سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عصمت انبیای الهی و به خصوص نبی مکرّم اسلام از جمله مهم ترین اعتقادات شیعه است. از جمله مواردی که مورد استناد برخی از افراد قرار می گیرد و با آن بر عصمت و معصومیّت نبی مکرّم اسلام خدشه وارد می سازند آیات مبارکه سوره فتح است که ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نسبت ناروا به پیامبر!

گل

به جای مقدّمه!

پس از آن که در بخش مقالات فلسفی بحثی پیرامون تاریخچه عصمت تقدیم شما دوستان نمودیم و الحمدلله با استقبال گسترده شما بزرگواران مواجه شد، اکنون برآنیم تا به ابعاد دیگری از این بحث جالب و مورد استفاده بپردازیم. امیدواریم با ما همراه باشید.

آیات -در ظاهر- خلاف!

 عصمت انبیای الهی و به خصوص نبی مکرّم اسلام از جمله مهم ترین اعتقادات شیعه است. از جمله مواردی که مورد استناد برخی از افراد قرار می گیرد و با آن بر عصمت و معصومیّت نبی مکرّم اسلام خدشه وارد می سازند آیات مبارکه سوره فتح است که می فرماید: «إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُّبِینًا لِیَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِن ذَنبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ وَیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْكَ وَیَهْدِیَكَ صِرَاطًا مُّسْتَقِیمًا ؛ ما تو را پیروزى بخشیدیم [چه] پیروزى درخشانى تا خداوند از گناه گذشته و آینده تو درگذرد و نعمت‏خود را بر تو تمام گرداند و تو را به راهى راست هدایت كند (1). همان طور که در این آیات دیده می شود به صراحت از ذنب و گناهی یاد می شود که خداوند آن را بر پیامبر بخشیده است. در تبیین این مسأله از قول امام رضا (علیه السلام) باید دانست: خداوند با فتح مکّه از گناه امّت پیامبر درگذشته است نه خود پیامبر! گناهان قبل و بعد از این فتح بزرگ به واسطه جهاد و ایمان امّت مورد عفو و بخشش قرار گرفت!

همان طور که در آیات سوره مبارکه فتح دیده می شود، به صراحت از ذنب و گناهی یاد می شود که خداوند آن را بر پیامبر بخشیده است.

یه تفسیر دیگه!

 البته برخی از مفسّران بیان دیگری را نیز مطرح نموده اند: خداوند گناهانی را که کفّار به پیامبر نسبت می دادند بخشید و آن گناهان عبارت بودند از:

1- پرستش خدای متعال و ایمان نداشتن به بت های مشرکان!( گناه اعتقادی)

2- کشتن تعداد بسیاری از مشرکان در جنگ های بدر و حنین!(گناه حقوقی)

به لطف الهی، با فتح مکّه این گناهانی که مشرکان به پیامبر نسبت می دادند بخشیده شد:

1- با فراگیر شدن توحید و فتح مکّه، حرم امن الهی از وجود بت های مشرکان پاک گردید.

2- عفو عمومی پیامبر در فتح مکّه سبب در گذشتن از خون سران مشرکان مکّه گردید.(2)

آن چنان که مشاهده می شود:

  آیات سوره مباکه فتح دارای تفسیر دیگری غیر از آنچه در ظاهر به نظر می رسند، می باشند و نمی توانند به معنی گناه پیامبر مورد استناد قرار گیرند.

آیات دیگری نیز در قرآن وجود دارد که مورد تمسّک برخی از افراد قرار می گیرد و با آن عصمت نبی اکرم را مورد خدشه قرار می دهند. از جمله آیات سوره مبارکه ضحی که می فرماید: فوجدک ضالّاً فهدی؛ پس تو را گمراه یافت پس هدایتت نمود! و آیاتی از این قبیل که در مقالات بعدی به این آیات بیشتر خواهیم پرداخت.

                                                                                                                                             ادامه دارد....

پی نوشت

1- آیات اوّل و دوّم سوره مبارکه فتح

2- بر اساس سلسله مباحث اخلاقی و اعتقادی استاد صفری( استاد محسن صفری از اساتید برجسته دانشگاه تهران است که سالیان متمادی در این مباحث کوشیده است.) 

                                                                                                                                                رادفر

                                                                                                                              کارشناس فلسفه اسلامی

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x