تبیان، دستیار زندگی
در یک روز نگارش کل قرآن کریم به قلم دانش آموزان مسابقه حفظ و قرائت قرآن در اتیوپی هجدهمین سالگرد نمایشگاه کتاب کودک در مونترو پاریس نگارش  بسم الله الرحمن الرحیم در یک روز تهران – دومین همایش نگارش 1001...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر هنری( 12 آذر)

نگارش  بسم الله الرحمن الرحیم در یک روز

تهران – دومین همایش نگارش 1001 "بسم الله الرحمن الرحیم" در یک روز، در ساختمان مرکزی موسسه آموزش عالی سوره برگزار شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در این همایش هنرمندان و هنرجویان در خطوط و سبکهای مختلف شامل نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث، خط کوفی، نقاشی خط و کارهای گرافیکی آیه مقدس بسم الله الرحمن الرحیم را ترسیم کردند، این همایش که سال گذشته در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد. امسال نیزبه همت موسسه آموزش عالی سوره و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری بیش از 1001 بار بسم الله الرحمن ارحیم به روشهای هنری به نگارش درآمد.

در پایان این همایش به 40 نفر برگزیده این همایش جوایزی اهدا شد. آثار به نگارش درآمده در همایش سال پیش در ویژه نامه ای منتشر شده  و در دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

نگارش کل قرآن کریم به قلم دانش آموزان

تهران – نخستین بار، دانش آموزان یکی از مدارس راهنمایی تهران در مدت پنج ماه موفق به نگارش کل قرآن کریم شدند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، دویست و سی نفر از دانش آموزان مدرسه راهنمایی مرکز توسع صادرات ایران واقع در آموزش و پرورش منطقه 2 تهران که همگی در کنارآموزش های درسی، هنر خوشنویسی با خط نستعلیق را در محضر استادان مجرب مدرسه آموزش دیده اند موفق به کتابت کل قرآن کریم به خط نستعلیق شدند که صحافی این قرآن ارزشمند در ماه مبارک رمضان به پایان رسید. هر یک از دانش آموزان این مدرسه، نگارش دو یا سه صفحه از قرآن را به عهده داشتند. کار تذهیب صفحات را نیز خود دانش آموزان انجام داده اند. قرآن نگارش یافته دارای 440 صفحه است که در ابعاد 35 در 25 سانتی متر به زیور طبع آراسته شده و جلد آن از چرم طبیعی است. آیات قرآن بر روی صفحاتی از جنس کاغذ گلاسه مات نگارش یافته و دانش آموزان از قلم نی و مرکب سنتی مشکی در این کار استفاده کرده اند. در تذهیب صفحات از تمام رنگ های سنتی و متناسب با شأن آیات قرآن به صورت ترکیبی استفاده شده و مداد رنگی مهمترین وسیله به کار رفته در تذهیب صفحات است.

مسابقه حفظ و قرائت قرآن در اتیوپی

آدیس آبابا- پنجمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم از 3 تا 5 آذر در محل کتابخانه امام خمینی (ره) در اتیوپی برگزار شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در افتتاحیه این مسابقات که علما، اساتید، اقشار مردم اتیوپی، نمایندگان مطبوعات و جوانان علاقمند اتیوپیایی حضور داشتند، وابسته فرهنگی کشورمان گفت: چنین مراسم هایی باید زمینه ای برای رشد و تشویق مسلمان اتیوپیایی در گسترش فرهنگ قرآنی در میان قشرهای جامعه به ویژه جونان مسلمان این کشور شود.

در این مسابقات، در رشته حفظ قرآن کریم 74 نفر و در رشته قرائت 43 نفر از جوانان اتیوپیایی با هم رقابت کردند.

در خاتمه به 3 نفر اول هر رشته و در مجموع به 12 نفر جوائزی اهدا شد.

هجدهمین سالگرد نمایشگاه کتاب کودک در مونترو پاریس

نمایشگاه کتاب کودک مونترو پاریس در سال جاری هجدهمین سالگرد خود را برگزار می کند. این نمایشگاه که از روز چهارشنبه 27 نوامبر افتتاح شد تا دوم دسامبر دایر خواهد بود. به نوشته روزنامه فیگارو، سیلوی واسالو مدیر این نمایشگاه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: انتظار می رود بیش از 135000 نفر از این نمایشگاه دیدن کنند.

وی افزود: هجدهمین سالگرد این نمایشگاه نشانه بلوغ نمایشگاه کتاب کودک مونترو است. در این نمایشگاه انواع کتاب های کودکان و کتاب های مصور در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گیرد. 170 ناشر کتابهای کودک در این نمایشگاه شرکت داشته و 700 نویسنده و نقاش کتابهای مصور در این نمایشگاه حضور دارند. یکی از بخش های قابل توجه نمایشگاه کتاب کودکان مونترو، بخش کتاب کودکان در سنین 18 ماهگی است که توسط والدین برای آنها خوانده می شود. از سال 1997 میلادی هر سال یک کشور یا یک منطقه مهمان این نمایشگاه بوده است. در سال 2001 میلادی کشورهای عربی مهمان این نمایشگاه بودند و در سال جاری اسپانیا مهمان افتخاری این نمایشگاه است، تعدادی از نویسندگان شهیر اسپانیا در زمینه تألیف کتاب کودکان در این نمایشگاه حضور دارند و با علاقمندان خود گفتگو می کنند.