سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وان 23 ساله 30 جز قرآن را در 30 صفحه به خط نستعلیق نوشت جلدسازی بزرگترین قرآن نستعلیق ایران در اداره مرمت آثار فرهنگی سازمان كتابخانه ها و موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی به پایان رسیده است. به گزارش «میراث خبر»، حمید ل...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخبار ادبی وهنری16 شهریور ماه 1383

یك جوان 23 ساله 30 جز قرآن را در 30 صفحه به خط نستعلیق نوشت

جلدسازی بزرگترین قرآن نستعلیق ایران در اداره مرمت آثار فرهنگی سازمان كتابخانه ها و موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی به پایان رسیده است. به گزارش «میراث خبر»، حمید لطفی معاون اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی آستان قدس رضوی با اشاره به مطلب بالا افزود: این قرآن توسط یك جوان بیست و سه ساله كرجی نوشته شده است.»

میثم خادمان خطاط این قرآن، 30 جزء قرآن را در 30 صفحه با خط نستعلیق به شیوه قدما خطاطی كرده است.

لطفی درخصوص مشخصات این قرآن گفت: قطع قرآن 90 در 70 سانت است. روی كاغذ 80 گرمی نگارش شده، صفحات قرآن كه هر كدام شامل یك جزء از كلام الله مجید است این صفحات به طور جداگانه پاسپارتو شده است.

به گفته معاون اداره حفاظت و مرمت در بالای هر صفحه و ابتدای هر سوره یك بسم الله الرحمن الرحیم و شماره آیه ها با دایره های قرمز رنگ مشخص شده اند.

طراح این قرآن كامل 30 صفحه ای در خصوص آن توضیح داد كه: جلد این قرآن را از چوب و با تزئینمعرق آماده و پس از دوخت صفحات به یكدیگر به آن اضافه شده است.

لطفی افزود: این قرآن پس از پایان جلدسازی به خزانه آستان قدس رضوی منتقل تا در موزه تخصصی قرآن به نمایش عموم درآید.

میثم خادمان هنرمند خطاط كه این قرآن را نگارش كرده است متولد 1360 تهران است. وی كار خوشنویسی را از سنین كودكی آغاز و جزو انجمن خوشنویسان ایران است. خادمان برای نخستین بار در سال 1379 با شركت در همایش یك روزه نگارش قرآن كلام الهی را آغاز كرده است. وی قرآن 30 صفحه ای خود را به پیشنهاد استاد فدایی نقش از اول اسفند 1381 مصادف با عید سعید غدیر خم آغاز و همزمان با شب شهادت حضرت علی(ع) در آبان 1382 آن را به پایان برد و آن را به آستان مقدس امام رضا(ع) تقدیم كرد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین