تبیان، دستیار زندگی
نمایشگاه قرآن افتتاح بزرگترین مسجد مصر با نام فاطمه زهرا (س) در قاهره اهدای هنر ایرانی به بزرگترین مسجد قازان برپایی نمایشگاه نقاشی در پاریس معرفی برگزیده گان نمایشگاه قرآن تهران – کشورهای چین ، ترکیه و پاکستان به عنوان برگز...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر هنری( 11 آذر)

تهران – کشورهای چین ، ترکیه و پاکستان به عنوان برگزید گان بخش بین الملل دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تهران معرفی شدند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، چین با عرضه آثار زیبا و بدیع هنری، ترکیه به لحاظ آثار خوشنویسی متعدد و تکنیک برتر آثار و پاکستان به علت عرضه قرآن های خطی نفیس و تابلوهای نقاشی با خط زیبا و مضامین قرآنی مقام های اول تا سوم را در بخش بین الملل دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم کسب کردند.

افتتاح بزرگترین مسجد مصر با نام فاطمه زهرا (س) در قاهره

" مفتی الازهر" بزرگترین و مجهزترین مسجد مصر  که با نام حضرت فاطمه زهرا (س) بنا شده است، را افتتاح کرد. روزنامه قطری الوطن مورخ 25/5/1381 با درج گزارش خبرگزاری اسلامی (وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی) نوشت این مسجد در زمینی به وسعت 14000 متر مربع ساخته شده و فضای سبز اطراف آن 11000 متر مربع وسعت دارد.

دکتر " محمد طنطاوی"  مفتی الازهر در مراسم افتتاح این مسجد گفت : مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) در دو طبقه ساخته شده که طبقه اول آن ویژه نمازگزاران مرد و سالنهایی جهت تدریس علوم اسلامی بوده و طبقه دوم آن دارای مصلای زنانه ، کتابخانه و مهد کودک جهت فرزندان کارکنان آن می باشد . این مسجد همچنین مجهز به مدرنترین سیستمهای صوتی - تصویری مدار بسته بوده و هزینه ساخت آن به 3/2 میلیون دلار رسیده است.

در مراسم افتتاح مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) که در داخل دانشگاه الازهرا قرار دارد علاوه بر دکتر محمد طنطاوی مفتی الازهر ، دکتر محمود حمدی زقزوق   وزیر اوقاف مصر و دکتر احمد عمر هاشم رئیس دانشگاه الازهر نیز حضور داشتند .

اهدای هنر ایرانی به بزرگترین مسجد قازان

مسکو – جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری های فرهنگی یک فرش بزرگ دستباف به مسجد اعظم جمهوری تاتارستان اهدا کرد.

به گزارش خبرگزاری اسلامی عربستان ، این تخته فرش به مساحت 2000 متر مربع به بزرگترین مسجد شهر قازان در جمهوری تاتارستان روسیه اهدا شد . در این حال تیمور اکیلوف مشاور رئیس جمهور تاتارستان با اشاره به گسترش همکاری های فرهنگی این جمهوری با ایران مراتب قدردانی مردم تاتارستان را از مردم ایران اعلام کرد.

برپایی نمایشگاه نقاشی در پاریس

پاریس – همزمان با روز جهانی قدس آثار دو نقاش اسپانیایی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در پاریس به نمایش در آمد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه که با عنوان ، فلسطین حافظه جهانی برپا شده است رنج و مقاومت ملت مظلوم فلسطین در بر خورد با غاصبان صهیونیست به تصویر کشیده شده است.

نکته قابل تامل در این نمایشگاه این است که این بار مظلومیت، ایثار و فداکاری ملت فلسطین از دید دو نقاش و هنرمند اروپایی و غیر مسلمان به تصویر کشیده شده است که نشان می دهد آنچه  در فلسطین می گذرد فقط دل مشغولی مسلمانان نیست بلکه اروپاییان نیز نسبت به آن حساس هستند . در کنار تابلوهای نقاشی در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران اشعاری از محمد درویش شاعر برجسته فلسطینی خودنمایی می کند که بر هر تابلو مرثیه ای از مقاومت فلسطینیها برای آزادی قدس سروده شده است .