تبیان، دستیار زندگی
به راستی اگر ما برای خدا و با توكل بر خدا و بنا بر دستورات خدا زندگی كنیم آیا خوشبخت نخواهیم بود؟ پس بیایید برای خدا زندگی كنیم نه برای خواست مردم، میل فامیل و دستورات و خواسته‌های نابجا بچه‌ها و دوستانمان.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سمفونی عشق

سمفونی عشق

خانواده، نهادی مقدس است كه از پیوند ازدواج زن و مرد، هسته اولیه آن شكل می‌گیرد.

این دو موجود، هر كدام با سرشت و ویژگی‌های منحصر به فرد خویش، توافق می‌كنند تا طرحی نو دراندازند و در كنار یكدیگر، مسیر حیات خود را به گونه‌ای مشترك و متفاوت با حال و هوای دوران مجردی سپری  كنند. برخی اختلاف نظرها و تفاوت سلیقه‌ها، ممكن است  كشتی زندگی زناشویی را دچار تب و تاب كرده و مخاطراتی را متوجه زندگی مشترك كند.

قدر مسلم آن است كه هر پسر و دختری ازدواج می‌كنند به امید خوشبختی. ولی واقعا این سعادت و خوشبختی چیست؟ و چگونه حاصل می‌شود؟

هر چقدر فهم، درك، گذشت، بینش و خداترسی طرفین (زن و شوهر) بیشتر باشد، قدرت و توان مقابله و رویارویی آنان با حوادث و ناملایمات و اختلافات بیشتر می‌شود. به دیگر سخن، ضعف شخصیتی، كوته‌فكری، تك روی، تنگ نظری و در نظر نگرفتن رضای خداوند و... عواملی می‌شوند برای كاهش علاقه ‌و در نهایت به دلسردی‌، بی‌تفاوتی و سست شدن و فرو ریختن پایه‌های خانواده منجر می شود. بدین ترتیب، اگر نگاهمان به همسر و زندگی، ‌نگاهی عمیق و واقع‌بینانه و نگرشمان به ازدواج و روابط زناشویی،‌نگرش الهی و انسانی، مبتنی بر احترام و گذشت و عشق و ایثار باشد، خواهیم دید كه طعم شیرین و لذت بخش زندگی، سالیان سال در دل و جانمان ماندگار خواهد ماند.

هر چقدر فهم، درك، گذشت، بینش و خداترسی طرفین (زن و شوهر) بیشتر باشد، قدرت و توان مقابله و رویارویی آنان با حوادث و ناملایمات و اختلافات بیشتر می‌شود.

به راستی چگونه می‌توان یك زندگی و خانواده خوشبخت داشت؟ و معیارهای سعادت و خوشبختی كدام‌ها هستند؟

این نوشتار سعی دارد با بررسی راهبردهای مختلف مرتبط با زندگی زناشویی، در نهایت شیوه خانواده خوشبخت را معرفی كند . چرا كه اگر پدر و مادر خوشبخت نباشند، فرزندان آنان هم طعم خوش خوشبختی را  نخواهند چشید و چه بسا در جامعه با خطرات و تهدیدات فراوانی روبه‌رو شوند كه حل و فصل آنها بسیار مشكل و هزینه‌بر است. اگر زن و مرد نتوانند كه به هم عشق بورزند، فرزندانشان هم در زندگی آینده نصیب و بهره مناسبی از عاطفه و عشق و محبت نخواهند داشت. پس اگر مرد و زن(پدر و مادر) روش زندگی خوش و خرم و عاشقانه را یاد بگیرند، خوشبختی بچه‌هایشان هم تا حدود زیادی تضمین شده است. حقیقت امر آن است كه اغلب ما زنده هستیم ولی زندگی نمی‌كنیم.

زندگی برای چه؟سمفونی عشق

بیایید بگویید كه شما برای چه كسی و برای چه چیزی زندگی می‌كنید؟ پاسخ‌ها ممكن است به قرار زیر باشد: زندگی برای : خدا،فرزندانمان، همسایه‌ها، فامیل،پدر و مادرمان، مردم و دوستان. به راستی اگر ما برای خدا و با توكل بر خدا و بنا بر دستورات خدا زندگی كنیم آیا خوشبخت نخواهیم بود؟ پس بیایید برای خدا زندگی كنیم نه برای خواست مردم، میل فامیل و دستورات و خواسته‌های نابجا  بچه‌ها و دوستانمان.

استراتژی‌های زندگی

نگاه شما به طرف مقابل (همسر) چگونه است؟ ما سه نوع نگاه یا استراتژی را برای روابط فی‌مابین زن و شوهر ذكر می‌كنیم!

1 - استراتژی برد- برد(برنده- برنده)

در این نوع استراتژی، هر دو طرف (زن و شوهر) به دنبال تایید، تقویت و تكامل و موفقیت هم هستند. مرد می‌گوید: عزیزم من قصد دارم به تو كمك كنم تا ادامه تحصیل بدهی و زن می‌گوید: من هم برای موفقیت تو در كار جدید تا جایی كه مقدور باشد حداكثر تلاشم را می‌كنم كه تو مشكلی در زندگی نداشته باشی. من با صرفه جویی كمك می‌كنم تا مثلا اقساط ماشین را سر موقع بدهی. به این می‌گویند برنده- برنده. یعنی هر دو طرف می‌خواهند پیروز و برنده میدان زندگی باشند. این حالت چیزی شبیه بهشت است. اگر اینگونه می‌اندیشید و تلاش می‌‌كنید، پس بهشت گوارایتان باد و صفایش را ببرید.

2 - استراتژی برد- باخت (برنده-بازنده)

در این نوع استراتژی،‌یكی از طرفین دنبال تقویت و تایید و تكامل است و طرف دیگر نمی‌خواهد پیروز باشد. فرد می‌گوید:خانم! شما در امور من دخالتی نكن و سرگرم بچه‌ها و مدرسه‌ آنها و مسائل خانه باش، فلان جا و فلان جا هم نرو، با در و همسایه هم كاری نداشته باش، آموزشگاه و آرایشگاه هم نمی‌خواهد بروی، از فلان هنر می‌خواهی سر در بیاوری كه چه بشود؟ و... در این نوع استراتژی، مرد علاقه مند است در جامعه فرد موفقی باشد و هر كجا خواست برود و در فلان جلسه و برنامه شركت داشته باشد ولی زن او نه. این حالت در خانواده‌ها بسیار اتفاق می‌افتد و شاید بتوان گفت كه حالت برزخی و عدم اطمینان كامل در زندگی است. انگار دچار نوعی شك و تردید هستیم.

در استراتژی برنده- برنده هر دو طرف می‌خواهند پیروز و برنده میدان زندگی باشند. این حالت چیزی شبیه بهشت است. اگر اینگونه می‌اندیشید و تلاش می‌‌كنید، پس بهشت گوارایتان باد و صفایش را ببرید.

3 - استراتژی باخت- باخت( بازنده- بازنده)

در این نوع نگاه، مرد نمی‌خواهد زن در جامعه برنده و موفق باشد و زن هم متقابلا كاری می‌كند كه مرد آنچنان كه باید و شاید به هر چه كه می‌خواهد نرسد. در این نوع زندگی، حالتی كج‌دار و مریض دیده می‌شود. در واقع آنان برای خود جهنمی می‌سازند و كارشان می‌شود سوختن و ساختن. تفاهم، عشق و محبت در این نوع استراتژی بسیار كمرنگ است و هر دو طرف دچار نوعی لجبازی و تك روی و غرور كاذب هستند.

پس بیایید، نوع نگاه و نوع استراتژی زندگی مشترك‌مان از نوع برنده - برنده باشد.

منبع: خانواده

مقالات مرتبط

به یاد عشقو رگای پر خون

8 روش برای نابودی عشق

با همسرت آرامش بیافرین

همسر داری برترین بانو

بی تو هرگز با تو همیشه

توافق بدون رنجش

تا آخرین نفس حمایتت می کنم

فرصت شیرین با هم بودن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.