وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
من با این باور که شنونده خوبی بودم بزرگ شدم؛ و با وجودی که نسبت به ده سال پیش شنونده بهتری شده ام باید اعتراف کنم که هنوز هم یک شنونده شایسته نیستم. ممکن است ما عادت بدِ پریدن وسط حرف دیگران و یا تمام کردن جمله آنان را ترک ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شنونده بهتری شوید

من با این باور که شنونده خوبی بودم بزرگ شدم؛ و با وجودی که نسبت به ده سال پیش شنونده بهتری شده ام باید اعتراف کنم که هنوز هم یک شنونده شایسته نیستم.

ممکن است ما عادت بدِ پریدن وسط حرف دیگران و یا تمام کردن جمله آنان را ترک کرده باشیم ، اما "خوب شنیدن " چیزی بیش از اینهاست.

از برخی جهات این که ما نمی توانیم خوب به حرف دیگران گوش فرا دهیم ،  نمادی از روش زندگی ماست. ما اغلب با برقراری ارتباط طوری رفتار می کنیم که گویی این کار یک مسابقه است.  تقریباً گویی هدف ما آن است که بین تمام شدن جمله شخصی که با او صحبت می کنیم و آغاز سخن خود هیچ فاصله زمانی نداشته باشیم. من و همسرم اخیراً در رستورانی ناهار می خوردیم و ناخواسته گفتگوهای دوروبرمان را می شنیدیم. به نظر می رسید که هیچ کس به حرف دیگری گوش نمی داد، بلکه هر کس نوبت می گرفت که به حرف آن دیگر گوش ندهد. از همسرم پرسیدم که من هم هنوز همین کار را انجام می دهم یا نه. او با لبخند گفت: "فقط گاهی."

پاسخ دادن های کمتر و شنونده ای بهتر شدن به شما کمک می کند که فردی آرامتر شوید، این کار فشار را از روی دوش شما بر می دارد. اگر در این باره فکر کنید، متوجه خواهید شد که بی صبرانه منتظر بودن و تلا ش برای این که حدس بزنید شخص مقابل ( یا شخصی که آن سوی خط پای تلفن است ) چه خواهد گفت تا بتوانید پاسختان را به سوی او شلیک کنید این کار مستلزم صرف مقدار زیادی نیرو است و فشار زیادی بر شما وارد می آورد. اما اگر منتظر باشید تا شخصی که با او گفتگو می کنید حرفش تمام شود، همانطور که صرفاً به آنچه که گفته می شود با دقت گوش فرا می دهید، متوجه خواهید شد که فشاری که احساس می کردید دیگر وجود ندارد. شما بی درنگ احساس آرامش بیشتری خواهید کرد و اشخاصی که با آنها حرف می زنید نیز همین احساس را خواهند داشت. آنها در کم کردن سرعت پاسخ های خود احساس ایمنی خواهند کرد زیرا احساس نخواهند کرد که با شما در مسابقه " رکورد سرعت شکنی" هستند!  شنونده بهتر شدن نه تنها باعث می شود که شخصی شکیباتر شوید ، بلکه کیفیت روابط شما را نیز بهبود خواهد بخشید.همه دوست دارند با کسی حرف بزنند که به آنچه آنها می گویند گوش فرا دهد.

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین