سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با امضای ‌دكتر محمود احمدی‌نژاد در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به پروفسور «کورت فلاش» نویسنده و تاریخ‌نگار آلمانی اهدا شد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با امضاي دكتر احمدي‌نژاد صورت گرفت جايزه جهاني کتاب سال ايران براي نويسنده

آلماني

  امضای، دكتر احمدی‌نژاد،  جایزه جهانی کتاب سال ایران ،برای نویسنده آلمانی

جايزه جهاني کتاب سال جمهوري اسلامي ايران با امضاي ‌دكتر محمود احمدي‌نژاد در نمايشگاه بين‌المللي کتاب فرانکفورت به پروفسور «کورت فلاش» نويسنده و تاريخ‌نگار آلماني اهدا شد .

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديروز جايزه جهاني کتاب سال جمهوري اسلامي ايران طي مراسمي با حضور همايون همتي، رايزن فرهنگي كشورمان و مقامات ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در غرفه ملي كشورمان در نمايشگاه بين‌المللي کتاب فرانکفورت برگزار و اين جايزه به پروفسور کورت فلاش، نويسنده و محقق آلماني اهدا شد.

همايون همتي، رايزن فرهنگي ايران در آلمان، ضمن قدرداني از مسوولان وزارت ارشاد، اشاره كوتاهي به زندگي و تأليفات پروفسور فلاش كرد و اظهار داشت: كورت فلاش از استادان مشهور دانشگاه بوخوم آلمان است كه در زمينه تفكر فلسفي قرون وسطي، تحقيقات فراواني دارد و در رشته تاريخ‌نگاري فلسفه از صاحب‌نظران بنام جهان محسوب مي‌شود.

وي افزود: كورت فلاش در تأليفات خود تلاش كرده است بينش و تفكرات «مايستر اكهارت» را با «ابن‌رشد» و «ابن‌سينا» مقايسه كند و تأثير تفكرات آنها را بر روي «اكهارت» به‌رشته تحرير درآورد و اين كار در نوع خود ابتكار جديدي است.

دكتر همتي در ادامه سخنان خود با اشاره به عرفان «مايستر اكهارت»‌، از وي به عنوان صاحب مكتبي ياد كرد كه در قرون 13 و 14 عرفان آلمان را پايه‌گذاري كرده است،‌ به‌گونه‌اي كه متفكران صاحب نام ديگر آلماني همچون «هايدگر»، «هگل»، «شوپنهاور» و «رودلف اوتو» نيز به نوعي تحت تأثير تفكرات و آثار «مايستر اكهارت» قرار گرفتند.

رايزن فرهنگي ايران در بخش ديگري از سخنان خود به اهميت توليد علم و توجه روزافزون به كتاب‌هاي خارجي و پيشرفت علمي بعد از انقلاب اسلامي ايران و تلاش براي تفاهم ميان فرهنگي ملت‌ها اشاره كرد و افزود: آلمان مهد هنر، فلسفه، علم و فرهنگ و ادبيات غني مغرب زمين است که ادبا و عرفاي اين سرزمين، هم در شناساندن فرهنگ مشرق زمين سهم بسزايي داشته‌اند و هم تلاش‌هاي درخور تقديري را براي اشاعه فرهنگ کشور آلمان به انجام رسانده‌اند.

کتاب «مايستر اکهارت؛ فلسفه اسلامي، جان‌مايه زايش عرفان آلماني» اثر کورت فلاش از آلمان، برنده کتاب سال جمهوري اسلامي ايران در حوزه مطالعات اسلامي در سال 1386 شد.

البته اين نويسنده به دليل کهولت سن و بيماري نتوانست سال گذشته در ايران حضور يابد و در اين مراسم شرکت کند.

اين جايزه به محققان و استاداني که به صورت مبتکرانه درباره فرهنگ ايراني، اسلامي و شيعي مطالعه مي‌كنند و آثاري را پديد مي‌آورند، اهدا مي‌شود

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین