سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یكی از دو شركت‌كننده ایرانی در كنگره جهانی كتابداران مسلمان گفت: كتابداران مسلمان با جدیت خواهان استفاده از منابع غنی ایرانی به زبان انگلیسی هستند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نماینده ایران در کنفرانس کاملیس:

   كتابداران مسلمان خواهان استفاده از منابع غني ايراني به زبان انگليسي هستند

 

نماینده ایران در کنفرانس کاملیس  كتابداران مسلمان، خواهان استفاده از، منابع غنی ایرانی ، زبان انگلیسی   ،

يكي از دو شركت‌كننده ايراني در كنگره جهاني كتابداران مسلمان گفت: كتابداران مسلمان با جدیت خواهان استفاده از منابع غني ايراني به زبان انگليسي هستند.

رضا كريمي، استاد كتابداري دانشگاه قم در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، با اشاره به برگزاري كنفرانس كامليس (كنگره جهاني كتابداران و دانشمندان اطلاع‌رساني مسلمان) که از 5 تا 7 آذر  در مالزي برگزار شد، در این باره گفت: كتابداران شركت‌كننده در اين كنفرانس پس از آگاهي از منابع و تحقيقات موجود در كشور ما، نسبت به استفاده از اين منابع به زبان انگليسي اظهار تمايل كردند.

وي كه مقاله‌اي با عنوان «تحليل محتواي وب‌سايت‌هاي اسلامي ايرانيان» در اين كنفرانس ارائه كرده است،‌ ادامه داد: در اين مقاله اطلاعاتي از قبيل نوع، دولتي يا شخصي بودن، زبان‌هاي مورد استفاده، پيوند با ساير سايت‌ها، مخاطبان، امكانات صوتي و تصويري و خدمات در 1100 سايت‌ اسلامي ايراني بررسي شده است.

كريمي با بيان اين‌كه اين كنفرانس به منظور بهبود و افزايش منابع اطلاعاتي در رابطه با جهان اسلام برگزار شد، اظهار داشت: حاضران در اين كنفرانس به دنبال آشنايي با كتاب‌ها و تحقيقات ارزشمندي بودند كه در سايت‌هاي ايراني در موضوعات اسلامي عرضه مي‌شود و تمايل خود را براي استفاده از اين اطلاعات اعلام كردند، از اين كه نمي‌توانستند از كتاب‌هاي اسلامي ما كه به دست خودمان ترجمه شده‌ باشد، استفاده كنند، اظهار نارضايتي مي‌كردند.

كريمي به نقل از كتابداران مسلمان افزود: آنچه از دين به دست ساير ملل مي‌رسد يا توسط مترجمان غربي به زبان انگليسي یا به دست عرب‌ها به زبان عربي ترجمه می شود، خالي از غرض نيست.

مديريت تكنيكي منابع اطلاعاتي اسلامي،‌ نوآوري و توسعه شبكه‌هاي اطلاعاتي و پايگاه‌هاي مرتبط با اسلام، كتاب شناسي ابزارهاي اطلاعاتي اسلام، يكپارچه‌سازي منابع ديجيتال اسلامي براي آموزش مجازي، گرايش‌هاي جاري در كتابخانه‌هاي جهان اسلام، منابع اطلاعاتي اسلام؛ پيش‌زمينه‌ها و چالش‌ها و شبكه‌بندي و نقش ICT در جهان اسلام، موضوعات مقالات كنگره جهاني كتابداران مسلمان را تشکیل می داد.

نخستين كنفرانس كتابداران مسلمان سال 1374 در ايران برگزار شد و قرار شد هر چهار سال يك‌بار اين كنفرانس در يكي از كشورهاي مسلمان برگزار شود، اما با 13 سال وقفه، دومين كنفرانس كامليس امسال در شهر كوالالامپور مالزي برپا ش

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین