تبیان، دستیار زندگی
سربازی واژه ای است که از زمان رضاشاه جوانان ایرانی را گرفتار خودش کرده است. در مورد فواید و مضرات سربازی مطالب بسیاری نوشته شده است. در این مقاله به انعکاس نتایج یک مطالعه میدانی در مورد اوقات فراغت می پردازیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

محبوب‌ترین تفریح سربازان

سربازان

سربازی واژه ای است که از زمان رضاشاه جوانان ایرانی را گرفتار خودش کرده است. در مورد فواید و مضرات سربازی مطالب بسیاری نوشته شده است. در این مقاله به انعکاس نتایج یک مطالعه میدانی در مورد اوقات فراغت می پردازیم. سربازان وظیفه اوقات فراغت خود را چگونه می گذارنند؟

سیگار محبوب ترین سرگرمی اکثر سربازان وظیفه است که متناسب با سختی کار، برای آنها محبوبیت بیشتری پیدا می کند بطوریکه که در اوج نگرانی و استرس بعضاً یک نخ سیگار برای بعضی از سربازان حکم طلا را پیدا می کند 77 درصد سربازان زیر دیپلم به صورت نیمه مرتب در طول روز از سیگار استفاده می کنند، این رقم در سربازان دیپلم 64 درصد و بالاتر از دیپلم 47 درصد است... خواب و استراحت یکی دیگر از تفریحات مورد علاقه سربازان بعد از سیگار کشیدن است. در این راستا بیشتر سربازان وظیفه گفته اند که بخش زیادی از اوقات فراغت خود را به استراحت برای جبران کمبود خواب سپری می کنند. تماشای تلویزیون و دنبال کردن مسابقات ورزشی سومین اولویت تفریحی سربازان وظیفه است.

تنها 11 درصد سربازان وظیفه، اوقات فراغت خود را به مطالعه کتاب و روزنامه می پردازند. نتایج این بررسی میدانی نشان می دهد بیش از نیمی از سربازان وظیفه دیپلم و زیر دیپلم روزانه بیش از 10 نخ سیگار می کشند.

این بررسی اهمیت خواب و استراحت به عنوان یکی از تفریحات مورد علاقه سربازان بعد از سیگار کشیدن است.تماشای تلویزیون و دنبال کردن مسابقات ورزشی سومین اولویت تفریحی سربازان وظیفه است

حسین پارسافر از سربازان وظیفه 12 ماه خدمت درباره اوقات فراغت ایام بیکاری خود می گوید: اگر فرصتی پیدا کنم حتماً می خوابم اما در ساعات فراغت به تماشای فیلم یا مسابقات ورزشی می روم.

وی می افزاید: ابداً تمایلی به مطالعه روزنامه یا کتاب ندارم و تنها در مواقع خریدن سیگار از کیوسک ها تیترهای روزنامه های ورزشی را مرور می کنم. حسین، پست دادن را کلافه کننده ترین کار در خدمت می داند و می گوید: بهترین چیزی که بعد از پست دادن بر روی برجک حالم را جا می آورد کشیدن یک نخ سیگار است.

"حامد.ش" از دیگر سربازان وظیفه است که خدمت خود را در یک منطقه مرزی در شرق کشور سپری کرده است. وی پس از خدمت سربازی به بیماری تنگی نفس مبتلا شده و می گوید: طوفان شن و قرار گرفتن در معرض مواد آلاینده شیمیائی مشکلاتی را برایش بوجود آورده است.

به گفته حامد سربازان زیر دیپلم نواحی مرزی به علت قرار گرفتن در معرض انواع مخاطرات و برای فرار از مشکلات به شدت به سیگار وابسته اند. حامد می افزاید: تفریح و اوقات فراغت برای سربازان نواحی مرزی تقریباً بی معنا است اما بیشتر افراد ترجیح می دهند ساعات بیکاری را به استراحت بگذرانند.

"محسن.ف" سرباز وظیفه اهل تهران که خدمت خود را در یکی از نقاط دور افتاده کشور سپری کرده، آشنائی با دوستان مجرم را زمینه گرایش به سیگار می داند و می گوید: چنان به سیگار وابسته شده ام که درنبود و عدم دسترس آن تنها با فکر کردن به پک های سیگار لذت می برم. وی می افزاید: در طول دوران خدمت نمی توان انتظار داشت که در یک فضای سالم و با افرادی صد در صد سالم مراوده داشت به خصوص که دوستان ناباب در طول دوران خدمت می‌توانند زندگی انسان را یک عمر تباه کنند.

77 درصد سربازان زیر دیپلم به صورت نیمه مرتب در طول روز از سیگار استفاده می کنند. این رقم در سربازان دیپلم 64 درصد و بالاتر از دیپلم 47 درصد است.

رفتار شناسان می گویند تبعات استفاده مداوم از سیگار در دوران خدمت می تواند در دراز مدت انگیزه گرایش به اعتیاد را در سربازان وظیفه دو چندان کند. با این حال بنا به برخی ارزیابی های انجام شده بیشتر سربازان وظیفه ای که در طول دوران خدمت به سیگاری‌های حرفه ای مبدل می شوند، پیش از دوران خدمت و در دوران مدرسه سیگار کشیدن را تجربه کرده اند.

در این میان نقش آموزش‌های اجتماعی و فرهنگ سازی به منظور کاهش تبعات این پدیده کاملا مغفول مانده است. با وجودی که نمی توان گرایش به سیگار در دوران خدمت را یک ناهنجاری اجتماعی بحساب آورد اما باید توجه داشت که تحولات رفتاری دوران خدمت از جمله تاثیر گذار ترین تغییراتی است که ممکن است سرتاسر دوران زندگی افراد را شامل شود.

منبع: تابناک (باتلخیص و تغییر)