سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سه جلد مجموعه 5جلدی خاطرات سیاسی اجتماعی صادق طباطبایی با عناوین "جنبش دانشجویی ایران"، "لبنان، امام صدر و انقلاب فلسطین" و "شكل‌گیری انقلاب اسلامی ایران" توسط نشر عروج منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سه جلد مجموعه خاطرات "صادق طباطبايي" منتشر شد

سه جلد مجموعه خاطرات

سه جلد مجموعه 5جلدي خاطرات سياسي اجتماعي صادق طباطبايي با عناوين "جنبش دانشجويي ايران"، "لبنان، امام صدر و انقلاب فلسطين" و "شكل‌گيري انقلاب اسلامي ايران" توسط نشر عروج منتشر شد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) جلد اول اين مجموعه 5 جلدي، با عنوان "جنبش دانشجويي ايران" و با محوريت زندگي‌نامه و جايگاه خانوادگي صادق طباطبايي در حوزه دين، اجتماع و سياست، سير تحصيلات او در آلمان، جنبش‌ سياسي اجتماعي انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان فارسي زبان در خارج از كشور و نقش مرحوم سيد احمد خميني در شكل گيري انقلاب اسلامي تدوين شده است.

اين كتاب در شش فصل با عناوين سابقه خانوادگي و تحصيلات، فعاليت‌هاي سياسي، اجتماعي و دانشجويي، كنفدراسيون دانشجويان و محصلين ايراني، بعد از 15 خرداد در ايران، اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا و نقش فراموش شده، تنظيم شده است.

در صفحه 106 كتاب "جنبش دانشجويي ايران" آمده است: در يكي از سفرها كه خدمت امام رسيدم و شرح فعاليت‌هاي انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان را دادم، گفتم ما شديدا" در مضيقه مالي قرار داريم و هزينه‌هاي ما خيلي زياد است و بيشتر مخارج ما مربوط به چاپ كتاب و جزوه مي‌شود. امام گفتند كه من تامين مي‌كنم. در اين زمينه با آقاي دعايي صحبت كردم و از طريق بيروت پول براي ما حواله شد و با مساعدت امام توانستيم چاپخانه‌اي تهيه كنيم.

اين كتاب در قطع رقعي و 481 صفحه و با شمارگان 3هزار نسخه و بهاي 53هزار ريال منتشر شده است.

دومين جلد از اين مجموعه با عنوان "لبنان، امام صدر و انقلاب فلسطين"، در چهار فصل با عناوين سفر به لبنان، در لبنان، گفت‌و‌گو و نامه‌هاي دكتر چمران و اسناد و مدارك، تدوین شده است.

اين كتاب، دربرگيرنده خاطرات صادق طباطبايي از لبنان و امام موسي صدر، دكتر مصطفي چمران، انقلاب فلسطين و رابطه آن ها با امام‌خميني(ره) و انقلاب سال 1357 است.

در آغاز كتاب "لبنان، امام صدر و انقلاب فلسطين"، مطلبي با عنوان "سفارش ماندگار" منتشر شده كه شامل نصايح امام موسي صدر به صادق طباطبايي ، هنگام عزيمتش به آلمان براي ادامه تحصيل است. در بخشي از اين مطلب مي‌خوانيم: درس بايد خواند؛ مرد اجتماع بايد بود؛ در عين حال مرد دين‌دار هم مي‌توان بود‍‍! همه اين ها با هم جمع مي‌شوند. بلكه همه اين‌ها يك راه است. آرامشي كه در نتيجه نماز و رضايتي که در نتيجه روزه براي انسان حاصل مي‌آيد، نه تنها زحمت مختصري كه در راه به پا داشتن اين عبادات مي‌كشد جبران مي‌كند، بلكه آرامش، آسايش و نوري در قلب انسان پديد مي‌آورد كه توفيق وي را در هدف‌هاي تحصيلي نيز تامين مي‌كند.

در ادامه اين كتاب، اسناد به جاي مانده از ساواك درباره امام موسي‌صدر و رابطه او با امام خميني(ره) و فعاليت‌هاي انقلابي وی در لبنان منعكس شده است.

اين كتاب در قطع رقعي و 596 صفحه و با شمارگان 3هزار نسخه و بهاي 62هزار ريال به چاپ رسيده است.

صادق طباطبايي، در جلد سوم خاطرات خود با نام "شكل‌گيري انقلاب اسلامي ايران" به بازگويي وقايع مربوط به روزهاي آغازين پيروزي انقلاب و رفراندوم جمهوري اسلامي ایران در سال 1358 پرداخته است.

اين كتاب، در دو فصل و با عناوين قلب ايران در قلب اروپا(امام در پاريس) و از پرواز انقلاب تا استقرار جمهوري اسلامي تنظيم شده است.

طباطبايي در توصيف احساسات مردم در زمان خروج شاه از ايران اين‌چنين نوشته است: هنگامي كه راديو تهران، خبر خروج شاه را پخش كرد، جشن‌هاي عمومي در سرتاسر تهران دامن گسترد. گروه‌هاي انقلابي بدون مانع از طرف نيروهاي امنيتي و ارتش به خيابان‌ها ريختند. مردم از رانندگان دعوت مي‌كردند تا چراغ اتومبيل‌ها را براي شركت در شادي روشن كنند. [حتی]ميني‌بوس‌هاي سفارت آمريكا كه كاركنان سفارت را به خانه مي‌بردند، قبلا" با عكس‌هاي امام خميني(ره) مجهز شده بودند.

جلد سوم خاطرات صادق طباطبايي، در قطع رقعي و 506 صفحه و با شمارگان 3هزار نسخه و بهاي 52هزار ريال منتشر شده است.

سه جلد خاطرات صادق طباطبايي، دربرگيرنده بيش از 400 عكس شخصي و خانوادگي، تصاوير منتشر نشده از امام خميني(ره)، مرحوم حاج احمد خميني و تظاهرات دانشجويان مقيم خارج از كشور ضد رژيم پهلوي است.

پيش از اين، صادق طباطبايي در گفت‌وگو با خبرنگار ايبنا، درباره محتواي مجلدات چهارم و پنجم خاطرات خود گفته بود: جلد چهارم اين خاطرات از رفراندوم سال 1358 شروع و تا آغاز جنگ تحميلي ادامه دارد و جلد پنجم، جنگ تحميلي را دربرمي‌گيرد و تا سال 1368 و رحلت امام‌خميني(ره) پيش مي‌رود.

مجلدات بعدي خاطرات صادق طباطبايي نيز توسط نشر عروج، وابسته به موسسه تنطيم و نشر آثار امام‌خميني(ره) منتشر خواهد شد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین