سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حضرت آدم علیه السلام پرسید؛ یا رب این مخلوق زیبا کیست؟ من از قرب او و نگاه به او احساس انس و علاقه می کنم، خداوند پاسخ داد: ای آدم این کنیزم حواء است، آیا دوست داری که او با تو باشد تا مؤنس تو باشد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قانون خلقت ، جاذبه ي زن ومرد

پيوند زناشويي، آيت الهي(2)

همسر

براي مطالعه ي قسمت قبل اينجا کليک کنيد.

 

و من آياته ي خلق لکم من انفسکم ازواجاً لتسکنوا اليها و جعل بينکم مودةً و رحمة انّ في ذالک لآيات لقوم يتفکرون (آيه 21 سوره روم)

و از نشانه هاي او اين است که همسراني (جفت هايي) از جنس خودتان براي شما آفريد تا در کنار آنان آرامش بگيريد، در بين شما (زن و شوهر) مودّت و رحمت قرار داد. در اين نشانه هايي است براي گروهي که تفکر مي کنند.

 

در مقاله ي پيش ظرايف و لطايفي از آيه ي فوق را برشمرديم، و اکنون به توضيح آن ها مي پردازيم.

آيه به معناي نشانه مي باشد ، که ما را به سوي شيء و يا شخصي رهنمون مي کند ، عرب در جاده ها علائمي مي گذاشتند تا افراد و کاروان ها جاده ها را گم نکنند ، به اين علائم « آيه » مي گفتند. همان گونه که خلقت بشر از خاک، خلقت آسمان ها و زمين ، اختلاف گويش ها و رنگ هاي بشر ، خوابيدن و نزول باران و برپايي آسمان ها و زمين از آيات و نشانه هاي الهي است که تفکر در پيرامون اين پديده ها، انسان آزاده را خالق حکيم و عليم و توانا رهنمود مي کند ، خلقت « زوج » نيز چنين است.

کلمه ي « زوج » در آيه به عنوان زن يا مرد نيست ، زيرا در آيه 43 سوره ي نجم به طور صريح لفظ « ذکر » و « اُنثي» آمده است. و انّه خلق الزّوجين الذّکر و الانثي (و به درستي که او دو زوج مذکر و مؤنث خلق کرده است) بلکه در آيه 21 سوره روم، اشاره به خلقت «همسر» (زن و شوهر) است. پرسشي که در اينجا مطرح مي شود اين است که «چگونه خلقت همسر از آيات الهي است؟» چه ارتباطي بين زن و شوهر وجود دارند که خداي حکيم آن را به عنوان « آيت» بيان مي کند؟ با کمي تفکر پيرامون روابط زن و شوهر، دو حقيقت زير را خواهيم يافت:

الف – احساس انس و علاقه و نيازمندي به يکديگر

ب- تفاوت هاي جسمي و رواني که مکمل يکديگرند

 

به لطف او، سعي بر اين است که اين دو حقيقت را به طور مختصر توضيح دهيم.

الف- احساس انس و علاقه و نيازمندي به يکديگر

هر زن و مردي با کمي دقت و تفکر در حالات خود ، نياز به همسري که با او مؤانست داشته باشد را حس مي کند و خود را بي نياز نمي بيند.

خداوند پس از سجده ملائکه بر خليفه ي خود ، حواء را براي او خلق کرد تا در کنارش آرامش بگيرد. حضرت اما م صادق عليه السلام خلقت حواء را اين گونه نقل مي فرمايند:

(... حضرت آدم عليه السلام پرسيد :  يا رب اين مخلوق زيبا کيست؟ من از قرب او و نگاه به او احساس انس و علاقه مي کنم، خداوند پاسخ داد: اي آدم اين کنيزم حواء است، آيا دوست داري که او با تو باشد تا مؤنس تو باشد و با تو سخن بگويد و از فرمانت پيروي کند؟ آدم عليه السلام فرمود: بله يا رب و براي اين کار تا وقتي که زنده هستم تو را شکر خواهم کرد...(1)

و همچنين حضرت امام سجاد عليه السلام در رساله ي مشهور حقوق خود ، در بخش حقوق همسر مي فرمايد:

فان تعلم انّ الله جعلها سکناً و مستراحاً و انساً و واقية ( پس بدان که به تحقيق خدا او را (همسرت) موجب آرامش و راحتي و انس و نگهدارنده تو قرار داده است(2)

 

 نياز به همسر ، موجب قبول ازدواج با ميل و رغبت شده ، به دنبال آن زن و مرد با کمک هم مشکلات زندگي را تحمل کرده  و از اين عمل لذت مي برند . 
 

شهيد مطهري اين انس و علاقه را اين گونه بيان مي کند:

« قانون خلقت، زن و مرد را طالب و علاقه مند به يکديگر قرار داده است اما نه از نوع علاقه اي که به اشياء دارند . علاقه اي که انسان به اشياء دارد از خودخواهي او ناشي مي شود ، يعني انسان اشياء را براي خود مي خواهد ، به چشم ابزار به آنها نگاه مي کند ، مي خواهد آن ها را فداي خود و آسايش خود کند. اما علاقه ي زوجيت به اين شکل است که هر يک از آن ها سعادت و آسايش ديگري را مي خواهد ، از گذشت و فداکاري درباره ي ديگري لذت مي برد(3) »

 

و در سايه ي اين انس و الفت است که « عشق » بين زن و مرد بوجود مي آيد ، اين انس و الفت در فرهنگ الهي عبادت محسوب مي شود و موجب جلب رحمت الهي مي شود.

 

قال الرسول(ص): انّ الرّجل اذا نظر الي امراته و نظرت اليه نظر الله تعالي اليهما نظر الرّحمة(4)

(به درستي که زماني که مردي به همسرش نگاه مي کند و همچنين همسرش نيز به او نگاه با محبت مي کند ، خداي متعال به سوي اين دو (زن و شوهر) با رحمت نگاه مي کند.)

 

نشستن مرد در کنار همسرش از اعتکاف در مسجد نبي(ص) افضل مي شود.

قال الرسول (ص): جلوس المرء عند عياله احبّ الي الله تعالي من اعتکاف في مسجدي هذا(5)

(نشستن مرد نزد همسرش در پيشگاه خدا از اعتکاف در مسجد من محبوبتر است)

 

امام المؤمنين علي عليه السلام، الگو و اسوه ي تمام بشريت ، وقتي از رابطه ي عاطفي بين خود و حضرت زهرا عليها السلام صحبت مي کند خودشان را مانند دو کبوتر در آشيانه بيان مي کند:

کنّا کزوج حمامة في ايکة متمتعين بصحبة و شباب(6)

(ما مانند دو کبوتر در يک آشيانه بوديم که از دوستي و جواني بهره مند بويدم)

چه کسي اين انس و الفت و علاقه را بين زن و شوهر قرار داده است؟ چه کسي نياز به اين انس و الفت نسبت به جنس مخالف خود را در انسان قرار داده است؟

قال الصادق عليه السلام: ... و اعلم انّ الالف من الله (... و بدان که به درستي الف و انس بين زن و شوهر از جانب خداست...)

 

پانوشت:

1- وسائل الشيعه جلد 14 صفحه 2

2- تحف العقول صفحه 268

3- نظام حقوق زن در اسلام – مرتضي مطهري، صفحه 168

4- ميزان الحکمه جلد 4 صفحه 287

5- همسران سازگار، علي حسين زاده، صفحه 329

6- کافي، جلد 3، صفحه 481

 

تبيان - خانواده و زندگي

عباس خراساني - مدرس دانشگاه علامه

 

مقالات مرتبط :

احتکارعشق، ممنوع!

پيش به سوي مرد سالاري منطقي(6)

با ازدواج مناسب متعالي شويد

ازدواج،تمرين محبت است

انتخاب سخاوتمندان احساس

اندر فوايد ازدواج!

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .