تبیان، دستیار زندگی
این روزها در محافل ورزشی به ویژه فوتبالی حرف، حرف داربی 66 است. عده‌ای از زمان و تاریخش می‌گویند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفعتی داور ایرانی- آلمانی داربی؟

بابک رفعتی

این روزها در محافل ورزشی به ویژه فوتبالی حرف، حرف داربی 66 است. عده‌ای از زمان و تاریخش می‌گویند و برخی از نحوه قضاوتش، عده‌ای موافق تعویق زمان انجامش هستند و جمعی بر سر ایرانی یا خارجی بودن داور آن جدل می‌كنند.

در این بین رئیس کمیته داوران اعلام كرده از میان مسلط ‌ترین، بهترین و برترین‌های داوری ایران، مرد سیاه‌پوش داربی را انتخاب و سوت قضاوت برترین بازی لیگ ایران را در جیبش می گذارد اما آیا این داور ایرانی است یا نیمه ایرانی؟ شاید منظور عنایت، بابك رفعتی داور ایرانی‌الاصل مقیم آلمان که یك ایرانی است، باشد. این موضوعی بود که وقتی در حال بررسی گزینه‌های ایرانی مانند مرادی، ممبینی، تركی، مظفری‌زاده و رحیمی‌مقدم بودیم، ناگهان به ذهنمان خطور کرد.

اما بابك رفعتی كیست و چه كارنامه‌ای دارد. رفعتی متولد 28 ماه مه سال 1970 یعنی همان هشتم خرداد سال 1348 خودمان در تهران است كه سنی در حدود 39 سال را برای او رقم می‌زند. بابك 180 سانتی‌متر قد و 79 كیلوگرم وزن دارد كه نامش در فهرست داوران بین‌المللی فیفا هم به ثبت رسیده است.

بابک رفعتی

وی در سال جاری یك دیدار دوستانه را قضاوت كرده است و همچنین در مسابقات مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا نیز یك دیدار را سوت زده است. رفعتی در همین راستا یك بازی مقدماتی در جام یوفا را نیز قضاوت كرده است.

وی در رقابت های بوندس‌‌لیگا تا به اینجای كار در فصل 2009-2008 هفت بازی را قضاوت كرده كه دو بازی آن دیدارهای تیم بایرن مونیخ بوده است. در این هفت دیدار 33 بار از كارت زرد استفاده كرده، یك مورد اخراج به دلیل دوكارته شدن بازیكن در زمین مسابقه داشته و هیچ كارت قرمزی را به شكل مستقیم از جیبش خارج نكرده است.

رفعتی همچنین از سال 2005 تاكنون مجموعا 49 بار در بوندس لیگا سوت زده است كه بیشترین تعداد آن به فصل 2008-2007 مربوط می‌شود كه او 16 دیدار را قضاوت كرد.

با این تفاسیر می‌توان گفت بی‌شك اگر قرار باشد در واپسین لحظات و پس از كش‌وقوس‌های فراوان یك داور خارجی با دو كمك ایرانی داربی 66 را قضاوت كنند چه بهتر كه همین بابك رفعتی خودمان كه ایرانی هم هست را به تهران بیاوریم تا اگر خطری هم داور ایرانی را تهدید می‌كرد وی باشد كه بلافاصله پس از قضاوت داربی، تهران را به مقصد آلمان ترك می کند.
منبع: روزنامه گل