تبیان، دستیار زندگی
روند تولید«روز رستاخیز» عظیم‌ترین فیلم سینمایی با موضوع عاشورا به كارگردانی احمدرضا درویش همچنان در حال انجام است و بر طبق شنیده‌ها، پیش‌تولید و فیلمبرداری آن زمستان امسال آغاز خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز فیلم عاشورایی «روز رستاخیز»

احمدرضا درویش

روند تولید«روز رستاخیز» عظیم‌ترین فیلم سینمایی با موضوع عاشورا به كارگردانی احمدرضا درویش همچنان در حال انجام است و بر طبق شنیده‌ها، پیش‌تولید و فیلمبرداری آن زمستان امسال آغاز خواهد شد.

به گزارش فارس، «روز رستاخیز» یكی از پروژه‌های عظیم سینمایی است كه به كارگردانی احمدرضا درویش روند تحقیقات و نگارش فیلمنامه آن از اواسط تولید «دوئل» در سال 81 آغاز شد.

احمدرضا درویش كه با ساخت دوئل عنوان سازنده پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینما را از آن خود كرده است، پس از سه سال نگارش این فیلمنامه را به پایان رساند.

روز رستاخیز درباره واقعه عاشورا و قیام امام حسین(ع) است و قصه فیلم به شخصیتی حاشیه‌ای در واقعه عاشورا مربوط است كه در متن حوادث حركت می‌كند.این فیلم، از مرگ معاویه تا قیام امام حسین (ع) را روایت خواهد كرد.

در روند تولید این فیلم، از آنجایی كه سازندگانش با پروژه سنگین و حساسی روبرو بودند، فاز تحقیقات گسترده‌ای فعال شد كه جوانب تولید را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار داد.

روز رستاخیز به تهیه‌كنندگی نقی‌ علیقلی‌زاده و كارگردانی احمدرضا درویش اوایل فروردین ماه 86 پروانه ساخت گرفت و قرار بود پاییز سال گذشته وارد مرحله فیلمبرداری شود كه این امر میسر نشد و پروانه ساخت آن از سوی اداره نظارت و ارزشیابی تمدید شد.

روز رستاخیز درباره واقعه عاشورا و قیام امام حسین(ع) است و قصه فیلم به شخصیتی حاشیه‌ای در واقعه عاشورا مربوط است كه در متن حوادث حركت می‌كند.این فیلم، از مرگ معاویه تا قیام امام حسین (ع) را روایت خواهد كرد.

از اوایل سال 86 ، طراحی صحنه و لباس این فیلم را فرهاد فارسی با انجام طراحی و انجام مقدمات آغاز كرد و در زمینه طراحی‌صحنه و لباس آن نیز تحقیقات مفصلی انجام شد.اكنون نیز طراحی صحنه فیلم در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد و تقریباً طراحی معماری آن به پایان رسیده و با اتمام این بخش طراحی لباس و آكساسوار شروع شده است.

فارسی برای تكمیل و رسیدن به جامعیت در طراحی صحنه، لباس و دكور فیلم به موزه‌های كشورهای اسلامی سفر داشته است و تاكنون بخش اعظمی از طراحی هنری فیلم انجام شده است.

تمامی دكورهای فیلم در داخل كشور و در كنار استفاده از دكورهای بكر طبیعی،ساخته می‌شود، ضمن این كه با استفاده از دانش متخصصان ایتالیایی، كهنه‌سازی دكورها انجام خواهد شد.

برای انتخاب لوكیشن این فیلم سینمایی حدود 8 هزار كلیومتر پیموده شده است و چندین گروه برای جستجوی به مناطق مختلف كشور اعزام شده‌اند.نكته جالب اینجاست كه بانك اطلاعاتی از لوكیشن‌های مختلف «روز رستاخیز» گردآوری و در دفتر مؤسسه فرهنگ تماشا ایجاد شده است.

برای انتخاب لوكیشن‌های فیلم، از مكان‌هایی در كاشان، نائین، یزد، كرمان و شهرهایی از استان فارس، چهارمحال بختیاری و بوشهر بازدید شده است و قرار بود از لوكیشن‌هایی از استان‌های خوزستان، گیلان و هرمزگان نیز بازدید شود.

درویش اردیبهشت ماه امسال طی سفری كه به كرمان داشت،خبر از احتمال فیلمبرداری بخش‌هایی از كار در كلوت‌های شهداد و علاوه بر آن ساخت دكورهای فیلم در شهرهای یزد، بوشهر و بندرعباس داد.

از آنجایی كه این پروژه تركیبی از بازیگران داخلی و خارجی خواهد داشت، برای انتخاب بازیگران خارجی، دفاتری در انگلستان و فرانسه تشكیل شد تا فهرستی از بازیگران مناسب را معرفی‌ كند.

در «روز رستاخیز» مجموعه‌‌ای از حدود 60 بازیگر مشهور و قدرتمند ایرانی ایفای نقش می‌كنند و بر اساس نیاز، جمع كثیری از هنروران آموزش‌دیده در آن حضور خواهند داشت. از آنجایی كه این پروژه تركیبی از بازیگران داخلی و خارجی خواهد داشت، برای انتخاب بازیگران خارجی، دفاتری در انگلستان و فرانسه تشكیل شد تا فهرستی از بازیگران مناسب را معرفی‌ كند.استفاده از بازیگران مطرح عرب نیز در این پروژه در دستور كار قرار گرفته كه رایزنی‌هایی برای انتخاب بازیگر در دمشق و بیروت صورت گرفت و احمدرضا درویش به همراه عبدالله اسكندری (طراح چهره‌پردازی و مشاور كارگردان) به كشورهای مذكور سفر كرد.

در روند پیش تولید این فیلم شایعاتی مبنی بر حضور بازیگران خارجی چون عمر شریف و آنتونی هاپكینز منتشر شد و همچنین اخباری در این باب كه سعید راد پس از حضور در دوئل مجددا در روز رستاخیز نیز با درویش همكاری می‌كند، كه توسط سازندگان آن تكذیب شد. هنوز هیچ بازیگری با این پروژه قرارداد امضاء نكرده است و عوامل فنی آن نیز به جز حسین جعفریان مدیر فیلمبرداری مشخص نشده است.

محمدحسین صفارهرندی در اواسط سال 86 خبر از تولید این فیلم در سال 87 داد و امسال سازندگان این فیلم در فرهنگ تماشا امیدوارند تا این پروژه اواسط فصل زمستان وارد مرحله فیلمبرداری شود.

در مرداد ماه امسال طی دیداری كه عوامل روز رستاخیز با واعظ طبسی، نماینده ولی فقیه در خراسان و تولیت آستان قدس رضوی داشتند، درویش اظهار داشت كه عزم‌ سازندگان این فیلم برای تولید فیلمی ‌درشأن ‌اباعبدالله(ع) جزم است. احمد مسجد جامعی به عنوان مشاور پروژه در این فیلم همكاری می‌كند.