تبیان، دستیار زندگی
ن نویسی همایش توسعه فرهنگی ایران و هند تصویر مظلومیت کودکان فلسطین از اینترنت دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در یک نگاه ویژه برنامه های شبکه سوم سیما در لیالی قدر نمایشگاهی از هنر اسلامی در پاریس دهمین نمایشگاه بین الملل...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر هنری( 7 آذر)

· انتشار قرآن ترجمه شده توسط طاهره صفار زاده در انگلستان

دکتر ربابه مستر استاد علوم قرآنی انگلستان و طاهره صفار زاده مترجم قرآن به زبان انگلیسی در بخش مترجم قرآن به زبان انگلیسی در بخش بانوان نمایشگاه قرآن قرارداد همکاری امضا کردند.

به گزارش رسیده از نمایشگاه قرآن ، براساس این قرارداد ، ربابه مستر ، قرآن ترجمه شده توسط صفارزاده را در کشور انگلستان به چاپ می رساند.

· تجدید چاپ نفیس ترین قرآن به خط استاد "نی ریزی"

نفیس ترین قرآن نگاشته شده به خط استاد "نی ریزی" تجدید چاپ شد. تاریخ کتابت این قرآن نفیس سال 1128 قمری است که نگارش حواشی وآرایه های آن تا سال 1168 قمری به طول انجامیده است.

این اثر هنری بدیع پس از انقلاب با استفاده از پیشرفته ترین فن آوریهای مدرن و مشاوره ونظارت برجسته ترین کارشناسان در کشور آلمان منتشر شد و اکنون نیز تجدید چاپ شده است.

·ششمین جشنواره آثار قرآنی برگزیده کودکان و نوجوانان 12 آذر ماه جاری با حضور جمعی از مسؤولان فرهنگی کشور در نمایشگاه قرآن برگزار می شود.

·نمایش عروسکی سایه ای، "از ولادت تا ولایت" به مناسبت شبهای قدر از  یکشنبه 3 آذر   آغاز شده و تا 8 آذر در بخش کودک و نوجوان ادامه خواهد یافت.

ویژه برنامه های شبکه سوم سیما در لیالی قدر

ویژه برنامه های "خانه مهر" و"مهر علوی" از روزهای یکشنبه تا پنج شنبه، به مناسبت ایام شهادت حضرت علی (ع) و شب های قدر، هر روز از شبکه سوم سیما پخش می شوند.

به گزارش ایسنا ، خانه مهر در گروه فرهنگ و معارف شبکه سوم توسط سعید عباسی در پنج برنامه 60 دقیقه ای تهیه شده است که هر شب ساعت 20 از این شبکه پخش می شود.

مجریان برنامه "خانه مهر" در تدارک ساخت و تهیه سری جدید این برنامه ، ویژه ایام ضربت خوردن و شهادت حضرت علی (ع) هستند که متوجه می شوند از یکی از کوچه های دکور ، صدایی به گوش می رسد و پس از مدتی ، از داخل کوچه یکی از شخصیت های معاصر زمان حضرت علی ، بیرون می آید.

این فرصت مناسبی است برای مجریان تا سوالات متعدد خود را طرح کرده و پاسخ بگیرند ، این اتفاق هر بار به اشکال مختلف و با حضور شخصیت های متفاوت ، صورت می پذیرد.

"خانه مهر" با این روش به 25 سال سکوت حضرت علی (ع) ، جنگ های زمان ایشان می پردازد و نتایج آن را بررسی و تحلیل می کند.

جواد افشار ،  این برنامه را کارگردانی کرده است و عنایت شفیعی ، مرتضی ضرابی ، سعید نوراللهی ، ارسیا صنعتی ، محمد بیگدلی ، سامان معماری ، ملیشیا مهدی نژاد و مریم صالحی در آن بازی می کنند.

"مهر علوی" نیز برنامه ای است که در شب های قدر ، پس از اخبار ساعت 22 به مدت 45 دقیقه از شبکه 3 پخش می شود.

این برنامه با حضور کارشناسان به شخصیت عدالت خواهانه حضرت علی (ع) ، دوران سیاسی – اجتماعی و توطئه های دشمنان ایشان ، آسیب شناسی مردم و جایگاه و نقش آنها در مواضع حضرت علی(ع) می پردازد . گفتنی است ، گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سوم سیما ، در لیالی قدر ، مراسم روحانی احیا را به صورت زنده از مساجد بلال صدا و سیما ، پخش می کند.

نمایشگاهی از هنر اسلامی در پاریس

پاریس – نمایشگاه بزرگی از شاهکارهای هنر اسلامی روز دوشنبه  4 آذرماه سال جاری در پاریس گشایش یافت.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در این مراسم که جمع کثیری از هنرمندان، مقامات رسمی برخی کشورهای اسلامی و مسئولان فرهنگی و سیاسی دو کشور فرانسه و ایران حضور داشتند ، 14 اثر نفیس نقاشی ایرانی در قالب مینیاتور همراه با آثار ارزشمند دیگری درباره هنر دوران اسلامی که از سایر مراکز و موزه های معتبر جهان گردآوری شده است در معرض دید عموم علاقمندان قرار گرفت.

این 14 نسخه ارزشمند متعلق به گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران و از آثار هنرمندان مینیاتوریست نامی زمان صفویه به قدمت حدود 400 ساله پیش است که در سال 1373 همراه با 104 نسخه دیگر به همت دولت جمهوری اسلامی ایران و پس از گذراندن مراحل قانونی به کشور بازگردانده شد.

این نمایشگاه که با عنوان اسب در فرهنگ اسلامی به مدت 5 ماه دایر است به نمایش آثار مینیاتوری از ایران همچون گذر سیاوش از آتش ، کشته شدن کاموس به دست رستم ، اسب گرفتن سهراب ، نبرد رستم و افراسیاب، نبرد سهراب و گردآفرید و حمله بهرام چوبین به ارتش خسرو پرویز که نقش اسب به وضوح در آنها ترسیم شده است اختصاص دارد. وجود نسخ ارزشمندی از کتب مقامات حریری و شاهنامه فردوسی و همچنین انتخاب آثار، بر مبنای موضوعات عمده ای چون اسب به عنوان نشانه قدرت ، دوست انسان ، شخصیتی در ادبیات و تاثیر آن بر هنر و فرهنگ غرب از جمله ویژگی های این نمایشگاه است.

تصویر مظلومیت کودکان فلسطین از اینترنت

تهران – تصاویری از مظلومیت و فداکاری کودکان و نوجوانان فلسطینی هم زمان با روز جهانی قدس در پایگاه اینترنتی کودکان و نوجوانان به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، این تصاویر در بخشی با عنوان انتفاضه و فرزندان فلسطین جلوه هایی از مبارزات کودکان فلسطینی را که به دست عکاسان رسانه های بین المللی به تصویر کشیده شده، به نمایش می گذارد . علاقمندان می توانند برای دیدن این تصاوی به نشانیKIDS.KANOONPARVARESH.COM مراجعه کنند.

همایش توسعه فرهنگی ایران و هند

دهلی نو – همایش گفتگوی فرهنگ ها به منظور توسعه روابط فرهنگی ایران و هند در ایالت اتارپرادش آغاز شد.

به گزارش خبر برون مرزی ، در این همایش دو روزه که از روز دوشنبه  برگزار شده است ، استادانی از دانشگاه های ایران و هند درباره راههای توسعه روابط فرهنگی دو کشور گفتگو می کنند . هیأت 4 نفره ای از استادان ایرانی برای شرکت در این همایش به هند سفر کرده است .

دانشگاه رهیلکاند نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ، ما به عنوان مورخین منطقه آسیا به مطالعه ارتباط قدیمی هند و ایران که دو تمدن کهن هستند به شدت علاقه داریم و بخش های مختلف جامعه هند نیز با حمایت از این همایش ، ارتباط بیشتر دو کشور را خواستارند.

دوره آموزش داستان نویسی

دوره جدید آموزش داستان نویسی توسط مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری از نیمه دوم آذر ماه آغاز می شود.

این دوره در دو رشته کارگاه داستان نویسی (آشنایی با مفاهیم اولیه عناصر داستان) و آشنایی با مبانی داستان نویسی کودکان و نوجوان برگزار می شود.

علاقمندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری ، واقع در تقاطع خیابانهای حافظ و سمیه مراجعه و یا با شماره تلفن 8809580 تماس حاصل نمایند.