سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چگونگی چیدمان تیم ملی ایران در مصاف با اردن در گفت‌وگو با محصص، معینی، چراغپور، طالبی، اقبالی و یاوری مرتضی محصص، گفت: استفاده از سه مهاجم در برابر اردن می‌تواند تیم ملی را به خواسته‌هایش در این بازی برساند، ولی استفاده از د...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازی برگشت ایران - اردن از نگاه كارشناسان

چگونگی چیدمان تیم ملی ایران در مصاف با اردن

در گفت‌وگو با محصص، معینی، چراغپور، طالبی، اقبالی و یاوری

مرتضی محصص، گفت: استفاده از سه مهاجم در برابر اردن می‌تواند تیم ملی را به خواسته‌هایش در این بازی برساند، ولی استفاده از دو مهاجم مكمل كه یكی قدرت توپ‌گیری و دیگری سرعتی و تكنیكی باشد، معقول‌تر به نظر می‌رسد.

مدرس فیفا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: معروف و مشهور بودن یك مساله است و تمرینات و آمادگی بازیكنان مساله‌ی دیگر است كه برانكو باید باهوش خود این نكته را در نظر بگیرد.

محصص ‌افزود: سیستم تنها عدد و رقم است و این بازیكنان هستند كه در بازی باید نقش خود را ایفا كرده و بازی متناسب با آن دیدار را انجام دهند. باید حداقل در دیدار با اردن از دو مهاجم استفاده كنیم و مشكلات موجود در جناح چپ تیم ملی كه در بازی‌های جام ملت‌های آسیا وجود داشت را طی چند روز مانده با این دیدار به حداقل برسانیم .

وی ادامه داد: اگر دو بازی را در نیمه‌ی خود شروع كنیم و به دنبال ضد حملات باشیم، نتیجه‌ی دیدار مشخص است. براین اساس باید دفاع را از نیمه‌ی زمین خود شروع كنیم؛ خداداد و هاشمیان می‌توانند عناصر غافلگیر كننده‌ی ما در دیدار با اردن باشد .

این كارشناس فوتبال خاطر نشان كرد: قدرت تیم ملی كشورمان همیشه بر جناحین متمركز بوده و می‌توانیم از این دیدار با تكیه بر كریمی، كعبی و ... در كناره‌ها نتیجه‌ی لازم را به دست آوریم. ضمن این كه باید از بازیكنان تهاجمی در خط هافبك استفاده كنیم. در این راستا بكارگیری هاشمیان در جناح راست می‌تواند باعث حل مشكل تیم ملی در این جناح در غیاب مهدوی‌كیا باشد و وارد شدن به زمین با سیستم مشخص، مشكلاتی را برای تیم به وجود خواهد آورد .

*رییس كمیته‌ی آموزش فدراسیون فوتبال گفت: حضور هاشمیان و عزیزی قدرت تهاجمی ایران را بالاتر برده است.

فریدون معینی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: ایران در این بازی تنها به برد احتیاج دارد و برای این كار به شیوه و سبك تهاجمی نیاز داریم كه بازیكنان جدید نیروی حمله‌ی ایران را افزایش می‌دهند .

وی افزود: در كنار توجه به خط حمله نباید از خط دفاع نیز غافل شویم، زیرا اردن در ضد حملات بسیار خطرناك است.

معینی با اشاره به این كه سرمربی تیم ملی كشورمان به احتمال زیاد از دو یا سه مهاجم استفاده خواهد كرد، گفت: باید در هنگام حملات حمایت هافبك‌های نفوذی به شكلی باشد كه 6 بازیكن در حمله حضور پیدا كنند.

وی در ادامه با اشاره به شباهت‌های خداداد عزیزی و كریمی تصریح كرد: بین این دو بازیكن كریمی انعطاف پذیرتر است و می‌تواند در نقاط دیگری از زمین هم كارایی داشته باشد .

معینی  افزود: در پست هافبك راست نیز بازیكنی مانند كعبی كه میل زیادی به نفوذ دارد می‌تواند جانشین خوبی برای مهدوی‌كیا باشد .

*كارشناس فوتبال گفت: حضور هم‌زمان عزیزی، هاشمیان و دایی باعث قوت تیم نخواهد شد و این مساله قدرت تیم را در برابر اردن تضعیف خواهد كرد.

جلال چراغپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: هیچ كدام از این سه بازیكن از ویژگی‌های توپ‌گیری و مبارزه برخوردار نیستند و حضور هم‌زمان آنها، تیم را در زمانی كه توپ از دست می‌رود با مشكل رو به رو خواهد كرد .

وی ادامه داد: سیستم 3ـ 4 ـ3 یا 3 ـ 3 ـ 4 بهترین چیدمانی است كه برانكو باید در این دیدار از آن استفاده كند .

چراغپور، با بیان این كه دایی و هاشمیان هر دو ویژگی‌های یكسانی دارند،‌ افزود: برانكو باید در این دیدار هوش و شجاعت خود را نشان دهد. چراكه این دو بازیكن خصوصیات یكسانی دارند. بهتر است برانكو با دایی شروع كرده و از دقیقه ی 55 به بعد از هاشمیان به جای دایی استفاده كند.

این كار دقیقا كاری است كه رم در دیدار با ایران انجام داد و به جای توتی و كاستانو از دلوكیو و مونتلا از دقیقه‌ی  60 به بعد استفاده كرد .

وی معتقد است؛ هاشمیان در هماهنگی، فرارهای بدون توپ و لحظه‌ای، حركات تركیبی و ... با مشكل رو به رو خواهد شد و در اصل دعوت از عزیزی و هاشمیان نظم تیمی ایران را كه در جام ملت‌های آسیا دیده می‌شد، را از بین خواهد برد .

* سرمربی سابق تیم ملی فوتبال معتقد است؛ سراسیمگی در حمله می‌تواند تیم ایران را در برابر اردن دچار مشكل كند.

جلال طالبی در گفت‌وگو با (ایسنا)، تصریح كرد: تیم ایران باید در دیدار برگشت به نوعی بازی كند كه در زمان لازم دفاع و حمله مفیدی داشته باشد و از طرفی بازیكنان نباید سراسیمه به دنبال آن باشند كه نتیجه را در همان اوایل بازی مشخص كنند. زیرا ممكن است این موضوع ایران را در ضد حملات تیم اردن غافلگیر كند .

وی در ادامه افزود: نكته‌ی اصلی این است كه چگونه، با چه تعداد نفرات و با چه استراتژی به حمله برویم، كه این موضوع به تشخیص و برنامه‌ی برانكو بستگی دارد .

جلالی در ادامه خاطر نشان كرد: درست است كه تیم ایران در این بازی نیاز به برد دارد، اما لازم نیست كه تمامی نفرات را از همان ابتدا به زمین بفرستیم، چراكه فوتبال نود دقیقه است و می‌توانیم در اواسط بازی نفرات تازه نفس را جایگزین بازیكنان دیگر كنیم .

وی در خصوص استفاده‌ی مشترك از كریمی و عزیزی در تركیب تیم ملی نیز گفت: این دو نفر تقریبا به یك صورت عمل می‌كنند و یك نوع توانایی را در سیستم برانكو خواهند داشت و اگر سرمربی تیم ملی ایران بخواهد از هر دو نفر آنها به طور هم‌زمان استفاده كند، تیم ایران باید با 5 هافبك به زمین برود .

جلالی در پایان تاكید كرد: برنامه‌ی استراتژیك برانكو در تشخیص این موضوع كه بازی را چگونه شروع كند، بسیار مهم است .

*مسعود اقبالی از كارشناسان فوتبال كشور سیستم 2ـ4ـ4 را بهترین شیوه موجود برای استفاده از تمام توانایی‌های بازیكنان تیم ملی برابر اردن دانست.

اقبالی در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار داشت: اگر برانكو بخواهد از هاشمیان، دایی، عزیزی و كریمی در تركیب استفاده كند چاره‌ای ندارد جز آن كه از دو مهاجم در خط حمله استفاده شود كه در این حالت بهترین سیستم 2ـ 5 ـ 3 و 2ـ 4 ـ 4 است .

وی افزود: در این میان بهترین شكل موجود برای تیم ایران سیستم 2ـ4ـ4 خواهد بود كه در این وضعیت علی دایی و هاشمیان در خط حمله قرار می‌گیرند و خداداد عزیزی نیز به عنوان مهاجم سوم مقداری عقب‌تر بازی می‌كند، علی كریمی نیز می‌تواند كمی به عقب‌تر بیاید چون این بازیكن قابلیت شركت در كارهای دفاعی را هم دارد البته این موضوع نباید باعث دور شدن وی از محوطه جریمه شود زیرا تیم ایران به دریبل‌های او در كناره‌ها و درون محوطه‌ی جریمه نیاز دارد .

اقبالی خاطر نشان كرد: بازیكنان ایران باید به صورت لوزی شكل بازی كنند یعنی یك هافبك تهاجمی و یك هافبك دفاعی به همراه دو هافبك كناری كه این دو هافبك باید از گوشه‌ها نفوذ كنند .

وی در ادامه با تاكید بر این كه اردن از ایران می‌ترسد، تصریح كرد: اردن با تراكم در خط دفاع چشم به ضد حمله‌ها دارد و اگر بازیكنان ما تنها به حمله فكر كنند ممكن است گلی را دریافت كنند كه دریافت گل كار ایران را بسیار سخت خواهد كرد، بنابراین ما باید به صورت 50 ـ 50 به زمین برویم یعنی از 5 بازیكن با گرایش تدافعی و 5 بازیكن با گرایش‌های تهاجمی استفاده كنیم .

*محمود یاوری گفت: برای استفاده‌ی بهتر از بازیكنان بهتر است از سیستم 1ـ 2 ـ 4 ـ 3 استفاده كنیم .

مربی فوتبال در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار كرد: با وجود در اختیار داشتن بازیكنان تهاجمی باید احتیاط را كنار بگذاریم و از تهاجم نترسیم .

وی افزود: با وجود مشكل تیم ملی ایران در زمینه‌ی دفاع باید به گونه‌ای از مهره‌ها استفاده كنیم تا نتیجه بگیریم .

یاوری در ادامه تصریح كرد: در خط میانی باید از وجود چهار هافبك استفاده كنیم و یك بازیكن لازم است كه از خط هافبك نفوذ كند و برای به نتیجه رسیدن تیم ایران مقابل اردن، بهتر است علی دایی و هاشمیان در جلو و كریمی در پشت آنها قرار بگیرد .

این مربی فوتبال با توجه به عدم وجود مهدوی‌كیا در جناح راست تیم ملی گفت: فكر می‌كنم كعبی نقش مهدوی‌كیا را به خوبی بازی كند .

وی تصریح كرد: از علی كریمی به دلیل خاصیت دریبل زنی كه دارد نمی‌توان در عقب استفاده كرد و باید در یك سوم دفاعی حریف جایگزین شود .

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین