تبیان، دستیار زندگی
مسئولان فدراسیون فوتبال با انجام رایزنی های مختلف تلاش تازه ای را به منظور جلب رضایت مقامات تصمیم گیرنده برای حضور بانوان در ورزشگاهها آغاز کرده اند......
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بانوان تماشاگر در بازی ایران-کره

بانوان در ورزشگاه

مسئولان فدراسیون فوتبال با انجام رایزنی های مختلف تلاش تازه ای را به منظور جلب رضایت مقامات تصمیم گیرنده برای حضور بانوان در ورزشگاهها آغاز کرده اند.

به نقل از مهر، هر چند بحث حضور بانوان در ورزشگاهها بارها در کشور مطرح شده و هر بار نظرات موافق و مخالف خود را برانگیخته است اما با فضای تلطیف شده فعلی و ذهنیت مثبت مسئولان ورزش کشور تحقق این رویای دیرینه دست یافتنی تر از هر زمان دیگری به نظر می رسد .

تاکنون وضعیت نابسامان ورزشگاههای کشور از نظرامکانات و تسهیلات موجود برای تماشاگران و شرایط فرهنگی حاکم بر ورزشگاهها مهمترین موانع و محدودیت ها برای حضور بانوان در استادیوم ها عنوان شده است. با وجود آنکه نمی توان اینگونه کمبودها را در ورزشگاههای کشور نادیده گرفت ولی به نظر نمی رسد این مشکلات موانع جدی و غیرقابل حلی برای این حضور باشد.

بحث فرهنگ سازی در ورزشگاهها مقوله ای است که حتی در حال حاضر که آقایان اجازه ورود به ورزشگاهها بویژه مسابقات فوتبال را دارند کاملا احساس می شود و نمی توان آن را مانعی جدی بر سر راه حضور بانوان در ورزشگاهها تلقی کرد . این در حالی است که حتی عده ای از صاحب نظران مسائل اجتماعی بر این باورند که حضور بانوان در محیط های ورزشی می تواند به کاهش ناهنجاری ها و سالم سازی فضای ورزشگاهها کمک کند.

بانوان در ورزشگاه

از سوی دیگر تجربه موفق حضور بانوان تماشاگر در ورزشگاه در رشته هایی نظیر والیبال و بسکتبال این روزنه امید را در دل نیمی از پیکره جامعه همچنان زنده نگه داشته تا با نگاه تازه و تغییر دیدگاههای منفی و تاحدودی تعصب گونه بتوان فضای تازه ای را پیش روی میلیون ها بانوی علاقمند برای تماشای زنده مسابقات فوتبال فراهم کرد.

درهمین حال نگاه مثبت و حمایتی مسئولان سازمان تربیت بدنی ازحضور بانوان درعرصه های مختلف ورزشی این امید را نیز قوت بخشیده که می توان پیچیدگی های موجود را برطرف کرد و با فراهم کردن برخی امکانات لازم و بکارگیری ابزارهای مناسب بتوان شرایط مساعدی برای حضور تماشاگران زن در ورزشگاهها فراهم کرد.

در فضای تردیدها و نگرانی ها و ابهامات موجود از فدراسیون فوتبال خبر می رسد که تلاشها و رایزنی های تازه ای برای حضور بانوان در ورزشگاهها آغاز شده و چراغ سبز مسئولان ارشد فوتبال این امیدواری را بوجود آورده تا بار دیگر و اینبار بطور جدی به این مسئله پرداخته شود.

بانوان در ورزشگاه

کمیته بانوان فدراسیون فوتبال که به جهت دیدگاههای مثبت علی کفاشیان نسبت به توسعه فوتبال بانوان جزو فعال ترین کمیته های فدراسیون تلقی می شود و بواسطه همین نگاه حمایتی تاکنون اغلب تیم های فوتبال بانوان در رویدادهای بین المللی حضور فعال و دائمی داشته اند، با هماهنگی کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال، کانون هواداران و حراست سازمان تربیت بدنی تلاشهای تازه ای را برای ورود بانوان به ورزشگاه آزادی آغاز کرده اند و گام های موثری نیز در این زمینه برداشته شده است.

کمیته بانوان چندی است در نشست با مسئولان حراست سازمان تربیت بدنی موضوع حضور جمعی از کارشناسان، مربیان، داوران و بازیکنان فوتبال را برای تماشای مسابقه ایران و کره جنوبی در ورزشگاه آزادی مطرح کرده اند که این رایزنی ها می تواند به نقاط روشنی در برداشته شدن ممنوعیت حضور بانوان در ورزشگاهها منتهی شود.

اگر چه حضور گسترده بانوان در ورزشگاهها ملزم به زمینه سازی فرهنگی وموافقت مسئولان مربوطه است اما به نظر می رسد با حضور محدود و کنترل شده بانوان نیز بتوان گام های موثری در این زمینه برداشت و حداقل مسئولان را به این اندیشه واداشت که با یک برنامه ریزی اصولی شرایط و امکانات مناسبی را برای حضور بانوان در ورزشگاهها فراهم کرد.