تبیان، دستیار زندگی
با احساسات او همدردی كنید. خودتان را به جای او بگذارید. سعی كنید فقط نظر او را بفهمید و به آن احترام بگذارید. حتی اگر با آن موافق نیستید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پدران و مادران فرصت طلب!

ارتباط با نوجوان

یكی از مهمترین جنبه‌های فرزندپروری ایجاد یك رابطه خوب است. این مساله به‌خصوص در دوران نوجوانی اهمیت ویژه می‌یابد. زمانی كه الگوهای قدیمی‌ارتباط ممكن است كارساز نباشد و یا مجبور به تغییر و تعدیل آن باشیم تا نیازهای رشدی نوجوان را برآورده سازیم...

توصیه‌های زیر می‌تواند برای برقراری یك رابطه خوب با نوجوان به شما كمك كند:

1) به‌طور باز و آشكار راجع به مشكلات صحبت كنید.

جوی را در محیط خانه به‌وجود آورید كه هركدام از اعضای خانواده بتوانند به‌طور آزادانه راجع به موضوعات مورد نظر خود بحث كنند. در صورتی كه بتوانید ارتباطی مناسب با او برقرار كنید می‌توانید در مورد مسایل خاصی چون مصرف مواد مخدر و ارتباطات كه از رفتارهای مهم و پر خطر دوران نوجوانی است راحت‌تر و با موفقیت بهتری وارد بحث و مذاكره شوید. تحقیقات نشان داده است نوجوانانی كه به طور بارزتر و آشكارتر با والدین خود مشاركت و گفتگو می‌كنند احتمال مصرف مواد مخدر در آنها كمتر است.

وظیفه شما گوش دادن و درك و فهم است نه قضاوت كردن.

2) برای بهبود ارتباط با نوجوان باید برای او وقت گذاشت. یافتن زمان برای ارتباط با فرزند در دنیای پرمشغله امروز ممكن است مشكل اساسی والدین باشد ولی اختصاص دادن فقط چند دقیقه در روز برای گوش دادن فعال به نوجوانتان می‌تواند نقطه خوبی برای شروع باشد.

3) فرصت طلب باشید. برای صحبت كردن و ارتباط برقرار كردن با نوجوان خود منتظر به‌وجود آمدن مسایل و مشكلات بزرگ نباشید، از هر فرصتی برای حرف زدن با او استفاده كنید.

4) با او مذاکره کنید.  چنانچه توانستید با فرزند خود چنین ارتباطی برقرار كنید، در زمان تعارض و كشمكش راحت‌تر می‌توانید با او وارد بحث و مذاكره شوید.

ممكن است لازم باشد قبل از پاسخ دادن تا 10 بشمارید، این موضوع به شما فرصتی می‌دهد كه خود را آرام كنید و از جنگ و جدل اجتناب كنید.

5) ارتباط خوب شامل هر دو حالت گوش كردن و صحبت كردن است. صحبت‌های او را گوش دهید. آنها را قطع نكنید تا نقطه نظرات خود را بگوید. بگذارید كلامش را به پایان برساند، وظیفه شما گوش دادن و درك و فهم است نه قضاوت كردن.

6) با احساسات او همدردی كنید. خودتان را به جای او بگذارید. سعی كنید فقط نظر او را بفهمید و به آن احترام بگذارید. حتی اگر با آن موافق نیستید.

7) قبل از آنكه لب به سخن بگشایید، فكر كنید. ممكن است لازم باشد قبل از پاسخ دادن تا 10 بشمارید، این موضوع به شما فرصتی می‌دهد كه خود را آرام كنید و از جنگ و جدل اجتناب كنید.

8) هیجانش را درک کنید. حتی زمانی كه بحث راجع به موضوعات حساس و هیجانی است، بگذارید تا نوجوان شما بفهمد تا شما او را دوست دارید و مراقب او هستید.

9) مثبت اندیش باشید. مكالمه را با صحبت كردن راجع به آنكه چگونه می‌خواهید مشكل را حل كنید مثبت كنید، مدام به اشتباهات گذشته او گریز نزنید. به جنبه‌های مثبت او بیندیشید. مثبت ماندن، مكالمه را خلاق و سازنده می‌کند.

نویسنده:  دکتر فریبا عربگل

منبع: سلامت          

مقالات مرتبط

راه حلی برای آشتی

سخت ترین حرف های دنیا

دیوارهای فاصله را بردار

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.