تبیان، دستیار زندگی
هدیه آمریكا برای مردم ژاپن در یك روز تابستانی در هیروشیما در سال 1945 اندكی از شروع روز نگذشته بود كه زندگی به یك باره در این شهر متوقف شد ، حتی ساعت ها نیز از حركت بازایستادند ، ( عكس شماره 1). ساعت 8 و 15 دقیقه و 17 ثانیه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زخمی عمیق بر پیكر بشریت

هدیه آمریكا برای مردم ژاپن

در یك روز تابستانی در هیروشیما در سال 1945 اندكی از شروع روز نگذشته بود كه زندگی به یك باره در این شهر متوقف شد ، حتی ساعت ها نیز از حركت بازایستادند ، ( عكس شماره 1). ساعت 8 و 15 دقیقه و 17 ثانیه ششم اوت 1945 در ارتفاع نه هزار متری ، محفظه زیرین هواپیمایB-29آمریكایی بر فراز شهر هیروشیما  گشوده شد و تنها بمب آن كه نام "پسربچه" برآن نهاده بودند فرود آمد و 51 ثانیه بعد در ارتفاع 600متری زمین منفجر شد.  قدرت آن برابر با 20000 تی ان تی بود،  دما در محل انفجار به شش هزار درجه سانتیگراد رسید و فشار توفان اتمی هشت تن در مترمربع بود . در همان لحظه صدهزار نفر از جمعیت 280 هزار نفری هیروشیما به ذغال تبدیل شدند و بقیه ساكنان این شهر به تدریج و بر اثر امراض ناشی از انفجار اتمی جان باختند . هانری ترومن  این بمب را كه ماده منفجره آن اورانیوم 235 بود " بزرگترین رویداد تاریخ " نامید . بیش از 130000 نفر از مردم جان خود را از دست دادند و90 در صد شهر با خاك یكسان شد.

عكس بمبی كه زندگی در هیروشیما را به نابودی كشید ، در زیر می بینید ،( عكس شماره 2 )  طبق آمار و گزارش های سایت (http://mothra.rerf.or.jp) طول این بمب 3 متر و قطر آن 0.7 متر با وزن 4 تن ، و انرژی معادل 12.5 كیلو تن تی ان تی بود .این سایت اولین لحظات انفجار را چنین شرح می دهد : حرارت در نقطه انفجار ، به چندین میلیون درجه سانتیگراد میرسید ، گلوله های انفجاری با شعاع 15 متر و با دمایی تقریباً 300 هزار در جه سانتیگراد در زمانی معادل یك هزارم ثانیه ازمنطقه صفر به اطراف پراكنده شدند و حاصل آن بارش بقایای ماده اتمی به صورت باران سیاهی بر سطح شهر و مردم بی دفاع آن بود. حرارت و نور ناشی از انفجار تلفات بسیاری را حتی تا دور دست ها برجای نهاد ، از آنها كه در نزدیكی محل انفجار و در داخل شعاع یك كیلومتری آن بودند به جز خاكستر سیاهی برجای نماند ، و آثار سوختگی های شدیدو آسیب های وارد آمده بر بینایی بر اثر نور شدید تولید شده تا شعاع 3.5 كیلومتری مشاهده شد .

در اثر این انفجار شیشه ها  و بطری ها در اثر دما و حرارت ناشی از افجار هسته ای ذوب شدند. ( عكس شماره 3 ) و دردناك آن است كه در دمایی چنین زیاد بر ساكنان منطقه صفر چه آمده است ؟

در این انفجار فشارهوا تا 35 تن بر متر مربع و سرعت باد تا 440 متر بر ثانیه افزایش یافت .خانه های چوبی تا شعاع 2.3 كیلومتری به معنای واقعی كلمه نابود شدند .( عكس شماره 4 ) بسیاری از مردم در اثر فروریختن ساختمان های بتونی در تله افتاده ودر آتش سوختند .آنها كه در شعاع 500 متری از محل انفجار بودند آثار قطعی پرتو های اتمی را بروز دادند و بعدها ساكنان مناطقی كه فاصله آنها تا منطقه صفر 3 تا 5 كیلومتر بود اثار و علائم آلودگی به تشعشعات هسته ایی را نشان دادند.

جراحت ها و آسیب های ناشی از آلودگی به تشعشعات اتمی در روزهای نخستین پس از انفجار به صورت  سوختگی ، بی قراری های عمومی ،فرسودگی ، سردرد، از دست دادن اشتها ،حالت تهوع ، استفراغ ،اسهال و تب ، كاهش غیر معمول و ناهنجار در شماره گلبول های سفید خون ، دفع خونی ، كم خونی و ریزش مو بود .  ولی در دراز مدت این افراد علائم مرضی خطرناكتری بروز دادند كه شامل آب مروارید، سرطان خون و دیگر سرطا نها بود كه هنوز هم ساكنان بر جای مانده از انفجار اتمی در هیروشیما را می آزارد .

و اما در خصوص آمار كشتگان اولین انفجار اتمی در تاریخ بشر گفته ها بسیار و متفاوت است ، آمار جمعیت هیروشیما قبل از بمب در حدود 300تا 400 هزار نفر بود ، به دلیل نابودی  مدارك دقیق و رسمی در آتش ، شمار دقیق نفوس نامعلوم است  . با این وجود ، تلفات منجر به مرگ تنها از طریق تخمین قابل برآورد است . طبق اطلاعات ارائه شده توسط سازمان ملل از شهر هیروشیما در 1979 ،آمار مرگ و میرها به 140 هزار نفر نمی رسد ( با احتساب 10هزار نفر كمتر یا بیشتر ). ولی آنچه حیرت آور و دردناك است آنكهشمار قابل توجهی (352550 نفر( با آثار و رنج های ناشی از تشعشعات هسته ای به زندگی خود ادامه دادند .این تعداد از ساكنان نزدیك به محل انفجار تا سال 1957 كارت درمان  برای معالجه عوارض ناشی از انفجار هسته ای دریافت كردند.

چنانكه می دانیم جنایات  امریكا و ستمی كه بر مردم بی دفاع ژاپن وارد آورد به فاجعه هیروشیما خاتمه نیافت . دولت امریكا و تشكیلات نظامی آن برای نسل دیگری از بمب های هسته ای خود به یك آزمایش دیگر نیاز داشتند . بمب به كار گرفته شده در هیروشیما از نوع اورانیوم بود و آمریكا در صدد بود تاثیرات بمب پلوتونیوم را نیز بررسی كند ، لذا سه روز بعد یعنی در تاریخ نهم اوت 1945 حوالی ظهر امریكا دومین بمب اتمی را بر سر مردم ناكازاكی افكند ، بمب در ساعت 11:2  دقیقه منفجر و حباب بسیار قرمزی بر فراز شهر ظاهر شد كه تا ارتقاع 2500 متری بالا رفت و سپس مبدل به ابر سیاهی شد و روز را به شبی تاریك بدل ساخت .

پلوتونیوم به كار گرفته شده در این بمب معادل 20كیلوتن قدرت داشت و طبق آمار تا پایان سال 1945 بیش از 75000 نفر از مردم را به كام مرگی دردناك كشاند . " ناكازاكی با خاك یكسان شد." این عنوان اصلی تمامی اخباری بود كه روز پس از بمباران اتمی ناكازاكی در اكثر روزنامه‌های جهان به چاپ رسید. بی‌تردید هرگاه نام هیروشیما در تاریخ فجایع بشری ذكر شود، به همراه آن نام ناكازاكی نیز در اذهان زنده می شود.

تنها به فاصله سه روز پس از انفجار اتمی هیروشیما، آمریكا به بمباران اتمی ناكازاكی پرداخت و دومین مورد استفاده از بمب اتمی در تاریخ حیات بشریت را همانند مورد اول از آن خود كرد. " من در بالای تپه‌ای خارج از شهر مشغول كار بودم. ناگهان صدای انفجار عظیمی مرا در جایم میخكوب كرد. تصور انفجاری را كه آن روز با چشمانم دیدم، هنوز هم برایم غیر قابل درك است. ستون عظیمی از گاز، دود و گرد و خاك تا ارتفاع چندین كیلومتر به هوا برخاست. بلافاصله موج عظیمی از گازهای داغ و سوزان در اطراف به حركت در آمد و ثانیه‌هایی بعد تنها چیزی كه احساس كردم سوختگی سراسر بدنم بود. دیگر هیچ چیز نفهمیدم." این اظهارات دردناك یكی از قربانیان حادثه‌ی ناكازاكی بود كه پس از چند روز دست و پا زدن با سوختگیهای شدید، در بیمارستان جان سپرد.

علاوه بر قربانیان  دقایق اول انفجار در شهر ناكازاكی ،  بیش از 74 هزار و 909 تن نیز به گونه‌های مختلف به امراض و عوارض بسیار وخیم دچار شدند.آنچه كه در این میان بیش از هر چیز موجب تاثر خاطر هر فردی می‌شود، وجود اجساد بسیاری از كودكان، زنان و سالخوردگان در میان قربانیان این حادثه است.

به راستی آیا برای در هم شكستن مقاوت مردم ژاپن در جنگ دوم جهانی راهی مناسب تر از این نبود ، پس از این واقعه در 14 اوت همان سال "هیروهیتو " امپراطور ژاپن طی نطقی رادیوی  از مردم ژاپن خواست كه مقاومت را ترك گفته و تسلیم شوند . این برای نخستین بار بود كه مردم ژاپن صدای امپراطور - از نسل خدای آفتاب - را كه برای آنان مقدس بود می شنیدند. كه می گفت : "امپراتور دیگر خدا نیست و بشری است همچون دیگران." .

در سال 1945 آمریكا رندانه افتخار خاتمه جنگ جهانی دوم را با نابودی شمار زیادی از مردم ژاپن از آن خود ساخت ، كشوری كه در روزهای پایانی جنگ  و تنها برای اثبات سیادت خود بر جهانیان وارد جنگ شد تا علاوه بر این كه تنها و تنها خود پیروز جنگ باشد بلكه از این طریق دستاویز محكمی برای سروری بر جهان بیابد. و امروز دولتی كه با سنگدلی تمام از به كار گیری دو بمب هسته ای مهلك  علیه زنان ، كودكان و سالخوردگان بیم و واهمه ای نداشت خود داعیه دار منع گسترش فن آوری هسته ای شده است و از به كار گیری نادرست سلاح اتمی داد سخن می دهد .

مردم دنیا را چه شده است ؟ آیا در عرض نیم قرن بزرگترین فاجعه تاریخ بشر را به فراموشی سپرده اند ؟ آیا باور كرده اند كه مسبب این فاجعه ، به فرشته پیام آور آزادی و دموكراسی  تبدیل شده است ؟ آیا نقاب مردم فریبی را بر چهره كریه آن نمی بینند . ؟

هرگاه مردم دنیا در دام پرفریب شعارهای انسان دوستانه امریكا گرفتار آمدند به عكس ها و تصاویر بر جای مانده از هیروشیما وناگازاكی نظری بیفكنند و به خاطر آورند كهآمریكا تنها كشوری است كه در تاریخ بشریت از بمب اتم استفاده كرده است .

چشمانِ‌تان را نبندید

زندانیِ قارچِ یك ابرم

نگاه كن خانمِ روزولت

سال‌ها است كه من اسیرِ تاریكی‌ِ آنم

زخمی عمیق از پوست تا قلبِ من فرو رفته است

آیا هرگز میانِ ما چیزی التیام خواهد یافت؟

( شعر از خاطره حجازی، از رویِ مضمونِ شعری از كازوئو، شاعرِ ژاپنی. كازوئو این شعر را به مناسبتِ دیدارِ خانمِ روزولت، همسرِ رییس‌جمهورِ وقتِ آمریكا، از ژاپن و هیروشیما سروده است.)