تبیان، دستیار زندگی
رآن کریم دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم دارای بخش های زیر است: 1-      بخش بین الملل 2-     بخش نرم افزارهای قرآنی 3-    بخش خادمان قرآن 4-      بخش آثار و فعالیتهای...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم دارای بخش های زیر است:

1-      بخش بین الملل

2-     بخش نرم افزارهای قرآنی

3-   بخش خادمان قرآن

4-     بخش آثار و فعالیتهای هنری

5-      بخش آثار و فعالیتهای کودک و نوجوان

6-    بخش دانشجویی

7-      بخش جوانان

8-   بزرگداشت کاتبان قرآن کریم

9-    بخش امور بانوان

10- بخش ناشران قرآنی

11-بخش مکتوب

12-بخش سرای خادمان قرآن کریم

13- بخش هنرهای سنتی نمایشگاه

14-   بخش ماوراء از دریچه سینما

15-بخش نظارت و ارزشیابی نمایشگاه

16-  بخش محافل و مراسم و ارتباط با رسانه ها

" بخش دانشجویی"

بخش دانشجویی دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با توجه به جایگاه ویژه دانشگاه و دانشگاهیان در ارتقاء معنوت و هویت دینی درجامعه و نیز برقراری ارتباط معنوی و فکری میان قشر دانشگاهی و عموم جامعه، برنامه هایی را در نمایشگاه دهم اجرا می کند که به طور مختصر شامل موارد زیر است .

"سلسله نشست های قرآن پژوهی بخش دانشجویی"

ردیف

عنوان

سخنران

زمان

1

نقش قرآن در آرا ء و اندیشه های مولانا

آقای احمد جعفری

دوشنبه 27/8/81

ساعت 7تا8 شب

2

بررسی میزان تاثیر آوای قرآن کریم در کاهش درد بعداز جراحی شکم

آقای دکتر نیکبخت

چهارشنبه 29/8/81

ساعت 7 تا 8 شب

3

باستان شناسی قرآن کریم

حجة الاسلام و المسلمین دکتر بی آزارشیرازی

چهارشنبه 29/8/81

ساعت 8 تا9 شب

4

قرآن و فرهنگ زمانه

حجة الاسلام و المسلمن ایازی

جمعه 1/9/81

ساعت7تا8 شب

5

علل انحطاط تمدن ها از دیدگاه قرآن کریم

آقای دکتر احمد علی قانع

شنبه 2/9/81

ساعت7تا8 شب

6

بررسی آیات قرآن کریم در شأن حضرت فاطمه زهرا(س)

آقای مرتضی مختاری

دوشنبه4/9/81

ساعت7تا8 شب

7

آزادی در قرآن

حجت الاسلام و المسلمین ایازی

سه شنبه 5/9/81

ساعت7تا8 شب

8

رزق از دیدگاه قرآن و روایات

آقای حسین فرزین

چهارشنبه6/9/81

ساعت7تا8 شب

9

جاودانگی آموزه های قرآن؛ چرا و چگونه؟

حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدوی راد

پنجشنبه7/9/81

ساعت8تا9 شب

10

بررسی مورد اختلاف برانگیز در ترجمه های قرآن کریم

آقای دکتر عظیم عظیم پور

جمعه 8/9/81

ساعت7تا8 شب

11

شیوه های مناظره امام صادق(ع) در قرآن کریم

خانم فاطمه حسینی

شنبه 9/9/81

ساعت7تا8 شب

12

اعجاز علمی قرآن کریم

آقای دکتر محمد علی رضایی

سه شنبه 12/9/81

ساعت7تا8 شب

13

توسل، شفاعت و امامت در قرآن کریم

آیت الله محمد هادی معرفت

دهه سوم ماه مبارک رمضان(یک شب)

همچنین در این بخش پایان نامه های دانشجویان در زمینه قرآن و علوم قرآنی به نمایش گذاشته شده است که در پایان نمایشگاه نفرات برگزیده انتخاب خواهند شد.

"بخش محافل، مراسم و ارتباطات"

بخش محافل، مراسم و ارتباطات دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم یکی از بزرگ ترین بخش های نمایشگاه دهم است. امسال یک تیم کامل از رادیو و تلویزیون به طور دائم در نمایشگاه قرآن کریم حضور دارند و نسبت به انعکاس برنامه های مختلف نمایشگاه قرآن اقدام می کنند .

امسال یک تیم کامل شامل 137 نفر از رادیو، شبکه های اول، دوم و پنجم تلویزیون همراه با عوامل پشت صحنه، واحد سیار و ... هر روز در نمایشگاه قرآن حضور دارند. این گروه روزانه 400 دقیقه برنامه رادیویی و 300 دقیقه برنامه تلویزیونی پخش می کنند .

برنامه های بخش فعالیتهای قرانی بانوان

به منظور معرفی شخصیتها، آثار ارزشمند قرآنی و فعالیتهای مراکز بانوان، برنامه های بخش فعالیتهای قرآنی بانوان در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم اعلام شد.

محور فعالیتهای این بخش به شرح ذیل است:

1-    برگزاری برنامه های محفل انس با قرآن کریم با حضور خواهران حافظ و قاری قرآن کریم.

2-  برگزاری جلسات و نشست های موضوعی با حضور خانم های صاحب نظر، هنرمند، پژوهشگر ایرانی و میهمانان خارجی فعال در امور قرآنی.

3-    برگزاری مراسم ویژه بزرگداشت شخصیت حضرت خدیجه کبری (س) .

4-    معرفی کتابها، پژوهشها، پایان نامه ها و بانکهای اطلاعاتی با موضوع شخصیت زن و خانواده در قرآن کریم.

5-    ارائه گزارش از فعالیت های مراکز و کانونهای فعال قرآنی بانوان.

6-    معرفی آثار و بانوان هنرمندی که آثارشان در بخشهای مختلف نمایشگاه عرضه شده است.

7-    برگزاری مراسم تقدیر از بانوان هنرمند، پژوهشگر و فعال در امور قرآنی در رشته های مختلف.

8-    برگزاری مسابقات قرآنی ویژه بانوان.

9-    دعوت از اقشار مختلف بانوان برای بازدید از نمایشگاه .

10- برگزاری مراسم ختم قرآن کریم ویژه بانوان.

11- همکاری با تشکلها و انجمن های قرآنی بانوان.

12- همکاری در معرفی بانوان خادم قرآن کریم.

"بخش آثار و فعالیت های هنری"

بخش آثار و فعالیت های هنری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به منظور تشویق و ترغیب هنرمندان به فعالیت در عرصه های مختلف قرآنی و شناسایی استعدادهای هنری جوانان و غنا بخشیدن به آثار آنها تشکیل شده است .

آثاری که در بخش هنری دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به نمایش درآمده عبارتند از:

آثار و صنایع هنرهای سنتی در رشته های قلمزنی ، منبت، معرق، مشبک، خاتم، سفال، کاشی، بافت های سنتی و...

آثار حجمی و نقش برجسته با مضامین و موضوعات قرآنی

تابلوهای تصویرگری و تصویرسازی

تابلوهای تذهیب و آثار قرآنی

تابلوها و قطعات خوشنویسی از آیات و یا در ارتباط با مضامین و موضوعات قرآنی ( در کلیه خطوط ثلث، نسخ، نستعلیق، شکسته و نقاشی خط)

امسال برای نخستین بار در بخش آثار و فعالیت های قرآنی سه اثر هنری مفهومی عرضه می شود .یکی از این آثار « مناجات» نام دارد که در کنار در ورودی نمایشگاه قرآن به نمایش گذاشته شده است . دو اثر دیگر در فضای سالن های مختلف نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته  که این دو اثر مرتبط با سال عزت و افتخار حسینی است .

امسال 150 قطعه اثر هنری از هنرهای سنتی طراز اول کشور در سالن اصلی هنری به نمایش گذاشته شده که این آثار شامل کلیه رشته های هنرهای سنتی و اسلامی است .

در سالن اصلی هنری نمایشگاه قرآن سه کارگاه نیز برگزار می شود که عبارتند از :

کارگاه هنری سنتی که برنامه های این کارگاه مستقیماً با قرآن و معارف قرآنی در ارتباط است .

کارگاه آئینه کاری ، گچبری و مخمل بافی ( جلد قرآن)

کارگاه ساخت یک محراب( در ایام نمایشگاه یک محراب به طور کامل ساخته می شود )

سالن دوم بخش آثار و فعالیت های قرآنی به آثار نقاشی مرتبط با سال عزت و افتخار حسنی اختصاص دارد . در این سالن، آثار هنری که عمدتاً نقاشی هستند به نمایش گذشته شده است .

« بخش ناشران قرآنی »

امسال بیش از 200 ناشر کتاب های قرآنی در فضای بالغ بر 500 متر مربع در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم شرکت می کنند .

بر اساس دستور العمل ستاد اجرایی نمایشگاه قرآن، ناشران برای شرکت در نمایشگاه قرآن باید حداقل 10 عنوان کتاب قرآنی منتشر کرده باشند و یا 30 عنوان کتاب را در حوزه های علوم قرآنی به طور مشترک با سایر انتشاراتی ها به بازار عرضه نموده  باشند .

نکته

: اداره امور بخش ناشران علوم قرآنی در این دوره از نمایشگاه قرآن به « انجمن ناشران علوم قرآنی » سپرده شده است . در واقع پس از شکل گیری انجمن ناشران علوم قرآنی ، مدیران و دست اندرکاران بخش ناشران دهمین نمایشگاه بین الملی قرآن کریم به عنوان ناظر در نمایشگاه شرکت می کنند .این انجمن به منظور ارتقای کمی و کیفی ناشران کتاب های قرآنی و رفع مشکلات آنها شکل گرفته است که همکاری و همفکری این ناشران می تواند در واقع بسیاری از کاستی های موجود در عرضه نشر کتاب های قرآنی موثر باشد .

ضه 100 قرآن نفیس در نمایشگاه

امسال در بخش قرآن های نفیس و خطی دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، حدود یکصد اثر از آثار مکتوب و هنری قرآنی به نمایش درمی آید." قربان عزیززاده" پژوهشگرو مدرس تاریخ اسلام و مسئول بخش قرآن های نفیس و خطی، ضمن اعلام این مطلب گفت: این مجموعه که آثار قرن دهم تا میانه قرن دوازدهم را در بر گرفته، مربوط به سه مکتب تبریز،قزوین و اصفهان(صفوی) است که تاکنون در هیچ نمایشگاهی ارائه نشده اند. وی در مورد ویژگی این آثار گفت: قرآن های ارائه شده،جدا از ارزش تاریخی، هر کدام دلیل خاصی برای ارائه در نمایشگاه دارند، مثلاً در جلدسازی، کتابت، نوع کاغذ، شیوه کتاب آرائی، نوع خط و ... از ویژگی منحصر به فردی برخوردارند. همچنین در کنار این قرآن ها،کتاب هایی نفیس که حول محور قرآن تهیه شده، تفاسیر، ادعیه، حاشیه نویسی ها و ... نیز نمایش داده خواهند شد. وی در مورد چگونگی گردآوری این آثار گفت: مجموعه حاضر از موزه های سازمان میراث فرهنگی، رضا عباسی، آستان ری، قرآن، دوران اسلامی، موزه ملی ایران، کتابخانه و موزه مجلس، کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه، کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و کتابخانه ملی ایران جمع آوری شده است.

برنامه های بخش آثار و فعالیت های کودک و نوجوان دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن تشریح شد. «عبدالعظیم فریدون» مدیر این بخش با بیان اینکه فعالیت های بخش کودک و نوجوان در دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به شش کارگاه تقسیم
شده، گفت: این کارگاه ها شامل سه کارگاه نقاشی، یک کارگاه خوشنویسی، یک کارگاه قصه گویی و یک کارگاه دانستنی های قرآنی است. وی در مورد سه کارگاه نقاشی کودک ونوجوان اظهار داشت: این کارگاه شامل نقاشی رومیزی با مداد رنگی وآب رنگ، نقاشی دیواری ونقاشی کلاژ یا تکه چسبانی خواهد بود. همچنین درکارگاه خوشنویسی، کودکان و نوجوانان با الهام از مفاهیم قرآنی به خوشنویسی می پردازند. مدیر بخش آثار و فعالیت های کودک و نوجوان در مورد فعالیت های کارگاه قصه گویی گفت: این کارگاه به صورت نمایشی و سایه ای به صورت زنده برگزار می شود. همچنین امسال در گروه سنی کودکان داستان های حضرت نوح (ع)، یوسف(ع) و یونس (ع) و در گروه سنی نوجوانان داستان های حضرت اسماعیل (ع) و علی اکبر(ع) به مناسبت سال افتخار حسینی اجرا می شود ."فریدون" قصه گویی برای کودکان را به صورت تصویری ذکرکرد و گفت: این روش برای کودکان قابل فهم تر خواهد بود. قصه گویی برای نوجوانان نیز بیشتر به صورت تعزیه است، چرا که نوجوانان با این روش بهتر به مفاهیم قرآنی نزدیک می شوند. وی در تشریح برنامه های کارگاه دانستنی های قرآنی اظهار داشت: در این کارگاه چند نفر از شاگردان آقای راستگو، دانستنی های قرآنی را به صورت ضرب المثل، مفاهیم قرآنی، بازی و سرگرمی و به شکل تلفیقی برای کودکان و نوجوانان بیان می کنند. وی همچنین در مورد فعالیت های جنبی بخش کودکان و نوجوانان در دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: امسال در نمایشگاه، ویژه نامه ای را در 8 صفحه منتشر خواهیم کرد که 4 صفحه آن برای کودکان و 4 صفحه دیگر ویژه نوجوانان است. این ویژه نامه شامل قصه، شعر، بازی و موضوعات علمی است. مدیر بخش آثار و فعالیت های کودک و نوجوان دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، بخش اطلاع رسانی قرآنی و دارالقرآن های موجود را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. به این ترتیب علاقه مندان با مراجعه به این بخش می توانند با فعالیت این مراکز و نشانی آنها آشنا شوند. وی گفت: یکی دیگر از کارهایی که در نمایشگاه امسال انجام خواهیم داد؛ این شبکه در دو بخش صبح و عصر، گزارش هایی را از نمایشگاه برای کودکان و نوجوانان پخش خواهد کرد. به گفته وی، گزارش های بخش مربوط به کودکان صبح ها و گزارش های مربوط به نوجوانان عصرها از شبکه دوم سیما برای علاقه مندان پخش می شود.

سرای خادمان

در بخش جنوبی سالن نرم افزار بعد از سالن مربوط به بخش جوان و شاید در دورافتاده ترین بخش نمایشگاه سرای خادمان قرار گرفته است .

سرای خادمان قرآن کریم هر شب از ساعت 20 تا 22 میزبان نشستهایی است که با حضور صاحبنظران ، اندیشمندان و دانش پژوهان حوزه علوم قرآنی برگزار می شود . 17 سخنرانی و 3 میزگرد مجموع برنامه هایی است که این بخش نمایشگاه امسال در حال اجرای آن می باشد.

قرآن و دانش آموز، قرآن پژوهی در جهان غرب، بایسته های پژوهش در علوم قرآن ، اختلاف قرائات ، ارزیابی روشهای قرائت قرآن کریم، نقد و بررسی وروایات قصص قرآن، مبانی روایی تفسیر المیزان، اعجاز و تحدی قرآن ، بررسی سیر ترجمه قرآن به زبان فارسی، ترجمه آهنگین قرآن به زبان انگلیسی و ..... از مباحثی است که در جلسات شبانه سرای خادمان مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد .

اساتید برجسته ای از تهران و شهرستانها برای ایراد سخنرانی دراین نشستها دعوت شده اند که از دکتر علوی مقدم، دکتر سودانی، استاد علی معلم و ... می توان در این میان نام برد.

از دیگر نکات جالب در این بخش می توان به استفاده از مجری متخصص ( آقای پور نجاریان) و مخاطب تخصصی ( دانشجویان علوم قرآنی، علوم حدیث ، دانشگاه امام صادق و ....) اشاره کرد .

« بخش جوانان »

بخش جوانان دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با هدف ایجاد زمینه های مناسب برای تقویت باورهای اعتقادی در میان جوانان، برنامه های مختلقی را تدارک دیده است . فعالیت های بخش جوانان شامل مواردی چون:

برگزاری کارگاههای عملی و آموزشی در بخش جوانان با عنوان « بازشناسی هنرهای قرآنی »

آموزش تکنیک های هنری مرتبط با قرآن مانند کتابت قرآن

معرفی عملی هنرهای قرآنی در سطوح مختلف برای جوانان

آموزش خطوط خاص مانند کوفی ، بنایی، آیه نگاری، کتیبه نویسی کهن

آموزش نقوش اسلامی و تذهیب برای جوانان

آموزش نقاشی ، خط و هنر گرافیک در خدمت آیات قرآن

آثار هنری بخش جوانان:

برای برگزاری بخش آثار هنری ، فراخوان مربوط به سال های قبل منتشر شد و جوانان در رشته هایی چون خوشنویسی، تذهیب، سفال، مشبک، آیینه کاری و نقاشی آثارشان را برای کمیته جوانان نمایشگاه قرآن فرستادند . این بخش در ایام نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته که همه آثار به نمایش گذاشته شده در این بخش مضامین قرآنی دارند . پس از داوری آثار به نفرات برگزیده جوایز نفیس و ارزنده ای در هر رشته اهدا می گردد.

موضوع نمایشگاه با نقاشی در بخش جوانان

: امسال موضوع نمایشگاه نقاشی بخش جوانان داستان زندگی حضرت نوح (ع) است . سال گذشته موضوع نقاشی در نمایشگاه قرآن داستان زندگی حضرت ابراهیم (ع) بود . این بخش از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در دوره هشتم آغاز شد و امسال سومین سال است که  بر پا می شود . کارگاههای آشنایی جوانان با قرآن: کمیته جوانان دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن با هدف راهنمایی و آشنایی جوانان با قرآن برگزار می شود . در این کارگاه مباحثی مانند نحوه استفاده از تفسیرو آشنایی با تفاسیر مختلف آموزش داده می شود . این بخش به دنبال ایجاد انس بیشتر جوانان با قرآن کریم ، تجلی مفاهیم قرآن در رفتار و کردار جوانان، رواج تفسیر قرآن کریم و آشنایی با مفاهیم انسانی و روحی و الهی است.

مسابقه های کتبی و حضوری

: مسابقه های کتبی و حضوری هر روز در سه نوبت برگزار می شود . در این مسابقه در طول روز و هنگام برگزاری مسابقه در هر نوبت 5 نفر برنده جوایزی می شوند. در بخش کتبی روال مسابقه به این شکل است که آیات قرآن در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد و از آنها درخواست می شود برداشت خود را از این آیات بنویسند و بفرستند . در جریان برگزاری پرسش و پاسخ و سخنرانی نیز به شکل حضوری ، سؤال و جواب انجام می شود که به برندگان این مسابقه ها هم جوایزی تعلق می گیرد .برپایی کارگاههای کتیبه نویسی، چرم کاری، نقاشی،آئینه کاری ، مشبک، معرق و خوشنویسی و ... از برنامه های بخش جوانان است .

جلسات پرسش و پاسخ

: امسال17 جلسه پرسش و پاسخ برای جوانان برگزار می شود در این جلسات افراد صاحب نظر که در موضوع جوانان فعالیت کرده اند دعوت شده اند تا در جلسه ای رودرو با جوانان به بحث و تبادل نظر بپردازند . مسابقه خاطره نویسی:امسال مسابقه خاطره نویسی با موضوع« ماه مبارک» و خاطره ای از « رمضان» برگزار می شود .

فرم های نظر سنجی

: در بخش جوانان دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم فرمهایی برای نظر سنجی در میان جوانان توزیع می شود . در این فرم ها ، سؤالاتی چون خواسته جوانان چیست؟ آیا از نمایشگاه راضی هستند؟ و .... مطرح می شود . پاسخ های جوانان در پایان و پس از جمع آوری فرم های نظر سنجی دسته بندی می شود .در هر روز جلسات آموزشی روخوانی و روانخوانی قرآن با حضور اساتید برجسته برگزار شده و در انتها به بهترین تلاوت جوایزی اهدا می شود . همچنین هر شب جلسات آموزش ترتیل قرآن کریم در این بخش جهت بهره مندی عموم علاقمندان به ویژه جوانان برگزار می گردد .ضمناً برنامه نشستهای شبانه بخش جوان به شرح ذیل می باشد .

جدول برنامه ها و نشستهای شبانه بخش جوان

آقایان هجری و یحیی پور

نشست با اهل قلم

چهارشنبه 14 رمضان

29/8/81

قاری: آقای احمد ابوالقاسمی

حافظ: آقای خلیل دلپاک

محفل انس با قرآن

چهارشنبه 16 رمضان

30/8/81

آقایان فربین (FARBIN)و یاری گل

حافظ: آقای نعمت الهی

محفل انس با قرآن

یکشنبه 18 رمضان

3/9/81

شاعر: خانم عرفان نظر آبادی

مداح: آقای سید محمد قاضوی

شب شعر

( سوگواره الگوی عدالت)

سه شنبه20 رمضان

5/9/81

قاریان: آقایان: محمد رضا پور زرگری ،مهدی قره شیخ لو

محفل انس با قرآن

جمعه 23 رمضان

8/9/81

آقای سید جواد هاشمی

نشست با هنرمندان( بازیگران)

سه شنبه 27 رمضان

12/9/81

بخش بین الملل

نمایشگاه قرآن کریم در بخش بین الملل با حضور 20 کشور و بیش از 50 میهمان از کشورهایی چون سوریه، امارات، یمن، سودان، تونس، آفریقای جنوبی، لبنان، فرانسه، ترکیه، انگلیس، روسیه، صربستان، ایتالیا، آذربایجان ، اسپانیا، پاکستان، بنگلادش، قزاقستان، هند، چین، تایلند، ترکمنستان، فیلیپین و تاجیکستان برگزار می شود.

بازدید هیأت های رسمی

: یکی از برنامه های جدید نمایشگاه قرآن در بخش بین المللی دعوت از مراکز رسمی و مؤسسات معتبر قرآنی کشورهای مختلف و دعوت از وزارتخانه های اوقاف و امور دینی کشورهای اسلامی است. امسال هشت هیأت رسمی از کشورهای مختلف در سطح معاون وزیر، مدیران کل و نمایندگان امور مسلمین از نمایشگاه بین المللی قرآن بازدید می کنند امسال از کشورهای آذربایجان، تایلند، ترکمنستان، بوسنی، روسیه، تونس و بنگلادش و امارات هیأت های رسمی به نمایشگاه قرآن اعزام می شوند. نمایشگاه قرآن در چهار کشور خارجی: همزمان با نمایشگاه بین المللی قرآن کریم توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی چهار نمایشگاه قرآن در کشورهای قطر، امارات، بنگلادش و چین برگزار خواهد شد.

دبیرخانه دائمی بخش بین الملل

: امسال در دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به طور رسمی دبیرخانه دائمی بخش بین الملل آغاز به کار خواهد کرد. دبیرخانه دائمی بخش بین الملل در طول سال با هنرمندان و شخصیت های قرآنی ارتباط برقرار می کند و برنامه ریزی و هماهنگی بخش بین الملل در سالهای آینده نمایشگاه قرآن به عهده این دبیرخانه خواهد بود. ترکیب اعضای دبیرخانه دائمی بخش بین الملل شامل مسئولان نمایشگاه بین المللی قرآن و شخصیت های قرآنی از داخل و خارج کشور خواهد بود. همایش قرآن و هنر: یکی از برنامه های جدید کمیته بین الملل دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزاری همایش قرآن و هنر است و در این همایش به مباحث هنری و تئوریک مرتبط با این موضوع پرداخته می شود.

فعالیتهای کمیته بین المللی دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با اهداف ذیل صورت می پذیرد.

الف- شناسایی دستاوردهای قرآنی در حوزه پژوهشی، علمی، فرهنگی و هنری کشورهای جهان

ب- تلاش در جهت تبادل تجربیات اندیشمندان، محققان و هنرمندان فعال در حوزه های قرآنی

ج- ایجاد پیوند و ارتباط بین شخصیت ها و مراکز قرآنی داخل و خارج از کشور

د- گردآوری قرآن هایی که با طراحی های ویژه، ابتکاری و منحصر به فرد در سایر نقاط جهان چاپ شده است.

ه- عرضه پژوهش ها، پایان نامه ها، طرح های تحقیقاتی و تلاش های علمی کشورهای دیگر در حوزه علوم و معارف قرآنی.

بزرگداشت کاتبان قرآن

دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم امسال به معرفی و بررسی کامل زندگی و آثار «بایسنقر میرزا» (کاتب بزرگ قرن نهم هجری) می پردازد.

از پنجمین دوره نمایشگاه قرآن، کمیته بزرگداشت خادمان تصمیم گرفت بررسی آثار کاتبان را از مقطعی تاریخی آغاز کند و کاتبان برجسته را براساس تاریخ زندگی و نقشی که در تکامل خط قرآنی داشته اند معرفی کند. این سیر از «ابن بواب» آغاز شد پس از آن با معرفی «یاقوت مستعصمی» و «سهروردی» ادامه یافت. سال گذشته به کاتبان قرن هشتم و شاگردان یاقوت مستعصمی پرداخته شد و امسال به کاتبان قرن نهم به ویژه «بایسنقر میرزا » اختصاص دارد.

برای برگزاری بزرگداشت کاتبان قرآن با اعلام فراخوان از کسانیکه پیرامون خوشنویسان و کاتبان قرن نهم، مقاله یا تحقیق علمی انجام داده بودند از آنان دعوت شد تا آثار خود را به دبیرخانه کمیته ارسال کنند. این فراخوان از طریق بخش بین الملل و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در خارج از کشور صورت گرفت . این مقالات دسته بندی و گزینش می شوند و در همایشی که در روزهای نمایشگاه برگزار می شود، ارائه می گردند. اطلاعات مربوط به بزرگداشت کاتبان قرآن پس از گردآوری و گزینش، در کتابچه ای ارائه خواهد شد. این کتابچه زندگینامه، معرفی آثار استادان و شاگردان، کتاب شناسی، ویژگی ها و سبک های خوشنویسی و سایر مشخصات مربوط به هر هنرمند را در بر می گیرد. « تاکنون مجموعه ابن بواب منتشر شده، یاقوت مستعصمی و سهروردی آماده چاپ است و مجموعه مربوط به بایسنقر میرزا، سال آینده آماده خواهد شد.»

بخش کودک و نوجوان

فعالیت های بخش کودک و نوجوان در دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به شش کارگاه تقسیم شده است که سه کارگاه مربوط به نقاشی کودکان و نوجوانان است . برنامه های بخش کودک و نوجوان با هدف ارائه جذابیت مفاهیم و علوم قرآنی به کودکان و نوجوانان و ایجاد دلبستگی در میان آنها با کرامات قرآنی تدارک دیده شده است .

·  کارگاههای نقاشی( شامل الف: نقاشی رومیزی با مداد رنگی و آب رنگ . ب : نقاشی دیواری. ج: نقاشی کلاژ یا تکه چسبانی)

· کارگاه خوشنویسی( خوشنویسی با الهام از مفاهیم قرآنی)

· کارگاه قصه گویی: این کارگاه به صورت نمایشی و سایه ای به صورت زنده برگزار می شود . امسال در گروه سنی کودکان داستانهای حضرت نوح ( ع ) ، یوسف( ع ) ، . یونس(ع) و در گروه سنی نوجوانان داستان های حضرت اسماعیل ( ع ) و علی اکبر( ع ) به مناسبت سال افتخار حسینی اجرا می شود .

· کارگاه دانستنی های قرآنی : در این کارگاه چند نفر دانستنی های قرآن را به صورت ضرب المثل ، مفاهیم قرآنی، بازی و سرگرمی و به شکل تفننی برای کودکان و نوجوانان بیان می کنند . فعالیت های جنبی بخش کودک و نوجوان: یکی از برنامه های بخش کودک و نوجوان در نمایشگاه قرآن ، اطلاع رسانی در خصوص فرهنگسراهای قرآنی و دارالقرآن های کشور است . به این ترتیب علاقمندان می توانند با مراجعه به این بخش با فعالیت مراکز و نشانی آنها آشنا شوند . بخش نرم افزارهای قرآنی

امسال 34 مؤسسه ، نهاد قرآنی و دارالقرآن بزرگ به صورت فعال در نمایشگاه قرآن کریم شرکت می کنند . این مؤسسه ها و نهادها و شرکت کنندگان ، تولیدات و محصولات خود را در فضایی معادل 470 متر مربع به نمایش می گذارند .

نکته

: یکی از ویژگیهای مهم نمایشگاه قرآن در بخش رایانه ای و نرم افزارهای قرآنی ، بررسی آثار اولیه شرکت کنندگان و تطابق این آثار با جزوه اطلاعات و مقررات نمایشگاه قرآنی می باشد . بر اساس این سیاست آثار غیر مرتبط با نمایشگاه قرآن حذف شده اند . در همین راستا اجازه ثبت نام برای پانزده شرکت و مؤسسه رایانه ای ، صوتی و تصویری صادر نشد و این شرکت ها در نمایشگاه قرآن شرکت نمی کنند . این حرکت در جهت کیفی کردن آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم صورت گرفته است . تعاونی مراکز اطلاع رسانی علوم اسلامی : امسال از نهاد مدنی تعاونی مراکز اطلاع رسانی علوم اسلامی در مدیریت اجرایی نمایشگاه قرآن در بخش رایانه ای و نرم افزارهای قرآنی استفاده شده است .

مشارکت خادمان برگزیده سال های قبل

: امسال برای داوری محصولات برگزیده در بخش صوتی- تصویری و رایانه ای ، از خادمان قرآن که در سالهای گذشته در همین نمایشگاه به عنوان خادم برگزیده قرآن معرفی شده اند استفاده خواهد شد .

سایت اینترنتی دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

:سایت دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به  نشانیWWW.IHQE.org  در شبکه جهانی اینترنت راه اندازی شده است .نشست های تخصصی: امسال نشست های تخصصی در خصوص آسیب شناسی تولید پایگاههای اطلاعاتی علوم و معارف قرآنی برگزار می شود . همچنین نشست هایی مشترکی با بخش بین الملل در زمینه مبادلات فرهنگی محصولات رایانه ای قرآنی تولید شده در ایران با سایر کشورها در حال برگزاری است  . اطلاعات مقایسه ای بخش رایانه ای و نرم افزارهای قرآنی :سال گذشته  32 شرکت و موسسه در بخش صوتی ، تصویری و رایانه ای  در فضایی حدود 320 متر مربع شرکت کردند اما امسال 34 مؤسسه در فضایی بالغ بر 470 مترمربع در نمایگاه قرآن شرکت داده شده اند .

لازم به ذکر است در این میان غرفه تبیان ، با فضایی حدود 100 متر مربع بزرگتر غرفه بخش نمایشگاه را در اختیار خود دارد .