تبیان، دستیار زندگی
طبق تحقیقات انجام شده، امروزه می‌دانیم که با افزایش سن و ورود به دوران سالمندی، توانایی بدن در مقابله با اکسیدان‌ها کاهش می‌یابد. اکسیدان‌ها موادی هستند که در طی سوخت و ساز در بدن ایجاد می‌شوند و یا از محیط خارج، بدن را مورد هجوم خود قرار می‌دهند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عوامل موثر بر بینایی

چشم پزشک

افزایش سن

طبق تحقیقات انجام شده، امروزه می‌دانیم که با افزایش سن و ورود به دوران سالمندی، توانایی بدن در مقابله با اکسیدان‌ها کاهش می‌یابد. اکسیدان‌ها موادی هستند که در طی سوخت و ساز در بدن ایجاد می‌شوند و یا از محیط خارج، بدن را مورد هجوم خود قرار می‌دهند.

بدن از طریق مکانیسم‌های مختلف و سد آنتی‌اکسیدانی خود با آنها مبارزه می‌کند. ولی در سالمندی با ضعیف شدن سد آنتی‌اکسیدانی، به ویژه با مصرف کم مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان، تحت تاثیر رادیکال‌های آزاد، بازسازی سلولی کاهش خواهد یافت.

سیگار

یکی از اجزای شیوه زندگی ناسالم سیگار کشیدن است. سیگار تک‌تک اندام‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از جمله:

- سیگارمستقیما روی چشم‌ها آثار سوء گذاشته و به ویژه در ایجاد آب مروارید و اختلالات ته‌ چشم نقش دارد.

 چاقی و سیگار

- سیگار خود به تنهایی در بدتر شدن عوارض چشمی‌ ناشی از دیابت نقش دارد. به ‌این صورت که در نتیجه کشیدن سیگار، با افزایش رادیکال‌های آزاد، روند پیری و مرگ سلولی پیشرفت می‌کند.

- سیگار میزان نیاز بدن به ویتامین‌ها را افزایش می‌دهد.

- اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها را کم می‌کند.

- با از بین بردن سطوح مخاطی، جذب ویتامین‌ها را از روده‌ها کاهش می‌دهد.

- اشتهای فرد را کاهش می‌دهد و کم اشتهایی ، زمینه‌ساز بروز سوءتغذیه می‌شود که روی سلامت چشم‌ها موثر است.

چاقی

آیا تا به ‌حال از ارتباط میان چاقی و مشکلات چشمی‌ چیزی شنیده بودید؟

تحقیقاتی که در زمینه ارتباط چاقی و اختلالات بینایی صورت گرفته مؤید این نکته بوده که چاقی یک عامل خطر در مشکلات چشمی‌ است.

طبق این تحقیقات، چاقی ممکن است فرد را در معرض خطر پیشرفت آب‌مروارید، انسداد ورید شبکیه و بیماری از بین رفتن ماکولا (Age-related Macular Degeneration) قرار دهد. از بین رفتن ماکولا، تخریب سلول های ناحیه مرکز بینایی است که در سنین بالا اتفاق می افتد و سبب کاهش متوسط تا شدید بینایی می گردد.

چاقی مستقلا عامل خطری برای ابتلا به دیابت است و این بیماری که کنترل آن پیچیده است شانس "رتینوپاتی دیابتی" یا مشکلات چشمی‌ ناشی از دیابت را زیاد می کند.

عینک آفتابی

نور آفتاب

اگرچه قرار گرفتن روزانه نیم ساعت در معرض تابش مستقیم نور خورشید برای ساخت ویتامین D مورد نیاز بدن و پیشگیری از پوکی و نرمی ‌استخوان ضروری است، ولی برای پیشگیری از تاثیرات منفی‌ اشعه ماورای‌بنفش خورشید، باید از عینک‌های استاندارد آفتابی که مانع عبور این اشعه می‌شوند استفاده کنیم.

طبق نظرات متخصصان چشم، تماس طولانی با نور زیاد، زمینه‌ساز ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند آب‌مروارید است.

برخی بیماری ها

برخی بیماری‌ها مانند دیابت کنترل نشده و فشار خون بالا به چشم‌ها آسیب جدی می‌رساند.

اگر دیابت دارید، ضمن مراجعه منظم به پزشک و مصرف داروها، حتما برای بهبود کنترل قند خون به متخصص تغذیه نیز مراجعه کنید، زیرا "رتینوپاتی دیابتی" یكى از چهار علت شایع نابینایى است كه در گروه سنى 20 تا 60 سال، به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ های خونی چشم رخ می دهد.

  الناز سیفی
هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

بیمارى قند و چشم

اطلاعات شگفت انگیز درباره چشم

افزایش خطر نابینایی با سیگار

مواد غذایی مفید برای تقویت چشم و بینایی (1) و (2)

آب‌ مروارید

از چشم ها مراقبت كنیم

باورهای غلط درباره چشم (1) و (2)

آیا چشم های شما نفس می کشند؟!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.