تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران می‌گویند در رابطه‌ای شگفت‌آور، در خانم هایی كه سردردهای میگرنی دارند، احتمال ابتلا به سرطان پستان نسبت به سایر خانم ها، کاهش زیادی پیدا می‌کند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانم هایی که کمتر سرطان می گیرند

میگرن

پژوهشگران می‌گویند در رابطه‌ای شگفت‌آور، در خانم هایی كه سردردهای میگرنی دارند، احتمال ابتلا به سرطان پستان نسبت به سایر خانم ها، کاهش زیادی پیدا می‌کند.

دکتر کریستوفر لی از مرکز پژوهش سرطان فرد هاچینسون در سیاتل آمریکا که سرپرست این تحقیق می باشد و نتایج آن در ژورنال اپیدمیولوژی سرطان (Cancer Epidemiology) منتشر شده است، گفت: "ما دریافتیم در مجموع خانم هایی که دارای سابقه ابتلا به میگرن هستند، در مقایسه با خانم هایی که چنین سابقه‌ای را ندارند، 30 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند."

لی گفت: این کاهش خطر در مورد شایع‌ترین انواع سرطان پستان رخ می‌دهد، یعنی سرطان‌هایی که به وسیله هورمون‌ها برانگیخته می‌شوند، مانند سرطان پستان دارای گیرنده استروژن که هورمون جنسی استروژن باعث تحریک رشد آن می‌شود و سرطان پستان دارای گیرنده پروژسترون که هورمون جنسی پروژسترون رشد آن را تحریک می‌کند.

عوامل خطرساز برای سرطان سینه

هورمون‌ها همچنین ممکن است نقشی در ابتلا به میگرن (نوع شدیدی از سردرد که با تهوع، استفراغ و افزایش حساسیت به نور و صدا همراه است) داشته باشند.

خانم ها نسبت به آقایان، دو تا سه بار بیشتر ممکن است دچار میگرن شوند.

با وجود آنکه دقیقا روشن نیست چرا خانم هایی که سابقه میگرن دارند، کمتر در معرض سرطان پستان هستند، لی و همکارانش گمان می‌کنند که هورمون‌ها در این باره موثرند.

لی گفت: " خانم هایی که میزان هورمون استروژن در خون‌شان بالاست، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند و برعکس میگرن اغلب به علت میزان کم هورمون استروژن در بدن ایجاد می‌شود، مثلا هنگام قاعدگی که میزان استروژن کاهش می یابد.

خانم هایی که دچار میگرن می‌‌شوند ممکن است در کل نسبت به بقیه، میزان کمتری استروژن داشته باشند و این تفاوت ممکن است دلیل ابتلای کمتر خانم های دچار میگرن به سرطان پستان باشد."

لی و همکارانش برای این تحقیق، 3412 خانم یائسه را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که 1938 نفر از آنها دچار سرطان پستان هستند و 1474 نفر از آنها هیچ سابقه‌ای از سرطان پستان ندارند. در این بررسی از‌ خانم ها در مورد سابقه ابتلا به میگرن‌ نیز سئوالاتی پرسیده شد.

این پژوهشگران دریافتند خانم هایی که دچار میگرن  بوده اند، 30 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های پستان حساس به هورمون هستند.

لی گفت: "میگرن به طور شاخص در میان خانم ها در سن پیش از یائسگی شیوع بیشتری دارد. در این بررسی همه خانم ها در سن پس از یائسگی بودند.

او گفت: " این امر دال بر این است که در خانم هایی که دچار میگرن بوده‌اند، یک اثر درازمدت در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان ایجاد می‌شود."

لی افزود: "گرچه نتایج این تحقیق را باید با احتیاط تفسیر کرد، اما یافته‌های ما به وجود عامل جدیدی اشاره دارد که ممکن است با خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط باشد."

به گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان پستان علت اصلی مرگ خانم ها در سراسر جهان است و تخمین زده می‌شود که سالانه 465000 خانم در اثر این بیماری فوت می کنند.

همشهری

*مطالب مرتبط:

وسیله ای جدید برای بهبود میگرن

میگرن؛ علائم و درمان

شناخت سرطان سینه

خانم های ایرانی مراقب باشند

تاثیر ورزش و تغذیه در جلوگیری از سرطان سینه

علائم و تشخیص سرطان پستان

روش جدید تشخیص سرطان سینه

راه های درمان سرطان پستان در زنان

مقابله با سرطان سینه

تغذیه و پیشگیری از سرطان ( قسمت اول ) و ( قسمت دوم ) و ( قسمت سوم )

رژیم غذایی در سرطان ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.