تبیان، دستیار زندگی
قرآن خطی كتابت وصال شیرازی اهدایی مرحومه دکتر طاهره صفارزاده به گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی در کتابخانه مرکزی این آستان به نمایش گذاشته شده است. این قرآن در کاغذ آهارمهره نخودی در ابعاد 6/11 × 2/7 سانتی‌متر با خط نسخ در 206 برگ کتابت شده و از شاهکارهای
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمايش قرآن خطي اهدايي دكتر صفارزاده در كتابخانه آستان قدس رضوي

نمایش قرآن خطی، اهدایی دكتر صفارزاده،   كتابخانه آستان قدس رضوی

قرآن خطي كتابت وصال شيرازي اهدايي مرحومه دکتر طاهره صفارزاده به گنجينه مخطوطات آستان قدس رضوي در کتابخانه مرکزي اين آستان به نمايش گذاشته شده است. اين قرآن در کاغذ آهارمهره نخودي در ابعاد 6/11 × 2/7 سانتي‌متر با خط نسخ در 206 برگ کتابت شده و از شاهکارهاي هنري دوره قاجاريه محسوب مي‌شود

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در پي درگذشت قرآن‌‌پژوه معاصر و به پاسداشت ياد اين بانوي فرهيخته، قرآن خطي اهدايي وي به کتابخانه مرکزي آستان قدس رضوي در تالار ورودي اين کتابخانه در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

اين قرآن خطي نفيس و منحصر به فرد که توسط يکي ‌از خوشنويسان برجسته دوره قاجار به نام استاد محمد شفيع مشهور به ميرزا کوچک و متخلص به «وصال شيرازي» در سال 1245 هجري قمري کتابت شده، سال 1385توسط دكتر طاهره صفارزاده به گنجينه مخطوطات آستان قدس رضوي اهدا شد.

رئيس اداره مخطوطات کتابخانه مرکزي آستان قدس رضوي گفت: اين قرآن در کاغذ آهارمهره نخودي در ابعاد 6/11 × 2/7 سانتي‌متر با خط نسخ در 206 برگ کتابت شده و از شاهکارهاي هنري دوره قاجاريه محسوب مي‌شود.

سيدمحمد‌رضا فاضل هاشمي خاطرنشان کرد: در صفحات نخست و دوم فهرست اسامي سور در چهارخانه‌هاي زرپوش و نقرآبي به تصوير كشيده شده و صفحات سوم و چهارم نيز داراي کتيبه صدر، ذيل، حاشيه مذهب، منقش و مرصع است.

وي افزود: صفحات پنجم و ششم اين اثر هنري و معنوي حاشيه مذهب و منقش به پيچ‌وخم و گل برگ‌هاي الوان و بين‌السطور تمام صفحات زراندازي شده‌اند.

هاشمي يادآور شد: اين قرآن از لحاظ تذهيب پرکار و از سبک‌هاي هنري دوره قاجار است. فواصل آيات با گوي زرين، اسامي سور در کتيبه‌هاي زرپوش و منقش، نشانه‌ها در حاشيه قنديل‌هاي زرين به تصوير كشيده شده است.

رئيس اداره مخطوطات کتابخانه مرکزي آستان قدس رضوي گفت: جداول صفحات نيز به طلا و تحرير مشکي كتابت شده و جلد آن نيز روغني و داراي نقوش گل و برگ و شاخه‌هاي گل زنبق در زمينه لاکي است.

وي تصريح کرد: گنجينه مخطوطات آستان قدس رضوي همواره مورد توجه اين بانوي فرهيخته بوده و بر اساس آن علاوه بر اهداي قرآن خطي نفيس چندين بار از اين گنجينه قرآن‌ها ديدن كرده بود.

گنجينه خطي آستان قدس رضوي به واسطه قداست معنوي، شهرت جهاني و اعتماد مردمي درطول تاريخ مورد توجه علما، دانشمندان، هنرمندان و واقفان بزرگ بوده که بر اساس آن هم اکنون با بيش از 80 هراز نسخه خطي به عنوان يکي از بزرگترين پايگاه هاي علمي جهان اسلام محسوب مي‌شود