تبیان، دستیار زندگی
پس از گذشت چهار روز از دور جدید حملات وحشیانه اسرائیل به غزه، بررسی‌های مطبوعاتی، نشان می‌دهد كه تعداد چشمگیری از رسانه‌های عربی، در اقدامی كه هماهنگی آنها با رژیم صهیونیستی را نشان می‌دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترفند ژورنالیستی اسرائیل برای توجیه جنایات غزه
شهدای غزه

پس از گذشت چهار روز از دور جدید حملات وحشیانه اسرائیل به غزه، بررسی‌های مطبوعاتی، نشان می‌دهد كه تعداد چشمگیری از رسانه‌های عربی، در اقدامی كه هماهنگی آنها با رژیم صهیونیستی را نشان می‌دهد، تنها تصاویری از این فاجعه انسانی را نمایش می‌دهند كه در آن، اجساد قربانیان ملبس به لباس نظامی بوده و گویا، این گونه القا می‌كنند كه حملات اسرائیل به غزه، محدود به مناطق استقرار رزمندگان فلسطینی و پادگان‌هاست.

متأسفانه، برخی از رسانه‌های داخلی نیز فریب این ترفند صهیونیستی را خورده و با انتشار تصاویر بزرگ شهدای فلسطینی كه لباس نظامی بر تن دارند، ناخواسته با سیاست‌های موافق اسرائیل همراه شده‌اند، به گونه‌ای كه بیشتر عكس‌های برگزیده در صفحات نخست روزنامه‌های داخلی، كشته شدگانی با لباس‌های نظامی را نشان می‌داد.

گفتنی است، سردمداران رژیم صهیونیستی، تاكنون چندین بار مدعی شده‌اند كه صرفا اهداف نظامی را در غزه آماج قرار می‌دهند.

اسرائیل و نقض آزادی مطبوعات

نامه‌ انجمن مطبوعات خارجی اسرائیل موجب خشم روزنامه نگاران عضو اتحادیه روزنامه نگاران جهان شده است. آنها خواستار خبررسانی از اوضاع غزه بوده اما رژیم اسرائیل مایل به بازتاب اخبار غزه توسط رسانه های خارجی نیست. این اقدام اسرائیل در حالی است که سوالات فراوانی در نوار غزه بدون پاسخ مانده‌اند.

اخباری که این روزها به سراسر جهان مخابره می‌شوند، توسط گزارشگران خبرگزاری‌های مختلف درغزه و شبکه‌های تلویزیونی عربی‌ تهیه می‌شوند که مرکزی در آنجا دارند

از ماه نوامبر سال جاری میلادی ورود خبرنگاران جهان به نوار غزه تقریبا ناممکن شده است. اتان برانر، خبرنگار نیویورک‌تایمز، با ناراحتی در این مورد می‌گوید: «من شگفت‌زده‌ام. اسرائیل تمام اصول خود را در رابطه با آزادی اطلاعات و مطبوعات زیر پا گذاشته است. می‌گویند مشکلات امنیتی آنها را مجبور به این اقدامات کرده، اما به‌نظر می‌رسد که آنها با مطبوعات بین‌المللی مشکل دارند و خبرهای منتشرشده در این مطبوعات به مذاق‌ آنها خوش نمی‌آید.»

از روز دوشنبه 29 دسامبر، خبرنگاران و گروه‌های فیلمبرداری حتی حق نزدیک شدن به مرزهای نوار غزه را ندارند. حدود چندین کیلومتر منطقه‌ مرزی به مناطق ممنوعه تبدیل شده‌اند. رژیم اسرائیل همزمان با حمله به نوار غزه، از طرفی ورود خبرنگاران نشریات جهانی را به منطقه ممنوع کرده و از طرف دیگر تبلیغات خود را به زبان‌های مختلف افزایش داده‌است تا اذهان عمومی را ازحمله‌ به غزه منحرف كرده و بتواند این حمله را توجیه كند.

منابع:جام جم، تابناک