تبیان، دستیار زندگی
باید به‌خاطر داشت که دادن خط فکری به کودکان نمی‌تواند زیاد ادامه داشته باشد. ممکن است فرزند شما در سن چهار، پنج سالگی یا بیش‌تر، دیگر به آنچه برایش تدارک دیده‌اید علاقه‌ نشان ندهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دنیای کودکانه

اتاق کودک

طراحی و تزیین و زیباتر ساختن اتاق کودک توسط والدین، به دانش و شناخت نیاز دارد و این که پدر و مادر با دنیای ذهنی کودکان آشنایی داشته باشند.  چگونه والدین می‌توانند اتاق کودکی را بیارایند، بدون این‌که نسبت به دنیای پر رمز و راز او توجه و علاقه نشان دهند ؟ این نکته البته در مورد نوزادان به‌‌طور کامل مصداق ندارد، مگر این ‌که بخواهیم علائق شخصی خودمان را به کودک نیز منتقل نماییم. این تفکر هم در جای خود ارزشمند است، اما باید به‌خاطر داشت که دادن خط فکری به کودکان نمی‌تواند زیاد ادامه داشته باشد. ممکن است فرزند شما در سن چهار، پنج سالگی یا بیش‌تر، دیگر به آنچه برایش تدارک دیده‌اید علاقه‌ نشان ندهد.

کودک ما از همان بدو تولد با ارزش‌های خانوادگی آشنا می‌شود.

بنابراین، از زمانی که شخصیت کودکانتان شکل می‌گیرد، شما نیز می‌بایستی ابتکار عمل را به دست بگیرید و با دنیای ذهنی آنان هم‌سو شوید. در این مرحله، بدون این که بخواهید اصول کلی و ارزش‌های مورد نظر خود را زیر پا بگذارید، با کودک خردسال‌تان مشورت کنید و ضمن راهنمایی وی، سعی کنید به نتیجه‌ای مشترک برسید؛ به نحوی که فرزندتان نیز از زندگی کردن و گذران اوقات در فضایی که برای او تدارک می‌بینید، لذت ببرد. برای آراستن اتاق کودک به رنگ توجه ویژه نشان دهید و حتماً نظر او را نیز جویا شوید. در این صورت به کودک نیز ثابت می‌کنید که برای اظهار نظرش ارزش قائلید و هر آنچه او دوست بدارد، شما نیز تأیید می کنید. نقش رنگ‌ها در وسایل منزل بسیار با اهمیت است، شما در تک‌تک اتاق‌های منزل‌تان می‌توانید با استفاده از یک رنگ البته نه تنها روی دیوار، بلکه وسایل خانه، شادابی را به زندگی‌تان ببخشید، لذا سعی داریم به مواردی اشاره داشته باشیم که خواندنش نمی‌تواند خالی از لطف باشد، برای مثال اتاق خواب کودک...

اتاق خواب کودک

رنگ سبز روشن می‌تواند برای اتاق کودک بسیار مناسب و چشم‌گیر باشد، چرا که این رنگ با عنصر چوب در ارتباط است و شادابی را همیشه یادآور است. البته عده‌ای از شما دوست ندارید، رنگ اتاق کودکتان را سبز کنید. گرچه باید بدانید سبز روشن هم برای اتاق خواب پسرتان خوب است و هم دخترتان. اما اگر دوست ندارید از رنگ سبز استفاده کنید، رنگ‌های صورتی کمرنگ برای دختران و آبی کمرنگ را برای پسران استفاده کنید.

رنگ آبی کمرنگ، رنگ سردی است و با خلقیات پسران در ارتباط است و رنگ صورتی جزو رنگ‌های گرم می‌باشد که به دختر کوچولوها، اعتماد به نفس می‌بخشد.

همچنین شما می‌توانید روبالشی، رو تختی و ملحفه و... کودکانتان را به سه رنگ سبز، آبی و صورتی روشن، اختصاص دهید. چرا که فرزندان شما با دیدن این رنگ‌ها، شاداب و سرحال می‌شوند. اما بحث مهمتر وسایل بچه‌هاست، حوله، پتو، آباژور یا حتی وسایل اسباب بازی آنها، این رنگ‌ها می‌تواند با فرزندان به راحتی ارتباط برقرار کند.

برای مثال تحقیقات نشان داده است که دختر بچه‌ها با عروسک‌هایی که پیراهن‌های تیره بر تن دارند، زیاد ارتباط برقرار نمی‌کنند اما با عروسک‌هایی که پیراهن‌های بنفش، نارنجی، صورتی، آبی، سبز کمرنگ و یا سفید و لیمویی کمرنگ بر تن دارند، به راحتی ارتباط برقرار می‌کنند. پسرهای 2، 3 ساله به سختی با ماشین بازی‌هایی که به رنگ سیاه هستند، ارتباط برقرار می کنند یعنی پس از یک یا دو بار، دیگر با آن ماشین‌ها بازی نمی‌کنند و سراغ اسباب‌بازی‌های دیگری می‌روند، پس چه بهتر که زمان خرید اسباب بازی برای فرزندانتان به رنگ‌آمیزی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

ضمن اینکه اگر می‌توانید و از لحاظ  مالی برای شما مقرون به صرفه است، دیوارهای اتاق کودکانتان را رنگ‌آمیزی کنید، به خصوص که اگر بتوانید، هر دیوار را به یک رنگ در بیاورید البته از همان رنگ‌های روشن استفاده کنید، یک ضلع دیوار صورتی، یک ضلع دیگر آبی و ضلع دیگر سفید و... چرا که بچه‌های شما احساس راحتی و امنیت در این گونه اتاق‌ها می‌کنند.

منبع: خانواده سبز، طراحی منزل

گردآوری: فهیمه کهتری

مقالات مرتبط

نما سازی دیوار های اتاق

هیجان آرامش سکوت

سایه های خیال انگیز

دکتر رنگ

رنگ های شفادهنده

اتاقی با قاب خلاقیت

اتاق خواب

مهیج، فانتزی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.