تبیان، دستیار زندگی
اگر شما از كاربران رایانه هستید، تقریبا می توان گفت محال است با این وسیله جانبی رایانه سروكار نداشته باشید. شاید خیلی وقتها به دلیل مشكلاتی كه ایجاد كرده ، خیلی عصبانی شده باشید و یا وقتی كه خیلی هم خوب كار می كند، كار خوب آ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :


چیزی شبیه موشاگر شما از كاربران رایانه هستید، تقریبا می توان گفت محال است با این وسیله جانبی رایانه سروكار نداشته باشید.
شاید خیلی وقتها به دلیل مشكلاتی كه ایجاد كرده ، خیلی عصبانی شده باشید و یا وقتی كه خیلی هم خوب كار می كند، كار خوب آن را درنیابید.
به هر حال ، این وسیله سخت افزاری ، آنقدر مهم است كه تقریبا برای انجام كوچكترین كاری ، باید با آن كار كرد. بسیاری از شركتهای بزرگ رایانه ای در سراسر دنیا، محصولات جدیدی از این وسیله ارائه می دهند كه در این میان ، می توان به محصولات مایكروسافت اشاره كرد.
موس یا موشواره ، آنقدر مهم و حساس شده كه بحث قابل توجهی را در بازار به خود اختصاص داده است. با توضیحات ما برای خرید موس با خیال راحت اقدام كنید.


سال 1963 داگلاس انگبارت موس را در یك موسسه تحقیقاتی اختراع كرد. نام این موسسه استانفورد بود، ولی بعد از چند سال یعنی سال 1970 شركت زیراكس كالیفرنیا با رهبری جك هالی و با كمك نمونه ساخته شده از سوی داگلاس موفق شد موسی طراحی كند كه كارآیی بالایی داشت.
این روند ادامه پیدا كرد تا سال 1982شركتی به نام موس سیستم ابتدایی ترین موس را برای رایانه های شخصی آی.بی.ام تولید كرد.
البته قطب بدون انكار رایانه یعنی مایكروسافت هم در سال 1983موس 2كلید خود را به جهانیان عرضه كرد. البته در آن زمان به دلیل كم بودن وسعت كار با رایانه ابتدا مفهوم موس درك نمی شد و جایگاهی نداشت ، ولی با ورود برنامه های آفیس و برنامه های مشابه، كاربران فهمیدند موس به آنها كمك خواهد كرد كارها سریع تر پیش رود.
با عرضه موس ، كاربران قادر به استفاده از سیستم و نرم افزارهای مورد نظر خود با سهولت بیشتری می شوند. امروزه موس دارای جایگاه خاص خود است.


روند شكل گیری موس

در سیستم های اولیه ، نیازی به استفاده از موس احساس نمی شد، چون رایانه های آن زمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تله تایپ یا كارت پانچ برای ورود اطلاعات بودند. ترمینال های متنی اولیه ، چیزی بیش از یك تله تایپ شبیه سازی شده نبودند.
چندین سال طول كشید تا كلیدهای پیكانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند. مدادهای نوری برای سالیان زیادی روی ماشین های متفاوت ، به عنوان دستگاه اشاره ای استفاده می شدند.
زمانی كه موس همراه رایانه های مكینتاش ارائه شد، یك موفقیت بزرگ به دست آمده بود. عملكرد موس كاملا طبیعی بود.
قیمت ارزان و فضای زیادی را اشغال نمی كرد. همزمان با حمایت سیستم های عامل از موس ، استفاده از موس رشد بیشتری پیدا كرد. زمانی كه ویندوز 3/1 از یك رابط گرافیكی به عنوان استاندارد استفاده كرد، موس به عنوان یك وسیله و اینترفیس بین انسان و رایانه ، جایگاه خود را كسب كرد.


كالبد شكافی موس

موس تقریبا جزو ساده ترین سخت افزارهاست ، ولی معرفی بخشهای مختلف آن خالی از لطف نیست. مهمترین هدف هر نوع موس ، تبدیل حركت دست به سیگنال هایی است كه رایانه قادر به استفاده از آنهاست.
قاب موس همان شكل ظاهری موس است كه مشاهده می كنید و قطعات داخلی را محافظت می كند و از یك جهت بسیار اهمیت دارد و آن نوع معماری موس است كه باید طوری باشد كه انگشتان دست دچار خستگی نشوند.
قطعه بعدی موس یك گوی یا گردی است كه مخصوص موس های تقریبا قدیمی است و وقتی شما موس را روی سطحی حركت می دهید، آن گوی هم همان طور حركت می كند؛ لازمه حركت خوب و بدون اشكال گوی ، تمیزی سطحی است كه موس روی آن قرار دارد.
معمولا گوی ها، لاستیكی با مركزی فلزی هستند. غلتك یكی دیگر از بخش های مهم موس است. غلتك ها به صورت قائم قرار دارند و تمام جهت هایی را كه موس می تواند طی كند، حمایت می كنند تا حركتی از دید موس پنهان نماند.
درواقع 2غلتك در ساختار موس وجود دارند، كه یكی از آنها قادر به تشخیص حركت در جهت افقی است و غلتك دوم 90درجه نسبت به غلتك اول جهت یابی شده تا حركت عمودی را تشخیص دهد.
هر كدام از غلتكهای موس به چرخی وصل هستند. به این ترتیب ، غلتك ها همزمان با گوی تكان می خورند و با حركت خود، چرخهای متصل به انتهای خود را نیز می چرخانند. بخشهای دیگری هم در ساختار همین موس كوچك وجود دارد، كه توضیح درباره آنها در اینجا نمی گنجد.


موس لیزری (نوری)

همزمان با رشد فناوری مرتبط با موس استفاده از موس های نوری از اواخر سال 1999 مطرح شد. موس نوری با استفاده از یك دوربین كوچك در هر ثانیه 1500 تصویر می گیرد.
این نوع موس ها در هر محل مسطحی قابل استفاده هستند. موس دارای یك LED قرمز رنگ است كه باعث تشعشع نور درون یك سنسور CMOS می گردد.
سنسور فوق هر تصویر را برای تجزیه و تحلیل در اختیار پردازنده سیگنال های دیجیتال DSP قرار می دهد. DSP با سرعت 18 میلیون دستورالعمل در ثانیه عملیات خود را انجام می دهد.
DSP قادر به تشخیص الگوهای موجود در تصاویر است و نحوه تغییر الگوهای فوق را با تصاویر قبلی مقایسه خواهد كرد. با توجه به بررسی دامنه تغییرات موجود الگوها روی دامنه ای از تصاویر، DSP قادر به تشخیص میزان حركت موس است و پس از تشخیص فوق مختصات مربوطه را برای رایانه ارسال می دارد.
رایانه مكان نما Cursor را در مختصات مربوطه روی صفحه نمایشگر قرار خواهد داد. عملیات فوق در یك ثانیه صدها مرتبه تكرار می شود. موس نوری نسبت به موس معمولی مزایای متعددی دارد: بدون نیاز به قطعات مكانیكی ، احتمال خرابی در آن كمتر است.
گرد و غبار تاثیری در عملكرد موس نخواهد داشت. دقت بالایی دارد و پاسخهای مناسب تری را باعث می شود. نیازی به Mouse pad نخواهد داشت.


راهنمای خرید

ابتدا باید تعیین كنید چه موسی نیاز دارید. موس های مكانیكی به علت دردسرهای زیاد امروزه كمتر خریداری می شوند و از موس های نوری بیشتر استفاده می شود، چرا كه همه جا و راحت كار می كنند و دقت حركت بسیار بیشتری دارند و شما حتی می توانید در برنامه های گرافیكی روی پیكسل ها هم در مقیاس بالا با موس نوری حركت كنید.
بعد از انتخاب نوع موس باید رابط درگاه سریال آن را مورد ارزشیابی قرار دهید. امروزه 2 نوع استاندارد پیش رو داریم.
بیشتر رایانه ها از رابط 9پایه ای دی استفاده می كنند، ولی در برخی رایانه ها از رابط 25پایه ای بهره برده می شود ؛ چون در برخی رایانه ها رابط 9 پایه ای موجود نیست و در برخی درگاه سریال كام یك 25 پایه ای است ، ولی اگر موس سازگاری نداشت ، می توانید از تبدیل گرها بهره ببرید، كه در بازار موجود است.
مایكروسافت و استارك عقیده دارند تغییرات جدید در ابزارهای ورودی این امكان را به مشتریان خواهد داد، تا سیستم های رومیزی خود را مطابق شخصیت خود برپا كنند.
نام فیلیپ استارك در دنیای طراحی داخلی و صنعتی به عنوان كسی كه چشمانش به دنبال تغییر وسایل بسیار رایج و روزمره است ، همواره شنیده می شود ؛ از طراحی ساعتهای فسیلی تا كفشهای پوما!
این بار طرح جدید او یك موس است و مایكروسافت در راستای تغییر شكل ابزارهای ورودی به همراه استارك اقدام به تولید آن می كند.
این موس جدید كه S+ARCK نام دارد، دارای 2كلید است كه از جلو تا انتهای موس كشیده شده اند و مابین آنها یك باریكه نورانی به رنگهای آبی یا نارنجی وجود دارد كه مبدا فكر آن نیمكره های مغز انسان و جریان حیات مابین آنهاست.
STARCKحدود 35دلار قیمت دارد كه از گران ترین موس مایكروسافت 20 دلار ارزان تر است و با پورت USBبه رایانه متصل می شود و عمر باتری آن 3ماه بیش از موس های رقیب است.


برگرفته از jamejamdaily