سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گزارش از اجرای كنسرت در كاخ نیاوران آثار مارتین افتخارات مارتین خوان مارتین نوازنده ای از اندلس با اعتقاد و پایبندی به سنتهای كهن فلامنكو نوازندگی گیتار را از همانجا آغاز نمود و برای ارتقاء خود در امر نوازندگی به مادرید رفت ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صدای ماندگار فلامنكو با دستهای خوان مارتین

گزارش از اجرای كنسرت در كاخ نیاوران

آثار مارتین

افتخارات مارتین

خوان مارتین نوازنده ای از اندلس با اعتقاد و پایبندی به سنتهای كهن فلامنكو

نوازندگی گیتار را از همانجا آغاز نمود و برای ارتقاء خود در امر نوازندگی به مادرید رفت و از تجربیات نوازنده مشهور و بنام فلامنكو نینو ریكاردو استفاده نمود و در همانجا بود كه با پاكو دلوسیا نیز ارتباط پیدا كرد .

در حال حاضر او را به عنوان یكی از برترین اساتید فلامنكو در سطح بین المللی می شناسند.

علاقه او به گذشته و ریشه های فلامنكو باعث شد تا اثری به یاد ماندی به نامMusica Alhambra  بوجود بیاورد كه در آن كارهای سنتی قرن های ۱۲ و ۱۳ را دوباره احیا كند. كارهایی كه دیگر نه نواخته می شد و نه اثری از آنها در اسپانیا باقی مانده بود.

یكى از دلایل موافقت مارتین براى اجراى كنسرت در ایران وجود ریشه هاى موسیقى فلامنكو در ایران است. وى گفته كه در جست و جوى این ریشه ها به ایران خواهم رفت و بزرگان موسیقى اصیل ایرانى را ملاقات خواهم كرد.

خوان مارتین ۱۵ قطعه از آثارش را ۵ و ۶ شهریورماه در تالار حافظیه شیراز و ۱۲ تا ۱۴ شهریورماه در فضاى باز كاخ نیاوران اجرا كرد. این نوازنده كه متولد آندلس اسپانیا است، ۱۴ آلبوم در كارنامه اش دارد. برادران وارنر ۴ ویدئو موزیكال از آثار او ساخته اند.

گزارش اجرای كنسرت در شب آخر

تهران – كاخ  موزه نیاوران – ساعت 20:30

همچون بسیاری از كنسرت ها برنامه با نیم ساعت تأخیر آغاز شد. در آنتراكت اول كه حدود یك ساعت و نیم به طول انجامید- قطعات رومبو با مهارتی اعجاب انگیز توسط خوان مارتین اجرا گردید.

در این برنامه خصوصیات بارز سبك فلامنكو به حد اعلا توجه تماشاگر را به خود جلب كرد: اول اینكه «تم» در فلامنكو در طول قطعه درحال اوج  و فرود است؛ به طوری كه بعضی نت ها با صدای زیر و هارمونیك و ظریف و بعضی نت ها با صدای خشن و كاملاً بم با مهارت شگفت انگیز  خوان مارتین در اجرای  و حركت رقص گونه ی دست راست كه  مختص سبك فلامنكو است، ذهن و دید را كاملاً به موسیقی معطوف می كرد.

در آنتراكت دوم قطعه ای كاملاً سنتی كه به توضیح خود وی تلفیقی از موسیقی سنتی مسلمانان چهارده قرن پیش و مردم اندلس بود، نواخته شد كه در مقابل قطعات اسپانیایی كه اجرا شده تداعی كننده موسیقی كاملاً سنتی و تلفیقی بود چون از ضرب دست و ریتم رومبوی كمتری در اجرای قطعه كمك گرفته شد رگه های ملودیك در آن محسوس تر بود.

خوان آهنگ معروف «andalucian suites» كه به دید منتقدان با آهنگ های تارگا قابل قیاس است را هم با نواخت.

آثار خوان مارتین :

مارتین ۱۴ آلبوم ضبط نموده كه در بیشتر آنها به عنوان آهنگساز حضور داشته است و ۴ ویدئوی تصویری توسط كمپانی برادران وارنر از وی تهیه شده است، كه همواره از  فروش بالایی برخوردار بوده است.

كتاب او (هنر نوازندگی گیتار فلامنكو)Arte Flamenco de la Guitarra در حال حاضر هفت بار تجدید چاپ شده  به طوری كه می توان گفت در سر تا سر دنیا از آموزش های او برخوردار شده اند.

افتخارات مارتین:

* انتخاب او توسط مجله معتبر Guitar Player در دو سال متوالی به عنوان نوازنده برتر فلامنكو

* انتخاب وی به عنوان نوازنده برتر، دو بار در فستیوال مونترال

* در فستیوال های معتبر و مهمی مانندEdinburgh, Ludwigsburg, Montreux Jazz شركت داشته و كنسرتهای بسیاری را نیز در آمریكا، كانادا، هنك گنك، آلمان، ایرلند، انگلستان و اسپانیا برگزار نموده است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین