تبیان، دستیار زندگی
هیچ رازی به طور قطع برای یك زندگی مشترك عالی وجود ندارد. به عبارت دیگر، موفقیت در زندگی مشترك قطعی و دائمی و همواره مطلوب نیست. ازدواج از یك طرف می‌تواند به عنوان بهشتی برای زوجین تلقی شده و از طرف دیگر به جهنمی آزار دهنده تبدیل شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک زوج ، اما دو نفر

راه‌هایی برای ارتقاء روابط همسران

عشق

هیچ رازی به طور قطع برای یك زندگی مشترك عالی وجود ندارد. به عبارت دیگر، موفقیت در زندگی مشترك قطعی و دائمی و همواره مطلوب نیست. ازدواج از یك طرف می‌تواند به عنوان بهشتی برای زوجین تلقی شده و از طرف دیگر به جهنمی آزار دهنده تبدیل شود.

برای دستیابی به زندگی مطلوب، ابتدا باید هدف خود را از ازدواج مشخص كنید.

آیا صرفا می‌خواهید یك خانواده تشكیل دهید؟ كسی را برای روزهای پیری‌تان می‌خواهید؟ آیا خواهان امنیت فكری و مالی هستید؟ یا...

البته تمام موارد فوق در ازدواج وجود دارند ، اما انگیزه‌های قوی‌تری نیز در این میان نقش دارند. ازدواج یعنی وقتی خود واقعی تان را آشكار می‌كنید و خواهان تكامل خود هستید.

تمایل به ازدواج به طور فطری در تمام انسان‌ها وجود دارد؛ اما مساله اصلی این است كه افراد پس از ازدواج برای بقا و حفظ آن چه باید بكنند؟

احترام، همدردی و صبر همگی مهم هستند ، اما حتی بهترین ازدواج‌ها نیز ممكن است با مشكل روبه‌رو شوند.

علت آن هم در بسیاری موارد این است كه زوجین می‌خواهند ساده‌ترین راه‌ها را امتحان كنند.اما نكاتی هم وجود دارد كه با رعایت آنها زندگی شیرین‌تر و با ثبات‌تر خواهد شد.

مستقل باشید ، فقط به این دلیل كه ازدواج كرده‌اید قرار نیست همه چیز را در مورد همسرتان بدانید. تمام افكار و گفتار و كردار همسرتان نباید برایتان گزارش شود.

گاهی اوقات در زندگی مشترك از یاد می‌بریم كه ما 2 نفر با 2 شخصیت و فكر متفاوت هستیم كه قرار است كنار هم زندگی كنیم، نه این‌كه دقیقا مثل هم شویم.

ویژگی‌های منحصر به فرد خود را از دست ندهید ، زیرا همین موارد موجب جذابیت‌های شما برای همسرتان شده است.

سعی كنید آن‌گونه كه هستید رفتار كنید و از همسرتان نیز نخواهید تبدیل به فرد دیگری شود. او را همان‌گونه كه هست بپذیرید.

وقتی همسرتان عصبانی است، خود را كنترل كنید.

وقتی شما عصبانی هستید نه صدای دیگری را می‌شنوید و نه به چیز دیگری می‌اندیشید. پس اگر با عصبانیت همسرتان از كوره در بروید ، راه به جایی نخواهید برد.

در چنین شرایطی بكوشید خود را آرام كنید و تنفس عمیق داشته باشید. مطمئن باشید این‌كار به آرامش‌تان كمك می‌كند.

ابتدا نفس عمیق بكشید ، سپس بنشینید و صحبت كنید. مسوولیت آنچه را می‌گویید بپذیرید و سعی كنید خود را مسوول بدانید.

اگر مخالف عقیده همسرتان هستید با آرامش نظرتان را بیان كنید ، در بسیاری موارد ممكن است نظر شما مخالف عقیده همسرتان باشد.

بپذیرید كه هر كس حق دارد عقیده و فكر خود را داشته باشد.

نظر خود را بیان كنید ، اما نه به صورتی كه انگار در حال نقد همسرتان هستید.مهم نیست كه چه كسی درست می‌گوید و چه كسی غلط، زیرا قرار نیست در زندگی مشترك هر وقت بحثی به وجود می‌آید یك طرف در نهایت برنده  باشد و نفر دیگر بازنده.

هرگز مشكلات گذشته را دوباره مطرح نكنید ، وقتی مشكلی پیش می‌آید قرار نیست تمام مشكلات گذشته زندگی خود را از ابتدا تا كنون دوباره مرور كنید، زیرا این‌كار جز تخریب رابطه میان شما و همسرتان نتیجه‌ای نخواهد داشت.

دست كم روزی یك بار سعی كنید یك كلمه یا عبارت تحسین‌كننده یا تشویقی به همسرتان بگویید، گاهی اوقات همسران فراموش می‌كنند كه قرار نیست دائم به یكدیگر فرمان دهند. گاهی جملات مدام امری می‌شوند. برای مثال «آشغال‌ها را بیرون ببر»، «لباس‌ها را بشور» و عباراتی از این دست.

وقتی مشكلی پیش می‌آید قرار نیست تمام مشكلات گذشته زندگی خود را از ابتدا تا كنون دوباره مرور كنید، زیرا این‌كار جز تخریب رابطه میان شما و همسرتان نتیجه‌ای نخواهد داشت.

بد نیست كه درخواست‌هایمان یك كلمه  لطفا نیز استفاده كنیم، زیرا هیچ یك از ما از دیگری طلبكار نیستیم. در ضمن از راه‌های گوناگون و از طریق كلامی نیز به همسرتان نشان دهید كه او را دوست دارید و شیرینی و دوام این رابطه برایتان اهمیت دارد. حتی وقتی از دست او دلخورید نیز كمی نرمی می‌تواند بسیاری از مشكلات را حل كند. كمی تواضع و احترام به طرف مقابل موجب می‌شود كه او تمایل پیدا كند تا شما را نیز راضی نگاه دارد.

برگرفته از جام جم

تهیه کننده : داوودی

مقالات مرتبط :

سه راز از رازهای خوشبختی

من ،تو، یک سرنوشت

شما مجذوبید یا معشوق؟

همسران ،همکارانی عاشق

یكی صبور،یكی قدرشناس

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.