تبیان، دستیار زندگی
قرار است ثبت ملی «آیین‌های عاشورایی» و « تعزیه» در فهرست میراث معنوی هم‌زمان با اربعین حسینی و با تفكیك نواحی جغرافیایی در كشور انجام شود، در حالیكه هنوز مشخص نیست متولی اصلی و انجام دهنده این پرونده كدام سازمان و مجموعه است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

متولی ثبت ملی پرونده تعزیه كیست؟

تعزیه

مدیران تئاتر و میراث تاكید كردند: هیچ موازی كاری در ثبت پرونده تعزیه وجود ندارد

ثبت جهانی تعزیه در حالی به سال 2010 موكول شد، كه قرار است ثبت ملی «آیین‌های عاشورایی» و « تعزیه» در فهرست میراث معنوی هم‌زمان با اربعین حسینی و با تفكیك نواحی جغرافیایی در كشور انجام شود، در حالیكه هنوز مشخص نیست متولی اصلی و انجام دهنده این پرونده كدام سازمان و مجموعه است.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری چندی پیش اعلام كرد كه هم‌زمان با ایام اربعین حسینی و در زمانی كه عزاداری‌ها به‌پایان می‌رسند، «آیین‌های عاشورایی» و «تعزیه» بعد از چند سال وقفه در فهرست میراث معنوی ملی ثبت می‌شوند.

به گفته‌ی او پرونده‌ی تعزیه اكنون درحال آماده‌سازی است و 16 تعزیه‌ی شاخص به تفكیك نقاط مختلف جغرافیایی درحال مستندسازی‌ هستند. از این‌ رو این پرونده بسیار مفصل‌تر از سایر پرونده‌هایی است كه تاكنون وجود داشته است.

پرونده‌ی تعزیه كه پیش از این قرار بود هم‌زمان با نوروز برای ثبت در فهرست میراث معنوی جهانی به یونسكو فرستاده شود به‌دلیل آماده نبودن و عدم ثبت ملی ، برای چندمین ‌بار با تأخیر در ارسال مواجه شد ولی در این شرایط هنوز مشخص نیست پرونده‌ای كه برای ثبت ملی در ایام اربعین آماده می‌شود، از سوی سازمان میراث فرهنگی ارایه می‌شود و یا كمیته ملی تعزیه آن را پیگیری خواهد كرد؟

قرار است ثبت ملی «آیین‌های عاشورایی» و « تعزیه» در فهرست میراث معنوی هم‌زمان با اربعین حسینی و با تفكیك نواحی جغرافیایی در كشور انجام شود، در حالیكه هنوز مشخص نیست متولی اصلی و انجام دهنده این پرونده كدام سازمان و مجموعه است.

این در حالی است كه به دنبال پیگیری برای ثبت ملی پرونده‌ی تعزیه، سرانجام دوازدهم شهریور ماه كمیته‌ای برای پیگیری ثبت آن در اداره كل هنرهای نمایشی تشكیل شد كه اعضای آن با ریاست عظیم موسوی با دریافت آیین‌نامه ثبت ملی پرونده‌های میراث معنوی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جمع‌آوری اسناد را برای ثبت ملی این پرونده آغاز كردند.

موسوی در گفت و گو با ایسنا اعلام كرد: تمام اسناد و مدارك مورد نیاز جمع‌آوری شده و این هفته برای تایید به مدیر اداره كل هنرهای نمایشی تحویل می‌شود. ولی گویا سازمان میراث فرهنگی نیز به صورت مجزا در حال آماده سازی پرونده‌ای به صورت استان به استان است.

تعزیه

او اضافه كرد: ما به عنوان كارشناسان این حوزه از مقدمه تا موخره تعزیه را جمع‌آوری كرده‌ایم و از آنجا كه این پرونده یك پرونده ملی است، نباید آن را به مناطق جغرافیای محدود كرد، بلكه باید یك پرونده جامع و كامل ارائه داد. در حالیكه سازمان میراث فرهنگی كاری موازی با ما را شروع كرده بدون اینكه هماهنگی با ما داشته باشد.

این در حالی است كه مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره برنامه‌های سازمان برای ثبت ملی پرونده تعزیه به ایسنا ، توضیح داد: ما تهیه پرونده نواحی مختلف ایران را شروع كرده‌ایم و برای این كار با كارشناسان تعزیه قراردادی را بسته‌ایم تا به صورت تخصصی بر روی آن كار كنیم.

او ادامه داد: در همین راستا یك جلسه با عظیم موسوی داشتیم و ایشان اعلام كردند كه در اداره كل هنرهای نمایشی نیز كمیته‌ای برای پیگیری پرونده تعزیه تشكیل شده است و بعضی از اعضای كمیته را هم به ما معرفی كردند كه ما با تعدادی از همان افراد برای كار خود قرارداد بسته‌ایم و آنها عضو گروه ما برای تهیه پرونده تعزیه هستند، اما بعد از آن خبر ندارم كه این كمیته تا كنون چه كاری انجام داده‌اند و ایشان هم دیگر تماسی با من نداشتند.

حسینعلی وكیل اضافه كرد: اگر كمیته ثبت ملی تعزیه در اداره كل هنرهای نمایشی در این زمینه جدی است و اعتبار دارد، ما اسامی مناطقی را كه قرار شده تهیه كنیم به آنها می‌دهیم تا در كنار گروه ما ، آنها نیز پیگیری سایر بخش‌ها را انجام دهند، زیرا بین 30 تا 40 ناحیه مختلف برای بررسی این‌ كار در سطح كشور وجود دارد كه آنها نیز می‌توانند در جمع‌آوری اطلاغات آن ما را همراهی كنند.

ثبت ملی میراث معنوی، ازجمله تعزیه از وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است

او تاكید كرد: پرونده‌ای كه برای ثبت ملی در اربعین آماده می‌شود همان كاری است كه ما خودمان پیگیری می‌كنیم ولی از آنجا كه همكاران ما با اعضای كمیته‌ی اداره كل هنرهای نمایشی در تماس هستند، لذا كار دوگانه‌ و موازی انجام نخواهیم داد.

حسین پارسایی - مدیر اداره كل هنرهای نمایشی نیز در این رابطه به ایسنا گفت: ثبت ملی میراث معنوی، ازجمله تعزیه از وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است كه در كمیسیون‌های تخصصی و با حضور كارشناسان آن مجموعه پیگیری می‌شود و روال اداری خودش را دارد، اما ملزومات و مقدماتی دارد كه هیأت رسیدگی در اداره كل هنرهای نمایشی به سرپرستی سیدعظیم موسوی هم‌زمان موظف است مدارك و اسناد لازم را برای ثبت ملی در اختیار كارشناسان بگذارند.

او اضافه كرد: شناسایی و تكمیل اماكن و گروه‌های دایر تعزیه و گزارش تصویری از آخرین اقدامات تعزیه از جمله كارهای این گروه است، پس هیچ‌گونه موازی كاری میان ما و سازمان وجود ندارد و در واقع یك هیات در مركز مسئول تهیه مدارك و اسناد برای ارسال در دو مرجع برای ثبت ملی و جهانی است و اگر سازمان ، عظیم موسوی را نمی‌شناسد به این دلیل است كه آنها با اداره كل هنرهای نمایشی در ارتباط هستند و شخص برای پیگیری ملاك نیست. بلكه ما بر اساس پیگیری‌های این كمیته با نامه‌نگاری رسمی و كتبی كار پرونده را بررسی و پیگیری می‌كنیم و هرآنچه لازمه ثبت ملی باشد در اختیار میراث می‌گذاریم.