تبیان، دستیار زندگی
متاسفانه علیرغم توصیه ها و راهکارهای متعددی که در رابطه با پیشگیری از دیابت ارائه شده است، مشاهده می کنیم که تعداد مبتلایان به این بیماری رو به افزایش است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رابطه سبزی و دیابت در خانم ها

سبزیجات

متاسفانه علیرغم توصیه ها و راهکارهای متعددی که در رابطه با پیشگیری از دیابت ارائه شده است، مشاهده می کنیم که تعداد مبتلایان به این بیماری رو به افزایش است.

در ایالات متحده شیوع کل دیابت به 5/13 درصد افزایش یافته است. در کل جهان 8 درصد افراد(کودک و بزرگسال) به دیابت مبتلا هستند که این رقم چیزی در حدود 6/23 میلیون نفر می شود.

در سال 2007، 6/1 میلیون مورد جدید ابتلا به دیابت گزارش شده است که در گروه سنی 20 سال و بالاتر بوده اند.

در میان این همه خبرهای بد و ناگوار در رابطه با دیابت، یک خبر خوب راجع به پیشگیری از این بیماری بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه "تولن"(Tulane) در "نیواورلین"(New Orleans) برایتان در نظر گرفته ایم.

محققان در این مرکز علمی با آزمایشات و پیگیری های انجام شده مشاهده کردند که مصرف سبزیجات برگ سبز می تواند احتمال خطر ابتلا به دیابت در خانم ها را کاهش دهد.

مصرف سبزیجات

آن ها دریافتند که به ازای مصرف هر یک واحد اضافی سبزیجات برگ سبز توسط یک خانم در طول روز ، 9 درصد خطر ابتلا به این بیماری کاهش می یابد. (آقایان محترم شما هم بفرمایید! با اینکه این تحقیق در رابطه با شما نمی باشد، اما شما هم می توانید میزان مصرف میوه و سبزی خود را بالا ببرید.)

البته این اولین تحقیقی نیست که نشان دهنده ارتباط بین کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و مصرف بیشتر سبزی می باشد. مطالعات و تحقیقات زیادی در این رابطه صورت گرفته است.

از جمله دلایل ارائه شده برای کاهش خطر ابتلا به دیابت با مصرف بیشتر سبزیجات ممکن است کالری و چربی کم، آنتی اکسیدان ها و فیبر زیاد، انواع ویتامین ها و املاح موجود در سبزی ها باشد. البته نمی توان گفت که عکس موارد ذکر شده حتما موجب افزایش احتمال ابتلا به دیابت می شود.

پیامی که از این مقاله می گیریم خیلی ساده است:

سبزیجات همراه غذا

هر روز در همه وعده های غذایی تان از سبزی ها استفاده نمایید. حالا نوبت شماست که دست به کار شوید.

شما می توانید از سبزی های موجود در منزل تان به صورت به جا و مناسب استفاده کنید، کافیست با برنامه ریزی صحیح آن ها را در برنامه های غذایی خود بگنجانید. به نحوی که وقتی سر سفره ی غذا می نشینید، نصف بشقاب غذایتان را سبزی ها پُر کرده باشند، خواه آن سبزی ها تازه باشند یا فریز شده و یا کنسرو شده.

به هر حال آن ها قسمت مهمی از برنامه غذایی شما هستند که می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در شما کاهش دهند.

ترجمه: مریم مرادیان نیری- کارشناس تغذیه

منبع:

http://health.yahoo.com/experts/nutrition/13951/veggies-may-protect-women-from-diabetes/

* مطالب مرتبط:

رژیم غذایى در بیماران دیابتى (1) و (2)

توصیه هاى طلایى به مبتلایان دیابت

هیپوگلیسمی (افت قند خون) و درمان آن

تأثیر مصرف دارچین در بیماران دیابتی

رژیم‌های دیابت‌ آفرین

توصیه های کاربردی برای کاهش مصرف قند

افق هایی تازه برای درمان بیماری قند گشوده شد

خبری خوش برای دیابتی ها

چه كسانی در معرض دیابت هستند؟

از مصرف میوه و سبزی غافل نشوید

تا می توانید میوه و سبزی بخورید

انواع سبزی ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.