تبیان، دستیار زندگی
میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) اولین ‌بار در سال 1985 در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت. سپس در بیشتر کشورهای اروپایی به ‌عنوان روش بدون عارضه جوان‌سازی استفاده شد و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن واقعا پوست را جوان می‌کند؟

چند روز دیگر جشن ازدواجتان است، ولی از اینكه پوست شما طراوت و شادابی لازم را ندارد نگرانید؟ بهتر است روی ماسك‌های زیبایی كه قرار است در آرایشگاه روی پوست‌تان بگذارید حساب نكنید. ما پیشنهاد دیگری برای شما داریم و آن سر زدن به یك كلینیك پوست و انجام میکرودرم ابریژن است، البته زیر نظر متخصص پوست.

میکرودرم ابریژن

می‌گویند با این روش می‌توانید پیش از مهمانی با یك میکرودرم ابریژن ملایم، صاحب پوستی روشن و كشیده شده و بلافاصله در مجالس شركت كنید.

این روزها بسیاری از خانم‌ها و آقایان به كلینیك‌های پوست می‌روند تا درمانی به نام میكرودرم ابریژن را انجام دهند.

خیلی‌ها اعتقاد دارند كه با این کار، پوست‌شان بسیار شاداب‌تر، شفاف‌تر و زنده‌تر خواهد شد و احساس می‌كنند پوستشان نفس می‌كشد.

با دكتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو و رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک درباره ‌این روش جوان‌سازی پوست گفتگوی زیر انجام شده است.

آقای دكتر، این روزها خیلی از خانم‌ها برای جوان‌سازی پوست، میكرودرم ابریژن را انتخاب می‌كنند، این روش جدیدی است؟

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) اولین ‌بار در سال 1985 در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت. سپس در بیشتر کشورهای اروپایی به ‌عنوان روش بدون عارضه جوان‌سازی استفاده شد و بعد از آن در کشورهای آمریکایی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

آیا این روش واقعا پوست را شاداب‌تر می‌كند؟

در این روش با استفاده از دستگاهی خاص، نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده‌ای با سطح پوست در تماس قرار می‌گیرد و تراش بسیار سطحی در لایه‌های فوقانی شاخی پوست ایجاد می‌کند. در ضمن یک مکش نیز روی پوست انجام می‌شود که باعث جمع شدن کریستال‌ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول‌های فیبروبلاست و در نتیجه موجب ترمیم و طراوت پوست می‌شود.

میکرودرم ابریژن

بسیاری از افراد از جای جوش‌ها در صورتشان ناراضی‌اند كه به داروهای شیمیایی جواب نمی‌دهد. شما این روش را به آنها پیشنهاد می‌كنید؟

بله، از میكرودرم ابریژن می‌توان برای رفع جای جوش‌ها استفاده كرد. از میکرودرم ابریژن می‌توان در درمان جای آکنه و آبله‌مرغان نیز استفاده كرد. جوشگاه‌های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و اغلب بر حسب نوع اسکار (جای جوش) و محل و عمق آن به چند جلسه درمان هفتگی نیاز دارد.

در ترمیم جوشگاه‌های سوختگی نیز می‌توان از این روش استفاده کرد.

جوان‌سازی پوست چه‌ طور؟ بسیاری از خانم‌ها با این امید روانه كلینیك پوست می‌شوند.

از این روش می‌توان در درمان چروک‌های سطحی و کم عمق پوست استفاده کرد. چند جلسه درمان در این مورد به‌ کار می‌رود. فواصل درمان را می‌توان بر حسب وضعیت بیمار تغییر داد و از هفته‌ای یک بار تا دو هفته یک بار فواصل را اضافه کرد. چروک‌های خیلی عمیق با این روش درمان نمی‌شوند، ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف‌تر و محکم‌تر می‌شود، چون در این روش سایش پوست سطحی است، جوشگاه و تغییررنگ پوست دیده نمی‌شود. به همراه ‌این روش می‌توان از لیزرهای جوان‌سازی بدون زخم استفاده کرد که نتیجه درمان را خیلی بهتر می‌کند.

لك‌های پیری و حاملگی چه‌ طور؟

درباره لك‌های پیری باید گفت که این لک‌ها یا مربوط به آفتاب بوده یا در سنین بالا در پوست‌های روشن دیده می‌شود. این لک‌ها با میکرودرم ابریژن قابل درمان هستند. اما مهم ترین اثر میکرودرم ابریژن کم‌ رنگ یا محو کردن لک‌های حاملگی است، به‌خصوص اگر هم ‌زمان با آن از داروهای لک‌بر نیز استفاده شود. بررسی‌های اخیری که روی میکرودرم ابریژن انجام شده، نشان‌دهنده افزایش 20 برابری نفوذ ویتامین C پس از یک جلسه درمان است. این اثر میکرودرم در لک‌هایی که قبلا با درمان‌های ضد لک بهبود نیافته‌اند مشهودتر است.

همچنین در درمان ترک‌های پوست در زمان حاملگی یا چاقی و بلوغ می‌توان از این روش استفاده کرد که البته خیلی خوب به درمان پاسخ نمی‌دهد.

میکرودرم ابریژن

در صورت بعضی از خانم‌ها و آقایان منافذ پوستی بزرگی دیده می‌شود. میكرودرم ابریژن می‌تواند كاری برای آنها بكند؟

باز شدن منافذ پوست یکی از مشکلات عمده در خانم‌ها و آقایان است. یکی از راه‌های درمان این مشکل استفاده از میکرودرم ابریژن است. پس از چند جلسه درمان، به‌علت بافت‌سازی و محکم‌تر شدن پوست منافذ پوستی نیز کوچک‌تر می‌شود.

یكی دیگر از كاربردهای این روش، درمان و برطرف كردن جای تاتو و خالكوبی است. خالكوبی‌های سطحی پوست را می‌توان با این روش درمان كرد و یا از همراهی این روش با لیزرهای خاص برای پاك‌كردن تاتوهای بد رنگ شده یا بد فرم استفاده كرد.

روش كار چگونه است؟

در ابتدا پوست تمیز و از آرایش و چربی کاملا پاک می‌شود و سپس به مدت لازم بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که از سوی پزشک تعیین می‌شود، سایش در جهات گوناگون و روی قسمت‌های متعدد انجام می‌شود. زمان لازم حدود 20 تا 30 دقیقه در صورت و 20 دقیقه در گردن است.

پس از خاتمه درمان، صورت پاک و سپس شسته می‌شود و یک کرم قابض (مثل اکسید دو زنگ یا کالامین) به محل مالیده می‌شود.

به جز مصرف ضدآفتاب، مراقبت خاصی پس از درمان لازم نیست و این روش برای افرادی که کار می‌کنند، مناسب است. تعداد درمان بر حسب تمایل بیمار قابل تغییر است.

مهتاب کرلو

*مطالب مرتبط:

پیش‌شرط‌ های جراحی زیبایی

درمان چروک صورت با بوتاکس و ژل

تحمل این همه درد برای چه؟

پیری پوست و روش های پیشگیری یا تعدیل آن

پاک سازی پوست

سونای صورت

محلول گیاهی پاک‌کننده صورت

ماسک های زیبایی و تأثیر آنها بر پوست

بهترین رژیم غذایی برای پوست شما

پوستی زیبا با مصرف آنتی اكسیدان

شفافیت پوست با عسل

چه نوع پوستی دارید؟

پوست خود را نجات دهید

لایه برداری پوست یا «پیلینگ» چیست ؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.