تبیان، دستیار زندگی
-3 معجزه قرن جدید در پیشگیری از بیماری ها امگا-3 یك گروه از اسیدهای چرب ضروری غیراشباع پلی ( با چند پیوند دوگانه) است كه بدن ما می تواند آن را بسازد. اگر امگا-3 از طریق غذا به بدن نرسد، انسان نمی میرد، ولی ثابت شده كه بدون آن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اُمگا-3، معجزه قرن جدید در پیشگیری از بیماری ها

اُمگا

امگا-3 یك گروه از اسیدهای چرب ضروری غیراشباع پلی ( با چند پیوند دوگانه) است كه بدن ما می تواند آن را بسازد. اگر امگا-3 از طریق غذا به بدن نرسد، انسان نمی میرد، ولی ثابت شده كه بدون آن به امراض زیادی مبتلا خواهد شد و متأسفانه اكثر این امراض جزء بیماری های لاعلاجی هستند كه در نهایت فرد را به سمت مرگ پیش می برند.

نقش عمده و اصلی این ماده حیاتی كه از اسیدهای چربی به نامEPA1 وDHA2 تشكیل شده است، پیشگیری از بیماری ها و گرفتگی رگ های خونی است. امگا- 3 اعمال فیزیولوژیك مختلفی را در بدن به عهده دارد ولی همان طور كه گفته شد در پیشگیری از تصلب شرایین( آرترواسكلروزیس) نقشی اساسی دارد.

امروزه در سراسر جهان اسیدهای چربEPA وDHA از خانواده امگا 3، به عنوان معجزه قرن جدید در دنیای تغذیه مدرن، جایگاه بسیار مهمی را برای خود باز كرده اند و نقش عمده ای در پیشگیری از بیماری ها، به ویژه بیماری های قلبی و عروقی دارند.

امگا- 3 به شما كمك می كند تا گامی در جهت سلامتی خود و خانواده تان بردارید و عمری طولانی و بدون بیماری را سپری كنید . شما می توانید با مصرف طولانی مدت امگا-3، از مصرف داروهای مختلف كاسته و با این كار علاوه بر كاهش عوارض ناشی از داروها، در مصرف بودجه كشور نیز صرفه جویی می كنید.

در حال حاضر سالیانه میلیاردها ریال صرف درمان بیماران قلبی- عروقی و مغزی می شود كه به طور مسلم صدمات اقتصادی بالایی را برای كشور دارد.

جایگاه امگا-3 در پزشكی

در تمام مقالات علمی براهمیت نقش امگا-3 در پیشگیری از بیماری های مختلف و همچنین به عنوان یك درمان تكمیلی در بیماران مبتلا تأكید شده است. تحقیقات علمی نشان می دهد امگا-3 در تنظیم متابولیسم بدن، دو نقش اساسی را به عهده دارد:

1- در سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن نقش دارد.

2- در اعمال سلولی نقش دارد.

امگا- 3 با تنظیم مقدار سیتوكین ها3 و ایكوزانوئیدها4 در بدن، فعالیت های شیمیایی را كنترل می كند. سیتوكین ها از مهم ترین عوامل تنظیم دستگاه ایمنی بدن هستند. گروهی از این تركیبات فعال كننده و گروهی غیرفعال كننده سیستم ایمنی بدن می باشند. این دو گروه در كنار هم و با هم كار می كنند و هنگامی كه تنظیم آنها به هم بخورد، فرد دچار بیماری می شود. به عبارتی هم كاهش و هم افزایش غیرطبیعی در پاسخ ایمنی بدن، باعث ایجاد بیماری خواهد شد.

اُمگا

اگر فرد به عفونت دچار شود ، پیشرفت عفونت در بدن، سبب افزایش فعالیت سیستم ایمنی می شود. افزایش مزمن وغیرطبیعی فعالیت سیستم ایمنی نیز می تواند موجب ایجاد بیماری خودایمنی مثل آرتریت روماتوئید5 در فرد شود. كم بودن فعالیت سیستم ایمنی هم باعث ابتلاء فرد به انواع بیماری ها و عفونت ها خواهد شد.

اسید چرب امگا-3 می تواند این اختلالات سیستم ایمنی را از بین ببرد. در این زمینه تحقیقات علمی بی شماری صورت گرفته است. به طور مثال خانم دكتر میرانی درتحقیقات و بررسی های خود در دانشگاه بوستون آمریكا نشان می دهد كه امگا- 3 می تواند ترشح بیش از حد سیتوكین ها را كاهش داده و تحت كنترل درآورد. بالا بودن سطح سیتوكین ها در خون، ارتباط غیرمستقیم با بروز آرترواسكلروزیس، بیماری های خودایمنی، التهابات مزمن و سرطان ها دارد.

از اعمال مهم دیگر امگا-3، رقیق كردن خون و تسهیل حركت مواد در جدار رگ های خونی است. در نتیجه می تواند اختلالات مربوط به غلظت بالای خونی را كه به دنبال بیماری های قلبی- عروقی و یا تنفسی ایجاد می شود كاهش دهد و مانع از ترومبوز( ایجاد لخته خونی داخل رگ ) شود. همچنین این خاصیت مهم امگا-3 مانع از ایجاد آمبولی ( لخته خونی ) و بدنبال آن سكته های قلبی می شود.

خاصیت دیگر این معجزه الهی، كاهش اختلالات متابولیسم كلسترول در بدن و تنظیم مقدار آن در بدن می باشد، یعنی مقدار HDL ( كلسترول خوب ) وLDL ( كلسترول بد ) را در بدن تنظیم می كند.

همچنین بررسی های انجام شده بر روی گروهی از بیماران سرطانی نشان داده كه مصرف اسید چرب امگا- 3 اثر مثبتی بر روی بهبود بیماری و جلوگیری از روند پیشرفت آن داشته است.

ادامه دارد...

پی نوشت :

1-Eicosapentaenoic acid ( ایكوزاپنتانوئیك اسید) : اسید چرب امگا-3 با 20 اتم كربن و 5 پیوند دوگانه

2-Docosahexaenoic acid ( دوكوزاهگزانوئیك اسید) : یكی از اسیدهای چرب امگا-3 با 22 اتم كربن و 6 پیوند دوگانه

3-Cytokines( سیتوكین ها ) : پروتئین شبه هورمونی كه توسط گلبول های سفید خونی تولید شده و به عنوان پیغامبر بین سلولی عمل می كند. این شبه هورمون فعالیت و رشد سلول های ایمنی را تحریك كرده و یا از فعالیت و رشد آنها جلوگیری می كند.

4-Ecosanoids ( ایكوزانوئیدها ) : تركیبات شبه هورمونی كه در تنظیم فشارخون، ضربان قلب، انعقاد خون، تجزیه چربی های بدن، پاسخ های ایمنی و سیستم اعصاب مركزی دخالت دارند. اسیدهای چرب غیراشباع پیش ساز ایكوزانوئیدها می باشند.

5-Rheumatoid Arthritis( آرتریت روماتوئید ) : بیماری كه با خشكی، التهاب و در نهایت كج شدن استخوان های مفاصل همراه است.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.