تبیان، دستیار زندگی
دكتر مجید رجایی، كارشناس دارویی مركز اطلاع‌رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد توصیه كرد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جعبه داروهایتان را چک کنید

دكتر مجید رجایی، كارشناس دارویی مركز اطلاع‌رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد توصیه كرد:

دارو

داروها را حتما در محلی مناسب و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

همچنین محل نگهداری داروها باید دور از دسترس كودكان باشد.

امروزه در بیشتر منازل مقداری دارو نگهداری می‌شود و این داروها معمولا در یخچال و یا در جعبه كمك‌های اولیه گذاشته می‌شوند.

این داروها ممكن است در مواردی غیر از موارد صحیح، مصرف ‌شوند و علاوه بر آن خطر مصرف داروهای فاسد و تاریخ گذشته را به همراه داشته باشند. علاوه بر این، امكان مصرف این داروها توسط كودكان یا افرادی كه اختلالات روحی دارند نیز وجود دارد. بنابراین ضرر نگهداری دارو در منزل در بسیاری از موارد می‌تواند بیشتر از فواید آن باشد.

دكتر رجایی با تاكید بر تجویز دارو توسط پزشك و تهیه دارو از داروخانه خاطرنشان كرد: در صورت نگهداری دارو در منزل باید شرایط نگهداری رعایت شود.

وی با اشاره به این كه حتی‌الامكان دارو در منزل نگهداری نشود، یادآور شد: داروهای بدون برچسب و یا داروهای فله‌ای را هرگز در منزل یا محل كار نگهداری نكرده و آنها را دور بیندازید.

دكتر رجایی اظهار كرد: حداقل هر 3 ماه یك بار تمام داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرف بررسی کنید و داروهای تاریخ گذشته را در سطل آشغال بیندازید.

وی با تاكید بر این كه هرگز دارویی در جعبه داروی دیگری نباید قرار داده شود، توصیه كرد: به شرایط نگهداری دارو كه روی جعبه دارو یا در بروشور آن ذكر شده توجه كنید.

این كارشناس دارویی گفت: بهتر است فهرستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود و در محل نگهداری داروها نصب گردد و هر چند وقت یك بار این فهرست، بازبینی شود. (توصیه می‌شود تاریخ انقضای هر دارو هم در این فهرست نوشته شود).

اگر دارویی را نمی‌شناسید، در منزل نگه ندارید، چرا كه این نوع داروها را می‌توان به هلال احمر یا موسسات خیریه اهدا كرد.

داروها را به افراد فقیر و محتاج ندهید زیرا ممكن است، آنها داروها را خودسرانه مصرف كنند و خطراتی متوجه آنها شود.

وی در ادامه افزود: مصرف خودسرانه دارو و یا تجویز دارو برای دیگران مجاز نیست و برای استفاده از داروهای موجود در منزل، هر بار با پزشك خود مشورت كنید.

دكتر رجایی با تاكید بر شرایط نگهداری داروها گفت: اكثر داروها باید در مكانی خشك، خنك و دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری شوند. تعدادی از اقلام دارویی باید در یخچال نگهداری شوند كه بر روی بروشور آنها ذكر شده است.

چه داروهایی را باید دور ریخت؟

دكتر رجایی با اشاره به شرایط نگهداری دارو در منزل تصریح كرد: شربت آنتی‌بیوتیك پودری شکل كه درب آن باز شده و بیش از 2 هفته از نگهداری آن گذشته است، قابل مصرف نیست.

وی خاطرنشان كرد: محلول دارویی كه غلیظ شده، تغییر رنگ داده، یا بو و طعم آن تغییر كرده است غیرقابل مصرف است. همچنین پماد و كرمی كه ترك خورده، سفت شده یا نشت كرده است و آسپیرینی كه بوی سركه گرفته باید دور ریخته شوند.

این كارشناس دارویی عنوان كرد: كپسول و قرصی كه ترك‌خورده، نرم شده یا به هم چسبیده و تغییر رنگ داده است قابل مصرف نیستند.

همچنین باقیمانده محلول سرم، قطره و شربت‌هایی كه به طور ناقص مصرف شده‌اند، قابل نگهداری نبوده و باید دور ریخته شوند.

توجه داشته باشید که سرنگ یا دستكش استریل هم دارای تاریخ انقضا هستند. پاره شدن كاغذ پوشش سرنگ و دستكش سبب غیراستریل و غیرقابل استفاده شدن آنها می‌شود.

روزنامه جام جم

*مطالب مرتبط:

خانه‌ تكانی دارویی

مسمومیت دارویى

20 درصد داروها دور ریخته می‌شوند

خطر مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها

10دستور برای مصرف دارو

مصرف بی رویه استامینوفن مسمومیت زاست

فواید و خطرات آسپیرین برای خانم ها

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

مسکّن نخورید، ضرر دارد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.