تبیان، دستیار زندگی
در دهههای اخیر، برای احیای حقوق زنان، تساوی زن و مرد مطح شده است، و هر گونه تفاوت جنسی بین زن و مرد شده انکار شده است؛ و بر اثر عدم تحقق بعضی از حقوق زنان و عدم توجه به عظمت وجودی آنان از سوی مردان، تعدادی از زنان، این مطلب خلاف علم و عقل را پذیرفتهاند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تساوی حقوق یا خلقت زن و مرد ؟

پیوند زناشویی آیت الهی (3)

ازدواج

برای مطالعه ی قسمت قبل اینجا کلیک کنید .

و من آیاتهی خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم مودّة و رحمة انّ فی ذالک لآیات لقوم یتفکّرون

(آیه 21سوره روم)

و از نشانه های او این است که همسرانی (جفت هایی) از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش بگیرید، در بین شما ( زن و شوهر ) مودّت و رحمت قرار داد. در این نشانه هایی است برای گروهی که تفکر می کنند.

در دو مقاله پیش ظرایف آیه 21 سوره روم بیان شد و در مورد این که احساس انس و علاقه زن و شوهری، از آیات الهی است.

« تساوی حقوق » که حق است با « تساوی خلقت » تفاوت دارد تساوی حقوق حقیقتی است که مورد پذیرش قرآن و عترت نیز می?باشد.

چگونه تفاوت ها ی جسمی و روانی زن و مرد ، از آیات الهی است؟

قبل از پاسخ به پرسش فوق، می بایست اثبات کرد که این اختلاف خلقتی و جنسی وجود دارد یا خیر؟

در دهه های اخیر، برای احیای حقوق زنان، تساوی زن و مرد مطح شده است، و هر گونه تفاوت جنسی بین زن و مرد  انکار شده است و بر اثر عدم مراعات بعضی از حقوق زنان و عدم توجه به عظمت وجودی آنان از سوی مردان، تعدادی از زنان، این مطلب خلاف علم و عقل را پذیرفته اند. عموماً این گروه در مورد اینکه این تساوی خلقتی وجود دارد یا نه تحقیقی عالمانه نداشته اند. آیا دانشمندان روانشناسی و بیولوژی نیز این تساوی را تأیید می کنند؟

توجه داشته باشد « تساوی حقوق » که حق است با « تساوی خلقت » تفاوت دارد تساوی حقوق حقیقتی است که مورد پذیرش قرآن و عترت نیز می باشد.

و لهنّ مثل الّذی علیهن بالمعروف

(آیه 228 سوره ی بقره)

و مانند همان وظایفی که بر عهده زنان است به طور شایسته و معروف به نفع آنان برعهده ی مردان است.

و پیامبر اسلام (ص) در حجه الوداع ، که اصول اعتقادی و اخلاقی را در خطابه?ای برای مسلمین بیان کردند ، راجع به حقوق زن و مرد نسبت به یکدیگر فرمودند:

ایها النّاس انّ لنسائکم علیکم حقا و لکم علیهن حقا

ای مردم به راستی که همسرانتان بر شما حقی دارند و شما هم بر آنها حق دارید.

(تحف العقول صفحه 32)

بنابراین صحبت  از اختلاف جسمی و روحی و روانی (جنسیتی) بین زن و مرد است. هر زن و مردی با اندک دقتی که در رفتارهای خودش داشته باشد این تفاوت را درک می?کند. نکته قابل توجه این است که گاهی بعضی ها می خواهند این تفاوت ها را نقص یکی و برتری دیگری بدانند ، مثلا نقص زن و برتری مرد می دانند. این کاملا هم از نظر عقل و هم از نظر اسلام مردود است زیرا خالق هر دو خدای حکیم و علیم است و هر دو را با تفاوت های موجود ، در احسن وجه خلق کرده است.

تفاوت ها ی زن ومرد به گونه ای است که اولاً: موجب جذب به یکدیگر می شوند و ثانیاً: یکدیگر را زیبا و کامل می کنند و مکمل یکدیگر می شوند.

الّذی احسن کل شیء خلقه

او خدایی است که هر چیزی آفریده است، نیکو و احسن آفریده است.

(آیه 7 سوره مبارکه سجده)

خصوصیات روانی و جسمی متفاوت خلق کرده است که این تفاوت ها به گونه ای است که اولاً: موجب جذب به یکدیگر می شوند و ثانیاً: یکدیگر را زیبا و کامل می کنند و مکمل یکدیگر می شوند.

هن لباس لکم و انتم لباس لهن

زنان لباس (زیبا کننده) برای شما هستند و شما لباس (زیبا کننده) برای آنان هستید.

(آیه 187سوره بقره)

تصور کنید اگر زن زیبایی های جسمی و لطافت عاطفی و احساسی را نداشت، چگونه مرد را به خود جذب می کرد و او را شیفته ی خود می گرداند و یا اگر مدیریت و تعقل مرد نبود چگونه زن می خواست تکیه گاهی بیابد تا به آن تکیه کرده و در کنار او زندگی نماید.

خدای حکیم حس مطلوب و معشوق بودن در زن، و طالب و عاشق بودن را در مرد و همچنین ناز و عشوه‌گری را در زن،  و نیازمندی را در مرد قرار داده است تا این دو مخلوقش در کنار هم به خوبی زندگی کنند.

افرادی که اهل تفکر هستند ، با تفکر و تعقل در زیبایی های این تفاوت ها پی به خالق حکیم و علیم می برند.

انّ فی ذالک لآیات لقوم یتفکرون

(خلقت زن و مرد) حتما نشانه هایی برای افرادی که تفکر می کنند می باشد.

(آیه 21سوره مبارکه روم)

و این تفاوت آفرینش با تساوی حقوق هیچ تضادی ندارد و به قول «بارباراپس» نویسنده ی کتابی که پیرامون تفاوت های بیولوژی زن و مرد نوشته است، که می گوید:

« تفاوت با تساوی حقوق، در تضاد نیست، منظور از تساوی حقوق، آزادی برای انجام کاری است که برای آن ساخته شده ایم و منظور از تفاوت این است که زن و مرد برای یک کار یکسان ساخته نشده اند ».

(چرا مردان گوش نمی دهند، چرا زنان حرف می زنند، صفحه 37)

و این تفاوت، به هیچ وجه مانع رشد معنوی و قرب الهی هیچ کدام نیست، بلکه هر کدام با توجه به وظایفی که دارند، می  توانند رشد بیابند ، به گونه ای که طبق آیه زیل صاحب خانه ای نزد خدا می شوند.

قالت رب ابن لی عندک بیتاً فی الجنة

زن فرعون گفت پروردگارا در نزد خودت در بهشت خانه‌ای برای من بساز.

(آیه 11 سوره تحریم)

آگاهی از این تفاوت ها بین زن و مرد برای کسب یک زندگی عشق محور لازم و ضروری است، که ان شاءالله به توفیق خدا در آینده مفصل بیان خواهد شد.

تبیان – خانواده وزندگی

عباس خراسانی - مدرس دانشگاه علامه

مقالات مرتبط :

احتکارعشق، ممنوع!

پیش به سوی مرد سالاری منطقی(6)

خانواده عمیق ترین مفهوم عشق

مرگ عواطف،بین همسران

خانه قلبت را آماده کن

زن جزیی ، مرد کلی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.