تبیان، دستیار زندگی
دانشجویان افسران جوان این جبهه هستند كه ضمن دارا بودن فكر، عمل، و بصیرت، در صحنه نیز حضور دارند و با آزمودن صحنه، در چارچوب، كار می كنند اما اساتید دانشگاهها فرماندهان جبهه جنگ نرم هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرماندهان جبهه جنگ نرم

دیدار جمعی از اساتید، اعضای هیات علمی و روسای دانشگاههای سراسر كشور

با رهبر انقلاب

آیت الله خامنه ای

جمعی از اساتید و اعضای هیات علمی، نخبگان، و رؤسای دانشگاهها و مراكز تحقیقاتی عصر امروز با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو كردند.

در ابتدای دیدار، آقایان و خانم ها:

- دكتر رضا محمدزاده استاد دانشگاه امام صادق (ع) در رشته فلسفه و كلام،

- دكتر عبدالحسین روح الامینی، استاد دانشكده داروسازی دانشگاه تهران

- دكتر مهرانگیز زمانی متخصص زنان از دانشگاه علوم پزشكی همدان،

- دكترمحمدرضا مرندی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در رشته علوم سیاسی،

- دكتر كمال محامدپور، دانشیار دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در رشته مخابرات،

- دكتر رفیع زاده استاد دانشگاه امیركبیر در رشته مهندسی شیمی پلیمر،

- دكتر فرید عزیزی استاد فوق تخصص غدد ازدانشگاه شهید بهشتی،

- دكتر غلامعلی افروز عضو هیأت علمی دانشكده روان شناسی دانشگاه تهران

- و دكتر اكرم امانی عضو هیأت علمی انستیتو پاستور ایران و رئیس آزمایشگاه شیمی دارویی

به طرح نظرات و پیشنهادهای خود در زمینه های مسایل دانشگاهی، علمی و موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پرداختند.

دانشجویان افسران جوان این جبهه هستند كه ضمن دارا بودن فكر، عمل، و بصیرت، در صحنه نیز حضور دارند و با آزمودن صحنه، در چارچوب، كار می كنند اما اساتید دانشگاهها فرماندهان جبهه جنگ نرم هستند.

محورهایی كه در این دیدار مورد تأكید اساتید و محققان قرار گرفت عبارتند از:

- توجه به معنویت در كنار مباحث آموزشی دانشگاهها

- ضرورت حمایت از مطالعات میان رشته ای به ویژه در بخش علوم دینی

- بازمهندسی علم و تكنولوژی به منظور پیشرفت كیفی علوم

- گسترش فرهنگ پاسخگویی، قبول مسئولیت و عذرخواهی در حوادث و مسائل مختلف

- لزوم تفاوت قائل شدن میان افراد و شخصیتها، و نظام اسلامی

- شفاف سازی فرآیندهای ارتقای اعضای هیأت علمی دانشگاهها

- نادیده گرفته شدن منافع ملی از جانب برخی نخبگان سیاسی و احزاب و گروهها در حوادث بعد از انتخابات

- مشخص نبودن مبانی و خطوط قرمز رقابت سیاسی در كشور

- لزوم اعلام نظر صریح نظام درخصوص احزاب و نخبگان سیاسی كه خواسته یا ناخواسته در مسیر براندازی قرار گرفتند.

- واگذاری برخی وظایف آموزشی، پژوهشی، و اجرایی به دانشگاهها

- بازنگری مستمر دروس و منابع آموزشی به منظور ارتقای سطح علمی دانشگاهها

- ضرورت استیفای حقوق آسیب دیدگان حوادث اخیر

- برخورد قاطع و بدون ملاحظه با عوامل اصلی اغتشاش های بعد از انتخابات

- مصون نماندن منسوبان برخی صاحبان مناصب از پیگیری قضایی

- توجه بیش از پیش شورایعالی انقلاب فرهنگی به منظور تسریع در ارائه نقشه اجرایی مهندسی فرهنگی

- اهتمام بیشتر دولت برای گسترش حوزه مشورتی با نخبگان

- ضرورت تبیین حد و مرز تغییرات در دولت

- لزوم باز تعریف رابطه كنونی دانشگاهها با مراكز صنعتی

- تسریع در شناسایی و مجازات عوامل حمله به كوی دانشگاه تهران

- افزایش بودجه پژوهشی و هدفمند كردن آن در راستای اهداف ملی

- پرهیز از تصمیم گیریهای آنی و شتاب زده در مسائل علمی و پژوهشی

- و لزوم حمایت مادی و معنوی از محققان، پژوهشگران و نخبگان علمی

آیت الله خامنه ای

در ادامه این مراسم حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وظیفه خطیر دانشگاهیان و اساتید دانشگاه برای استمرار و جهش در حركت علمی كشور تأكید كردند: یكی از پایه های اصلی تحقق پیشرفت و عدالت در دهه آینده، گسترش علم و تعمیق آن در كشور است.

ایشان برگزاری جلسات هر ساله با اساتید دانشگاهها و نخبگان علمی را، مظهری نمادین از اهتمام و احترام ویژه نظام جمهوری اسلامی به علم و حاملان علم دانستند و افزودند: رسیدن كشور به رتبه علمی واقعی خود، نیازمند نهادینه شدن علم، و برقراری توازن و تعادل واقعی در رشته های گوناگون علمی است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر ضرورت توجه بیش از پیش به پژوهش خاطرنشان كردند: پژوهشها باید تابع نیازهای واقعی كشور باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: انعكاس پژوهشها در مجامع جهانی ضروری است اما نباید ملاك پیشرفت علمی كشور، درج مقالات در برخی مجامع جهانی باشد.

ایشان با اشاره به اظهارات برخی اساتید دانشگاه درخصوص نقشه جامع علمی كشور، خاطرنشان كردند: این سخنان نشانگر این است كه تلاش مسئولان مرتبط با مسائل علمی و دانشگاهها درخصوص تهیه نقشه جامع علمی كشور هنوز به مرحله عمل نرسیده و تلاشها نیمه كاره بوده است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر ضرورت توجه جدی و تسریع در ارائه نقشه جامع علمی كشور افزودند: برنامه ریزی كنونی در رشته های گوناگون علمی از یك تقسیم عادلانه و منطبق با نیاز كشور برخوردار نیست و این مشكل با ارائه نقشه جامع علمی قابل حل است.

بدانند نظام، تصمیم بر مجامله و گذشت ندارد و همانگونه كه با افرادی كه صریحاً با نظام مقابله می كنند از موضع قانون و حق برخورد می كند، اگر كار بد و جنایتی انجام شده باشد، با عوامل این اقدامات نیز از موضع قانون و حق، برخورد خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تحصیل حدود دو میلیون دانشجو از سه میلیون و نیم دانشجوی كشور در رشته های علوم انسانی تأكید كردند: این مسئله نگران كننده است زیرا توانایی مراكز علمی و دانشگاهها در زمینه كار بومی و تحقیقات اسلامی در علوم انسانی و همچنین تعداد اساتید مبرّز و معتقد به جهان بینی اسلامی رشته های علوم انسانی در حد این تعداد دانشجو نیست.

ایشان افزودند: بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است كه مبانی آنها مادی گری و بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است و آموزش این علوم موجب بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود و آموزش این علوم انسانی در دانشگاهها منجر به ترویج شكاكیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: مراكز تصمیم گیری اعم از دولت، مجلس، و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با تأكید بر پرهیز از افزایش تشكیلات در بخشهای مربوط به مسائل علمی خاطرنشان كردند: باید بجای افزایش تشكیلات، تشكلها و سازمانهای موجود را تقویت و كارآمد كرد، و در وزارت علوم و دیگر مراكز، از انسانهای عالِم، انقلابی، شجاع و خوش فكر، بهره گرفت.

ایشان لزوم تسهیل ارتباط وزارت علوم و شورایعالی انقلاب فرهنگی با نخبگان علمی و استفاده از نظرات آنان را نیز مورد تأكید قرار دادند.

آیت الله خامنه ای

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: حمایت از دانشگاهیان سیاست همیشگی نظام جمهوری اسلامی است اما از دانشگاهیان نیز انتظار است كه در سایه این حمایت معنوی و مادی، خود را حقیقتاً در قبال نسل دانشجو، آینده علمی كشور، و اصلاح نظام آموزشی مسئول بدانند و حضور خود را در دانشگاهها تقویت كنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر اهتمام به گسترش فضای معنویت در دانشگاهها خاطرنشان كردند: هرچه جوانان و دانشجویان دارای تعبد و تدین بیشتر باشند، عمل، رفتار، و فكر آنها از آسیب كمتری برخوردار خواهد بود و جامعه، بهره بیشتری از آنان خواهد برد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسائل اخیر بعد از انتخابات ریاست جمهوری افزودند: این مسائل، كشور را در معرض یك آزمون سیاسی تعیین كننده قرار داد و نظام جمهوری اسلامی به دلیل ظرفیت بالای خود توانست بر این مسائل فائق آید.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: بروز چنین حوادث و مسائلی برای نظام جمهوری اسلامی چندان خلاف انتظار نبوده و نیست و دلایل آنهم، رسالت نظام اسلامی، و وجود آزادیهای مختلف در چارچوب اسلام، در جامعه است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر اینكه اعتقاد نظام اسلامی به آزادی، یك مسئله واقعی و غیرتاكتیكی است، افزودند: آزادی در نظام اسلامی، آزادی واقعی است كه در چارچوب اسلام تعریف شده است و جمهوری اسلامی، آزادی غیرواقعی و مورد نظر غرب را مطلقاً قبول ندارد و در این خصوص هیچ رودربایستی هم با غرب نخواهد داشت.

ایشان در تبیین وظیفه قشرهای مختلف بهنگام بروز حوادثی همچون حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان كردند: قطعاً انتظاری كه از اساتید دانشگاهها در این جنگ و مبارزه نرم می رود فراتر از انتظاری است كه از دانشجویان وجود دارد.

بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است كه مبانی آنها مادی گری و بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است و آموزش این علوم موجب بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود و آموزش این علوم انسانی در دانشگاهها منجر به ترویج شكاكیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دانشجویان افسران جوان این جبهه هستند كه ضمن دارا بودن فكر، عمل، و بصیرت، در صحنه نیز حضور دارند و با آزمودن صحنه، در چارچوب، كار می كنند اما اساتید دانشگاهها فرماندهان جبهه جنگ نرم هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: فرماندهان این جبهه باید با شناخت مسائل كلان، شناسایی دشمن و كشف اهداف او، طراحی كلان انجام دهند و براساس این طراحی حركت كنند.

ایشان افزودند: استادی كه بتواند، این نقش را ایفا كند، استادی شایسته برای حال و آینده نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی مهمترین وظیفه اساتید را در شرایط كنونی، بالا بردن قدرت تحلیل دانشجویان، و ایجاد فضای امید، نشاط، و كار علمی در دانشگاهها دانستند و افزودند: باید درست در جهت مخالف برنامه دشمن كه به دنبال ایجاد فضای یأس و ناامیدی در دانشگاهها است، حركت، و محیط درس و دانشگاهها را فضای امید به آینده كرد.

حضرت آیت الله خامنه ای یكی دیگر از وظایف دانشگاهها و اساتید را میدان دادن به اظهار نظر دانشجویان برشمردند و تأكید كردند: بهترین زمینه برای ایجاد فضای اظهارنظر آزاد، تسریع در راه اندازی كرسی های آزاداندیشی در دانشگاهها است.

آیت الله خامنه ای

ایشان افزودند: اگر بحثهای تخصصی در زمینه های سیاسی، اجتماعی و حتی فكری و مذهبی در محیط های سالم و با حضور افراد توانمند در بحث، انجام شود، ضایعات كشاندن اینگونه بحثها به محیط های اجتماعی بوجود نخواهد آمد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به آسیب های وارد شده به برخی افراد در حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری افزودند: همه افرادی كه در این حوادث دچار آسیب شده اند، بدانند نظام، تصمیم بر مجامله و گذشت ندارد و همانگونه كه با افرادی كه صریحاً با نظام مقابله می كنند از موضع قانون و حق برخورد می كند، اگر كار بد و جنایتی انجام شده باشد، با عوامل این اقدامات نیز از موضع قانون و حق، برخورد خواهد شد.

در پایان این دیدار نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و سپس حاضران روزه خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامی افطار كردند.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای

تنظیم برای تبیان: سعید آقازاده