تبیان، دستیار زندگی
ردهمایی هنرمندان برجسته در باغ ایرانی همزمان با مبعث رسول اكرم (ص) و با برپایی یك نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر ایران گردهمایی هنرمندان برجسته در باغ ایرانی نمایشگاه «باغ ایرانی، حكمت كهن، منظر جدید» همزمان با مبعث حضرت رسول...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخبار ادبی و هنری 18 شهریور ماه 1383

گردهمایی هنرمندان برجسته در باغ ایرانی

همزمان با مبعث رسول اكرم (ص) و با برپایی یك نمایشگاه درموزه هنرهای معاصر ایران

گردهمایی هنرمندان برجسته در باغ ایرانی

نمایشگاه «باغ ایرانی، حكمت كهن، منظر جدید» همزمان با مبعث حضرت رسول اكرم(ص) با حضور جمعی از هنرمندان و مسؤولان فرهنگی – هنری كشور در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش می یابد.

این نمایشگاه بر آن است تا با نگاهی نو به هستی باغ ایرانی بنگرد و چیستی آن را در آثار هنرمندان ایران بازیابد و مفهوم پنهان باغ را در عرصه های مختلف هنری چوننقاشی، فیلمسازی، معماری، و هنر ویدوئویی و چیدمان به نمایش بگذارد.

بنابر اعلام موزه هنرهای معاصر تهران، یعقوب امدادیان، داریوش مهرجویی، عباس كیارستمی، آتیلا پسیانی، شیرین نشاط، فرید لاشایی، ابوالقاسم سعیدی و سهراب سپهری هنرمندانی هستند كه آثارشان قرار است در این نمایشگاه به نمایش عموم درآید.

همچنین در حاشیه برپایی این نمایشگاه، اندیشمندان و پژوهشگران با برگزاری جلسات نقد، زمینه های تاریخی بنیادهای آیین و اسطوره ای، سیر تحولات و سازمان فضایی و زیبایی شناسی باغ ایران را بررسی می كنند. بر همین اساس در طول این نمایشگاه 17 باغ ایران از جمله فرح آباد، چهلستون وهشت بهشت در اصفهان، باغ ارم، دلگشا، قوام، جهان نما و نظر در شیراز، باغ شاهزاده در ماهان، باغ دولت آباد در یزد، باغ فین در كاشان، باغ مصلی در نائین، چهلستون و چشمه در بهشهر، باغ گلشن در طبس، باغ قدمگاه در نیشابور و باغ شاهگلی در تبریز به وسیله ترسیمات معماری و عكسهای هوایی و هنری و اسناد تاریخی به نمایش در می آید.

این نمایشگاه از 24 شهریور به مدت 2 ماه همه روزه در محل موزه هنر های معاصر واقع در تهران – خیابان كارگر شمالی جنب پارك لاله پذیرای علاقه مندان می باشد.