سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مدیر گروه فرهنگ‌نامه‌های مركز فرهنگ و معارف قرآن از ارائه دو هزار و 800 عنوان اصلی و هزاران موضوع فرعی در جلد بیستم فرهنگ قرآن خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدير گروه فرهنگ‌نامه‌های مركز فرهنگ و معارف قرآن خبر داد:

ارائه دو هزار و 800 عنوان اصلی و هزاران موضوع فرعی در جلد بيستم فرهنگ قرآن

مدیر گروه فرهنگ‌نامه‌های مركز فرهنگ و معارف قرآن  ،ارائه دو هزار و 800 عنوان اصلی و هزاران موضوع فرعی ، جلد بیستم فرهنگ قرآن

 مدير گروه فرهنگ‌نامه‌های مركز فرهنگ و معارف قرآن از ارائه دو هزار و 800 عنوان اصلی و هزاران موضوع فرعی در جلد بيستم فرهنگ قرآن خبر داد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمين «عيسی عيسی‌زاده» در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)  درباره مجلد بيستم بزرگ‌ترين معجم معنايی قرآن در جهان گفت: پروژه فرهنگ قرآن كه در 30 جلد منتشر خواهد شد مشتمل بر حداقل 2800 عنوان اصلی(مدخل) و هزاران موضوع فرعی است كه تاكنون 20 مجلد آن چاپ شده است و مابقی مجلدات نيز در طول امسال و سال ديگر منتشر خواهد شد.

وی افزود: جلد 20 در رابطه با موضوعات مربوط به حرف عين است كه با موضوع عبادالرحمن شروع شده و به موضوع علق خاتمه يافته است. تعداد موضوعات تقريباً صد مدخل اصلی و ارجاعی است كه اين مجلد فيش‌های و آيات قرآنی مربوط به هريك را در برمی‌گيرد.

وی ادامه داد: مراد از از مدخل‌های ارجاعی آن است كه برخی از موضوعات مانند عبد به بردگی، عرض به آبرو و عترت به اهل بيت(ع)، عداوت به خصومت و عسر و حرج به سختی ارجاع داده شده است.

حجت‌الاسلام عيسی‌زاده گفت: اين صد موضوع كه در مجلد بيستم آمده حدود 2 هزار موضوع فرعی را شامل می‌شوند؛ مثلاً مدخل عدالت كه دارای ده‌ها عنوان فرعی مانند آثار عدالت، اجرای عدالت، موانع اجرای عدالت، پاداش عدالت، عدالت‌خواهان و ...يا مدخل عذاب كه تقريباً يك سوم جلد 20 را در برمی‌گيرد، بيش از صدها عنوان فرعی دارد كه از آن جمله می‌توان به موضوعات فرعی چون آثار عذاب، ابزارهای عذاب، انواع عذاب، خوف از عذاب، صفت عذاب، مشاهده عذاب، مصونيت از عذاب، موانع عذاب و موجبات عذاب اشاره كرد. در حقيقت موضوعات فرعی اين مدخل دارای 159 نمايه فرعی است از جمله مدخل‌های مهم جلد 20 مدخل نجات عذاب است.

وی گفت: در اين جلد چند موضوع اجتماعی كه به مسائل عفت اجتماعی می‌پردازد مثل عفت، عصمت، عزت، عذر، عدالت، عبادالرحمن، عذاب، عفت، عقل وجود دارد.

مسؤل گروه فرهنگ‌نامه‌های مركز فرهنگ و معارف قرآن افزود: اين مجلد همچنين حاوی و دربردارنده گروهی از اعلام قران است كه می‌توان از عباس بن عبدالمطلب، عبدالله بن جبير، عبدالله بن مسعود، عبدالله بن رواحه، عبدالله بن عمر، عديه ابن حاتم، عزرائيل، عزيز مصر، عزير ياد كرد كه به طور مصرح و يا غير مصرح در آيات قرآنی از آنان سخن به ميان آمده است.

وی درباره ويژگی‌های فرهنگ قرآن و امتيازات پروژه فرهنگ قرآن گفت: ويژگی‌های فرهنگ قرآن و امتيازات پروژه فرهنگ قرآن يا كليد راهيابی به مفاهيم قرآن را می‌توان از شيوه‌های مختلف به دست آورد. با توجه به بازخورد آن در جوامع مختلف مثل نمايشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و... يكی از بهترين پروژه‌های كاربردی برای توسعه معارف قرآن در بخش خصوصی و عمومی است به دليل اينكه اين پروژه سعی كرده است با توان محققان خود90% از اطلاعات درباره هر موضوع را با شيوه نمايه‌سازی و فيش‌برداری با استناد به آيات قرآن به صورت الفبايی به مخاطب برساند.

وی افزود: اگر كسی بخواهد درباره بحث عذاب تحقيقی بكند برای مقاله، سخنرانی، كتاب و ... اگر به فرهنگ قرآن رجوع كند بيشتر از 150 عنوان و عامل موجب عذاب بيان شده است. اين يكی از زير عنوان(مجموعه) است. در زمينه توسعه معارف قرآن هيچ معجمی را نمی‌توان يافت كه اينگونه به اين مسائل پرداخته و راه را آسان كرده باشد.

به نظر وی يكی از وسايلی كه برای ترويج معارف قرآنی برای تمام مراكز قرآنی به خصوص مركز ترويج و توسعه فعاليت‌های قرآنی كل كشور می‌تواند باشد همين فرهنگ است.

وی افزود: به نظر می‌رسد كه با سرمايه‌گذاری و توسعه و تبليغ آن، يكی از بهترين كارها برای ترويج معارف و پروژه‌های قرآنی است.

وی از ديگر ويژگی‌های فرهنگ قرآن بهره‌مندی دانشجويان برای تدوين پايان‌نامه دانست افزود: نقش مهم اين پروژه در تدوين پايان‌نامه‌های مربوط به معارف قرآنی است كه تا به حال صدها محقق و دانشجو و طلبه از اين پروژه‌ها برای تكميل و تدوين پايان‌نامه استفاده كرده‌اند كه 80% آن از اين پروژه بوده است.حتی در رشته‌های غيرقرآنی هم دانشجويانی بوده‌اند كه با توجه به اطلاعات اين پروژه كار خود را مزين به قرآن كرده‌اند مثل دانشجويان رشته پزشكی با استفاده از مدخل آب، خاك، بهداشت و ...

حجت‌الاسلام عيسی‌زاده گفت: از ديگر ويژگی‌های اين اثر استفاده در تدوين و تدريس، تفسير موضوعی است برای كسانی كه بخواهند در زمينه تفسير موضوعی كلاس، تدريس و يا تأليف داشته باشند می‌تواند كمك بسيار خوبی است.

به نظر وی نقشی ديگر فرهنگ قرآن را بايد در فرهنگ‌سازی قرآنی جست‌وجو كرد.

وی در ادامه تصريح كرد: يكی از نقش‌های فرهنگ قرآن را بايد در ارتباط با ارتقای فرهنگ قرآنی جامعه دانست كه ائمه جمعه و جماعت در سخنرانی‌های خود در خطبه‌ها استفاده‌كرده‌اند. می‌تواند يكی از بهترين كمك‌كار برای كسانی كه فرهنگ جامعه را به سوی قرآن می‌رساند. چنان كه فرهنگ قرآن نقش مهم و اساسی در دايرة‌المعارف‌های قرآن و اسلامی به جا گذاشته است.

وی در پايان برای بهبود و ارتقای كيفيت گفت: برای ارتقای بهتر اين پروژه و رفع نواقص آن طرحی به شورای پژوهش مركز برای يك بازنگری كامل اين پروژه داده شد تا بتوان به اين هدف برسيم. به خصوص موضوعاتی كه بايد اضافه شود. در ثانی برای آن كه متن اين فرهنگ نيز يك دست شود و يكسان‌سازی برای پروژه‌های گروهی لازم است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین