سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یكی از مهمترین راههای استفاده بهینه از فضا در یك اتاق، آن هم با وسعتی كم و كاربردهای بسیار، استفاده از ارتفاع موجود است. این ارتفاع شامل فاصله سقف تا كف بوده و با توجه به این كه این فاصله در معماری جدید ایرانی 280 تا 290 سان...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میز تحریرهای زیر تختخوابی

یكی از مهمترین راههای استفاده بهینه از فضا در یك اتاق، آن هم با وسعتی كم و كاربردهای بسیار، استفاده از ارتفاع موجود است. این ارتفاع شامل فاصله سقف تا كف بوده و با توجه به این كه این فاصله در معماری جدید ایرانی 280 تا 290 سانتیمتر است، هنوز امكان مانور دكوراسیونی بسیاری وجود دارد و از این طریق می توان پاره ای از نیازهای دكوراسیونی- كاربردی را برآورده نمود. البته این نیازها رابطه مستقیمی با شرایط مالك و یا مالكین اتاق و موقعیت فضا دارد. در این جا نیز هدف ما ارائه راهكار برای اتاق خواب كوچك فرزند محصل خانواده از طریق لوازم دكوراسیونی كم جا است.

از آنجا كه نیاز بچه ها به خصوص محصلین در اتاقشان تنها به فراهم شدن محل خوابی مناسب خلاصه نمی شود و همچنین محققین امور تحصیلی دانش آموزان، همواره به اختصاص فضائی مخصوص انجام تكالیف و مطالعه درسی و غیر درسی توصیه می كنند، شما نیز می توانید به راحتی با انتخابی صحیح برای دكوراسیون اتاق فرزندتان ، هم بستری راحت و آرام برای خواب او به ارمغان آورید و هم مكانی برای انجام امور مدرسه اش فراهم كنید.

از قدیم الایام كاربرد تخت های دو طبقه برای اتاق مشترك دو فرزند خانواده بسیار رایج بوده است ، ولی در نمونه هایی كه در تصاویر ملاحظه می كنید این گونه تخت های طبقاتی تنها برای یك نفر قابل استفاده است  و فضای زیرین آن به جای تختخواب دیگر، به اتاق كار كوچكی مبدل شده است.

مزیت دیگر این قبیل تركیب ها این است، در صورتی كه شما دارای دو فرزند و یا بیشتر باشید و امكان اختصاص تنها یك اتاق به همگی آنها وجود داشته باشد، می توانید با در نظر گرفتن وسعت فضای اتاق و ابعاد سرویس انتخابی، به تعداد فرزندانتان از این گونه تركیب ها تهیه كرده و در هر گوشه از اتاق قرار دهید. به این ترتیب نه تنها دیگر نیازی به تهیه میز تحریر و كمدی جداگانه برای هر یك از آنها نیست، بلكه با این شرایط شما برای هر یك از بچه ها تنها به میزان وسعت یك تختخواب از سطح كف اتاق را اشتغال كرده اید. در تصویر تركیب كاملی از میز تحریر، كمد و تختخواب را ملاحظه می كنید.

در این تركیب به جهت آنكه سطح میز تحریر به صورت كشویی به هنگام لزوم از فضای زیر تختخواب بیرون آمده و مورد استفاده قرار می گیرد، ارتفاع زیادی برای تختخواب در نظر گرفته نشده است، زیرا دانش آموز برای انجام كار در پشت میز نیاز به نشستن در فضای زیر تختخواب را ندارد بلكه كافی است سطح میز را بیرون كشیده و به مطالعه مشغول شود و در پایان كار نیز با داخل كردن سطح كشویی در محل معین در زیر تختخواب دیگر اثری از میز تحریر به چشم نمی خورد. تنها مسئله ای كه به هنگام انتخاب و یا سفارش ساخت چنین مدلی باید مورد توجه قرار گیرد این است كه وجود فضائی خالی حدود 1 الی 5/1 متر در كنار تختخواب برای بیرون آمدن سطح میز كشویی ضروری است.

در این تصویر تركیب كامل دیگری از این لوازم دكوراسیونی كم جا را ملاحظه می كنید. در این مدل، تختخواب در ارتفاع 170 سانتیمتری از زمین قرار گرفته و كلیه لوازم واقع در زیر آن شامل میز تحریر و دراور، از یكدیگر و از تختخواب جدا هستند. یعنی به راحتی می توان با تغییر شرایط محیطی هر یك از آنها را به صورت جداگانه در هر گوشه از اتاق استفاده كرد.

   

در واقع ابعاد كلی آنها به گونه ای در نظر گرفته شده است كه امكان قرارگیری آنها در كنار هم و در نهایت در زیر تختخواب وجود داشته باشد. ابعاد كلی این تركیب عبارت اند از:

(طول 200 سانتیمتر)× (عرض 105 سانتیمتر)× ( ارتفاع 170 سانتیمتر)

در تركیب زیر، تخت در نزدیكترین ارتفاع ممكن به سقف قرار گرفته و توسط چهار عدد پایه و ستون های محكم و مطمئن به دیوار و در نهایت به زمین نصب شده است. به این ترتیب فضای زیرین آن نیز، با گذاشتن میز تحریر، دراور و كمد به اتاق كاری مجزا و متحرك اختصاص یافته است ، به این معنا كه این قسمت از اتاق در یك مقطع عرضی به دو نیمه غیرمساوی تقسیم شده است.

نكته:

انتقال تختخواب به نزدیكی سقف اتاق به طور قطع با هدف اختصاص فضای زیرین آن به میز تحریر می تواند انجام نگیرد بلكه هنگامی كه فضای خالی اتاق برای قرار دادن لوازم و وسائل دیگر و همچنین بازی كردن بچه كافی نباشد، هم می توان از این روش استفاده نمود.

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین