سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دبیر فرهنگستان هنر در گردهمایی مكتب شیراز از برگزاری همایش‌ها و پیش‌همایش‌ها، چاپ پژوهش‌ها و انتشار كتاب‌هایی سخن گفت و افزود: این‌ها گام‌های اول برای تألیف دانشنامه هنر ایرانی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برداشتن گام‌های اول برای تألیف داشنامه هنر ایران 

 

   

گام‌های اول، برای تألیف، داشنامه، هنر ایران

 

 

 

  دبیر فرهنگستان هنر در گردهمایی مكتب شیراز از برگزاری همایش‌ها و پیش‌همایش‌ها، چاپ پژوهش‌ها و انتشار كتاب‌هایی سخن گفت و افزود: این‌ها گام‌های اول برای تألیف دانشنامه هنر ایرانی است.

  

   دبیر فرهنگستان هنر در گردهمایی مكتب شیراز از برگزاری همایش‌ها و پیش‌همایش‌ها، چاپ پژوهش‌ها و انتشار كتاب‌هایی سخن گفت و افزود: این‌ها گام‌های اول برای تألیف دانشنامه هنر ایرانی است.

بهمن نامور مطلق دبیر كل همایش مكتب شیراز (سده‌های هفتم، هشتم و نهم هجری) در مراسم افتتاحیه این گردهمایی اظهار داشت: ایران عزیز ما دارای هنری بی‌نظیر است و آن‌طور كه باید و شاید درباره آن كار نشده بود و هنوز هم نشده است.

وی ادامه داد كه وقتی فرهنگستان جوان تاسیس شد، آسیب‌شناسی شد كه چرا پژوهش‌های ما ضعیف است و همین باعث تمایل به سمت پژوهش‌های غربی بود كه در این آسیب‌شناسی مشخص شد مشكل نبود پژوهش‌های كمی و كیفی در زمینه هنر ایران است.

وی با تقدیر از معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر كه همت كرد و درباره تاریخ نانوشته فعالیت كرد، گفت: شناسایی مكاتب هنری جاهای مختلف كشور در همین راستا بود و قرار شد در برنامه‌ای ۳۰ ساله مورد بررسی قرار بگیرد.

دبیر فرهنگستان هنر تصریح كرد: در این برنامه ۳۰ ساله، در ۱۰سال اول ۵ مكتب بررسی می‌شود كه با مكتب هرات آغاز شد، به مكتب تبریز و اصفهان و هم اكنون شیراز رسید و سال بعد با مكتب طهران یا قاجار ادامه می‌یابد.

نامور مطلق تاكید كرد كه در مكتب شیراز ۸ رشته تخصصی پیش بینی شد كه فعالیت‌های آن‌را دوستان ما از دو سال پیش شروع كردند.

به گفته وی، بعد از این ۱۰ سال قرار است به سطوح دوم و سوم پرداخته شود و تاریخ ‌پژوهشی و پژوهش تاریخی در بخش‌های دیگر هم برگزار شود.

دبیر كل همایش مكتب شیراز به همایش هزار شهر تاریخی اشاره كرد كه تاكنون ۱۵ شهر آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی همچنین از بررسی هنر تمدن‌های پیش از اسلام سخن گفت كه امسال به شهر جیرفت پرداخته شد.

نامور مطلق بیان داشت: از ۲۵۰ كتابی كه از سال ۸۴ تاكنون در انتشارات فرهنگستان هنر چاپ شده، قریب ۱۰۰ كتاب متعلق به اداره پژوهش‌های راهبردی است.

وی اظهار امیدواری كرد كه این‌ها گام‌های اول برای تألیف دانشنامه هنر ایرانی است .

نامور مطلق درباره مكتب شیراز اذعان داشت كه این مكتب چنان در قوام هنر ایرانی موثر بوده كه بدون آن هنر ایرانی ناقص و ناتمام می‌ماند. هنرمندان قرون مد نظر ما یعنی قرن‌های هفتم، هشتم و نهم باعث تحیر جهانیان شدند.

وی از سعدی، حافظ، قطب‌الدین شیرازی و قوام الدین شیرازی یاد كرد و گفت: این شخصیت‌ها چنان برجسته هستند كه هریك از آن‌ها به تنهایی به یك همایش نیاز دارند؛ اما این گردهمایی بیشتر به دنبال گستره كلان این دوره است.

نامور مطلق در بیان ویژگی‌های مكتب شیراز گفت: ناب و اصیل بودن آن كه بیشتر ویژگی‌های هنر قبل از اسلام را داراست ، عرفانی و اسلامی بودن آن كه موجب چندلایگی و عمیق شدن آن شد و همچنین فرامنطقه‌ای بودن این مكتب كه می‌توان رد پای آن را در شبه قاره و آسیای دور و شرق آفریقا مشاهده كرد، از ویژگی‌های مكتب شیراز است.

دبیر كل همایش مكتب شیراز از ۸ دبیر این همایش و هیئت علمی ۷۰ نفره سخن گفت و افزود: هیئت علمی، ۶۰ پروژه تالیف و ترجمه را پیش‌بینی كرده كه به همت انتشارات فرهنگستان هنر ۲۰ جلد آن منتشر شد و بعد از همایش شاهد جهش بزرگی خواهیم بود.

نامور مطلق از ۵ پیش همایش نیز یاد كرد كه در شهرهای مشهد، شیراز، كرمان ، ابركوه و تاجیكستان برگزار شد.

همچنین او بررسی تحلیلی و تاریخی یكی از دوره‌های درخشان تاریخ هنر ، ارائه یك تصویر كلان از هنر شیراز، راه‌اندازی و حمایت از كانون‌ها تا این مكتب‌ها را از تاریخیت صرف خارج كنند را به عنوان اهداف گردهمایی مكتب شیراز برشمرد و این گردهمایی را آغازی برای آغازها دانست

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین