تبیان، دستیار زندگی
ر فوتبالی که همه چیزش در 2 رنگ خلاصه می شود وارد شدن به حریم این رنگ ها ، قدم زدن در عرصه ای واقعاً پر خطر است چه تند بروی و چه کند ، می سوزی ، کمی قلمت بالا و پایین بشود متهم به جانبداری می شوی اما به هر حال وقتی قرار باشد ت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی تیمهای حاضر در لیگ

پیروزی ، مدافع عنوان قهرمانی

در فوتبالی که همه چیزش در 2 رنگ خلاصه می شود وارد شدن به حریم این رنگ ها ، قدم زدن در عرصه ای واقعاً پر خطر است چه تند بروی و چه کند ، می سوزی ، کمی قلمت بالا و پایین بشود متهم به جانبداری می شوی اما به هر حال وقتی قرار باشد تیمهای لیگ را معرفی کنیم بی اختیار به مرز این دو تیم نزدیک می شویم . در ابتدا به معرفی قهرمان و نایب قهرمان فصل پیش می پردازیم :

تیم پیروزی که بر اساس مستندات در سال 1347 تاسیس شد یکی از دو تیم پر طرفدار فوتبال ایران است ؛ جدال همیشگی این تیم با رقیب آبی پوش که گاه در مقاطع مختلف زمانی تیمهای دیگری را هم  در کنار خود می دیدند عامل اصلی گرمای رقابت های فوتبال کشور بود ، یک بار پاس در کنار اینها بود یک بار جم آبادان و شاهین و در مقطعی تهران جوان و بانک ملی و وحدت .

اکنون از مجموع تمام تیمهایی که نام برده شد فقط پاس به حیات خود ادامه می دهد و باشگاههای مادر و سازنده محو شدند ، مردم ایران از تهران گرفته تا کوچکترین مناطق و روستاها قرمز را سمبل پیروزی و آبی را سمبل استقلال می دانند .

به هر تقدیر پیروزی با گذر از مراحل مختلف و حضور در میادین رسمی داخلی و خارجی گام به لیگ برتر گذاشت .

قهرمانی در فصل 78 – 1377 و همین طور 79- 1378 نایب قهرمانی در فصل 80- 1379 و سرانجام قهرمانی نخستین فصل لیگ برتر 81 – 1380 کارنامه پیروزی در 4 سال اخیر است .

این تیم در شرایطی عنوان نایب قهرمان 2 فصل پیش و قهرمان فصل قبل را بدست آورد که اسیر شدیدترین مشکلات مدیریتی و مالی بود . در اوضاع سختی که عرصه را بر همه تنگ کرده بود . تنها یک نفر توانست دوام بیاورد و آنهم علی پروین بود .

پروین به عنوان یکی از بازیکنان موفق دهه 50 و یکی از مربیان محبوب کشور ، از بحرانی سربلند بیرون آمد که حتی قادر به انحلال پیروزی هم بود .

قهرمان فصل پیش سرخپوشان آنهم در اولین دوره لیگ برتر یک خبر امیدوارکننده دیگر را هم به هواداران داد که این تیم از این پس می تواند با آرامش به کار خود ادامه دهد چون مدیر عامل جدید به کمک پروین و تیم او رفته است .

“غمخوار” مدیر عامل جدید، در همان ابتدای کار اعلام کرد که پروین مرد همه کاره قرمزهاست . جدای از این “غمخوار” می دانست که مربی چشم تیله ای او یکی از بزرگترین مربیان فوتبال است . پروین به خوبی می داند که از بازیکنان خود چگونه بازی بگیرد او از ابزاری که در اختیار دارد به بهترین شکل در راه تقویت بازیکن و تیمش استفاده می کند ، اگر چه مشکل عمده بسیاری از بازیکنان و بعضاً تماشاگران فرهنگ شفاهی او می باشد و حرفهایی که معروف است او در رختکن می زند اما هرچه که هست او فوتبال این مملکت را خوب می شناسد .

بسیاری از کارشناسان بر او خرده می گیرند که تیم پیروزی فوتبال روی زمین بلد نیست و زیبا فوتبال بازی نمی کند ، اما دفاعیه پروین به نبود زمین هموار و مناسب در تهران و شهرستان ها قابل قبول است درواقع نبود زمین هموار و مناسب عملاً دست تیم ها را در ارائه یک فوتبال زیبا بسته نگه داشته است .

در تیم پیروزی بازیکنانی نظیر رأفت ، انصاریان ، رهبری فر و ابوالقاسم پور جایگاه ویژه ای دارند چرا که سرزن و متکی به بازی فیزیکی هستند و این باب میل پروین است .

اگر چه بازیکنانی تکنیکی و گلزن مثل جباری و انتظاری در پیروزی دیده می شوند اما پروین در طی سال ها مربیگری خود نشان داده که بازیکنان قلدر می خواهد .

در تیم پروین اگر او از بازیکنی خوشش بیاید و او را باور کند کمتر فردی می تواند نظر او را برگرداند این تفکر او موجب رانده شدن عبدی ، گل محمدی ، سراج ، برمک ، باغمیشه و خیلی های دیگر شد .

تیم پیروزی در این فصل با ازدست دادن کریمی ، کاویانپور و حلالی به فکر گرفتن جایگزینی برای آنها افتاد و در نتیجه نفراتی چون محمدی – باقری – گل محمدی – رافت – هادی مهدوی کیا – محمدوند و سلمانی هم به این تیم اضافه شدند .

در فهرست کلی تیم پیروزی این نفرات عضویت دارند : داوود فنایی – فرشید کریمی – محمد محمدی – پیروانی – رهبری فر- علی انصاریان – یونس باهنر- رضا شاهرودی – حسن خان محمدی – برزگر – استیلی – گل محمدی – باقری – محمدوند – تاتار – جباری – ابراهیم اسدی – ابوالقاسم پور – رافت – اصلانیان – جمشیدی – انتظاری – سلمانی و هادی مهدوی کیا .

در کادر فنی نفراتی چون علی پروین – ناصر ابراهیمی – ناصر محمد خانی – وحید قلیچ خانی – پروین کماسی ، دکتر زرینه و دکتر نوروزی ، به سرپرستی محمود خردبین و تدارکات ایرج جنگی فعالیت و انجام وظیفه می کنند .

محل تمرین این تیم نیز مجموعه کارگران و درفشی فر می باشد .

سابقه تیم پیروزی در لیگ ایران

تیم سوم لیگ منطقه ای سال 1349 _ قهرمان لیگ سال 50 _ قهرمان لیگ سال 52_ مقام دوم سال 53 _ قهرمان لیگ 54_ مقام دوم سال_ 55 مقام دوم 56_ مقام دوم (بخاطر وقوع انقلاب بازیها نیمه تمام ماند 1357) _ مقام دوم سال 68 _ مقام سوم سال 70 _ مقام دوم سال 71 _ مقام دوم سال 72 مقام سوم سال 73 – قهرمان لیگ سال 74_ قهرمان لیگ 75_ قهرمان لیگ سال 77 _ قهرمان لیگ 78_ مقام دوم 79_ قهرمان لیگ برتر 80 .

سن

محل بازی

معرفی تیم

27 سال

دروازه بان

1) داوود فنایی

24 سال

دروازه بان

2)محمد محمدی

25 سال

دروازه بان

3)فرشید کریمی

33 سال

مدافع

4) افشین پیروانی

25 سال

مدافع

5) یونس باهنر

25 سال

مدافع

6) علی انصاریان

30 سال

مدافع

7) بهروز رهبری فرد

32 سال

مدافع

8) یحیی گل محمدی

26 سال

هافبک

9) حسن خان محمدی

35 سال

هافبک

10) حمید استیلی

28 سال

هافبک

11) کریم باقری

29 سال

هافبک

12) عارف محمدوند

26 سال

هافبک

13) رضا جباری

23 سال

هافبک

14) علی لشکری

22 سال

هافبک

15) ابراهیم اسدی

26 سال

هافبک

16) علی سلمانی

31 سال

هافبک

17) رضا شاهرودی

26 سال

هافبک

18) محمد برزگر

26 سال

هافبک

19) پژمان جمشیدی

31 سال

هافبک

20) مهدی تاتار

24 سال

مهاجم

21) امیر حسن اصلانیان

32 سال

مهاجم

22) بهنام ابوالقاسم پور

32 سال

مهاجم

23) پایان  رافت

21 سال

مهاجم

24) مجتبی شیری

25 سال

مهاجم

25) سهراب انتظاری

25 سال

هافبک

26) هادی مهدوی کیا

سر مربی :

علی پروین –مربیان : ناصر ابراهیمی ، ناصر محمد خانی .مربی دروازه بانها: وحید قلیچ –سرپرست: محمود خردبین –مدیر عامل : اکبر غمخوار .دکتر: ثابتی فر و نوروزی (مسعود) .تدارکات: ایرج جنگیورزشگاه: آزادی – گنجایش : 100 هزار نفر

رنگ پیراهین : قرمز و سفید