سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در قسمتهای قبلی گفتیم كه مهدی در مدرسه ابتدایی و زیر نظر آقای كتابفروش ورزشهای پایه را آموخت. او ابتدا به هندبال می پرداخت ولی فوتبال را بخاطر هیجانش خیلی دوست داشت. بالاخره روزی رسید كه او مجبورشد از بین فوتبال و هند بال یك...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگینامه داستانی مهدی مهدوی كیا

(6)


در قسمتهای قبلی گفتیم كه مهدی در مدرسه ابتدایی و زیر نظر آقای كتابفروش ورزشهای پایه را آموخت. او ابتدا به هندبال می پرداخت ولی فوتبال را بخاطر هیجانش خیلی دوست داشت. بالاخره روزی رسید كه او مجبورشد از بین فوتبال و هند بال یكی را انتخاب كند. مهدی از زمینهای خاكی دولاب به باشگاه بانك ملی رسید و طی سالهای 70 تا74 در تمامی رده های سنی برای بانكی ها به میدان رفت و افتخار آفرینی كرد. سال 74 او به باشگاه پرطرفدار پیروزی پیوست و همراه این تیم قهرمان جام آزادگان ( لیگ كشور) شد، مهدی در این سال 10 بار در لیگ به میدان رفت و یك گل آنهم در مقابل پلی اكریل اصفهان به ثمر رساند. همچنین او در سال 74 حضور در تیم ملی امید ایران را تجربه كرد، حضوری كه با ناكامی تیم ملی همراه بود.

مهدی 18 ساله یكی از بازیكنان موثر تیمش بود ولی المپیكی ها در عین شایستگی از صعود به آتلانتا باز ماندند. سال 75 جهش اصلی مهدوی كیا به سوی افتخارات آغاز شد. در اوایل این سال باشگاه پیروزی در جام بین المللی نقش جهان اصفهان شركت كرد.

و حالا دنباله ماجرا...

آغاز تمرینات پیروزی

پس از پایان تعطیلات نوروزی ( عید 1375) تمرینات تیم پیروزی آغاز شد و مهدی می بایست به همراه همبازیان قدیم و جدید خود تمریناتشان را زیر نظر استانكوپاپله كوویچ- ناصرمحمد خانی و حمید درخشان پیگیری كنند. سرخ پوشان در این زمان در دو نوبت صبح و عصر تمرینات فشرده ای را برگزار می كردند. تمرینات صبح شامل آماده سازی و بدنسازی و تمرینات عصر شامل كارهای تكنیكی و تاكتیكی بود. این فشردگی به این علت بود كه پیروزی حالا علاوه بر حضور در جامهای داخلی (لیگ و حذفی) نماینده ایران در سطح قاره پهناور آسیا بود و باید از حیثیت فوتبال باشگاهی كشورش دفاع می كرد. مهدی در تمرینات این ایام پیروزی حضور فعال داشت و حتی بعضی اوقات غذای خود را در كنار زمین  میل می كرد. ( او امروز از تمرینات استانكو به نیكی یاد می كند). در اردیبهشت ماه سومین دوره جام نقش جهان در اصفهان و با حضور 8 تیم برگزارشد كه در نهایت تیم سپاهان اصفهان با غلبه بر تیم ملی قزاقستان به مقام قهرمانی رسید. اما نكته جالب اینكه باز هم تیم پیروزی علیرغم حضور پررنگ به مانند دوره های قبلی به مقامی بهتراز هشتمی دست نیافت. مهدی در دو بازی تیمش به عنوان یار ثابت بازی كرد و نمایش قابل قبولی را ارائه نمود ولی عدم نتیجه گیری " تیمی" باعث شده بود تا كار او جلوه نكند.

جدول رده بندی گروه دوم


امتیاز

باخت

مساوی

برد

تیم ها

7

-

1

2

1- قزاقستان

5

-

2

1

2- سپاهان اصفهان

3

2

-

1

3- پیام مشهد

2

2

1

-

4- پیروزی تهران

پس از ناكامی سرخ پوشان پیروزی در جام نقش جهان و با بازگشت  تنی چند از ملی پوشان این تیم از جمله علی دایی كه در تمرینات تیم ملی بزرگسالان حضور داشتند و در آستانه لیگ 75 تمرینات پیروزی وارد مراحل پیچیده تری شد.

آغاز لیگ 1375 با شكست پیروزی

ششمین دوره لیگ سراسری ایران موسوم به جام آزادگان از روز جمعه هشتم تیر ماه آغاز شد و مهمترین نتیجه در این روز شكست قهرمان فصل گذشته ( پیروزی) مقابل بهمن تهران بود. در این بازی خدا داد عزیزی با حركات پا به توپ خود بارها دفاع پیروزی را به هم ریخت. در این دیدار بهمن با نتیجه 2 بر1 پیروزی فائق آمد تا ضعف های قهرمان ایران در آستانه حضورآسیایی اش بر ملا شود. مهدی در این روز و در غیاب علی دایی در كنار رضا ترابیان در خط حمله بازی می كرد ولی این زوج توفیق و هماهنگی چندانی نداشت تا هر دو بازیكن از دقیقه 65 به بعد تعویض شوند. هفته بعد پیروزی در دومین مسابقه خود میزبان پیام مشهد شد. اینان می خواستند تا ضمن تلافی شكست از پیام در جام نقش جهان و شكست در اولین دیدار خود مقابل بهمن جبران  مافات كرده و از كورس صدرنشینی عقب نمانند. پیروزی با حضور دایی و مهدوی كیا در خط حمله بازی را هجومی آغاز كرد و در دقایق اولیه به گل رسید ولی این گل هیچ تضمینی برای " پیروزی" سرخ پوشان نداشت زیرا پیامی ها پا به پای میزبان می دویدند و برای گلزنی تلاش می كردند. دقیقه 89: مهدوی كیا از 35 متری پا به توپ به سوی دروازه حریف حركت كرد و در نهایت با شلیكی سهمگین دروازه مشهدی ها را گشود تا خیال همگان راحت شود.

دیگر نتایج

شموشك نوشهر صفر- پیروزی 3

پیروزی 1- پاس تهران1

پیروزی 2- استقلال اهواز صفر

پیروزی 1- كشاورز تهران صفر

مهدوی كیا در دو دیدار تیمش مقابل شموشك و پاس نود دقیقه در تركیب اصلی حضور داشت و در دو دیدار دیگر به علت آسیب دیدگی از ناحیه مچ پا غایب بود و با فیزیوتراپی و دیگر راهكارها به درمان پای آسیب دیده اش می پرداخت تا خود را آماده بازی در جام باشگاه های آسیا كند.

جام باشگاه های آسیا

تیم پیروزی پس از هفت سال و برای سومین بار حضور در جام باشگاه های آسیا را تجزبه می كرد. اینان در مرحله مقدماتی می بایست به مصاف كوپكتداق تركمنستان می رفتند، تیمی كه دو بازیكن ایرانی بنامهای مهی هاشمی نسب و فیروز محمودی را در تركیب خودش می دید. روز نوزدهم مرداد مسابقه رفت در عشق آباد برگزار شد و پیروزی با یك گل به برتری رسید تا با خیالی آسوده راهی تهران شود. مهدوی كیا علیرغم تلاش هایی كه برای  بهبودی پای مصدومش صورت گرفت ولی به این بازی نرسید. روز بیست و ششم مرداد ماه مسابقه برگشت در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد و در حالی كه تیم پیروزی كاملاً بر حریف مسلط بود ولی یاران این تیم هرگز توفیق گلزنی نیافتند تا بازی با حساب صفر- صفرمساوی خاتمه یابد، پیروزی تهران در مجموع دو.

دیدار راهی دور دوم مسابقات شد. یك هفته بعد( دوم شهریور) پیروزی در كشور قزاقستان به مصاف باشگاه الیما رفت و با ارائه یك بازی ضعیف و ناهماهنگ با 3 گل قافیه را به حریف قزاق واگذار كرد تا صعودش به دور سوم درهاله ای از ابهام قرار بگیرد.

5 گل از سیمای واقعی پیروزی

در حالی كه سرخ پوشان پایتخت در بازی رفت 3 گل از حریف قزاق دریافت كرده بودند و كمتر كسی صعود این تیم را متصور بود ولی در روز نهم شهریور و طی بازی برگشت سیمای واقعی پیروزی را در ورزشگاه آزادی دیدیم. پیروزی كه در این دیدار با 3 مهاجم ( دایی- مهدوی كیا و ترابیان) بازی می كرد از ابتدا با حملات پی در پی خود قزاق ها را كلافه كرد و موفق شد با 5 گل علی دایی (2گل)، پیروانی، باقری و ترابیان فاتح این دیدار شده و راهی دور سوم مسابقات شود. مسابقاتی كه قرار بود آبان ماه در كشور قطر پیگیری شود.

دعوت به تیم ملی

در شماره قبل گفتم كه از خصوصیات بارز محمد مایلی كهن مربی جوان تیم ملی بهاء دادن و دعوت از جوانان جویای نام برای تیم ملی بود. برهمین ادعا پس از درخشش مهدی در براب الیما قزاقستان مایلی كهن او را به تیم ملی دعوت كرد. مهدی روز16 شهریور وقتی اسم خود را جزء 46 نفر مدعوین به تیم ملی بزرگسالان دید در پوست خود نمی گنجید زیرا پس از حضور در تمامی تیم های ملی ( نوجوانان، جوانان و امید) و مسابقات معتبر باشگاه های آسیا او می توانست مزه حضور در تیم ملی بزرگسالان را بچشد، تیمی كه برای جام ملتهای آسیا قدم بر می داشت.

حضور و درخشش در لیگ

" پیروزی" پس از اینكه خیالش از بابت صعود به دور سوم باشگاه های آسیا راحت شد، بار دیگر به مسابقاتش در لیگ ایران ادامه داد. مهدوی كیا نیز كه حالا به علت دعوت شدن به تیم ملی انگیزه بالایی داشت و می خواست استحقاق خود را بیشتر نمایان كند در این ایام بهترین بازی های خود را انجام می داد. روز 23 شهریور ماه پیروزی تهران در اصفهان به مصاف تیم سختكوش ذوب آهن رفت و در حالیكه تا دقیقه 67 اصفهانی ها با یك گل از حریف پر طرفدار تهرانی پیش بودند مهدوی كیا با گل زیبای خود نتیجه بازی را به تساوی كشاند و سه دقیقه بعد نیز روی پاس زیبای وی محرمی گل دوم را زد تا پیروزی از كوره ذوبی ها بگریزد! یك هفته بعد نیز پیروزی در انزلی ملوان را 3 بر1 برد، گل دوم پیروزی در تهران با 3 گل ماشین سازی تبریز را شكست داد، مهدی گرچه در این مسابقه گلزنی نكرد ولی طی 80 دقیقه حضورش در زمینه، ضمن فراهم كردن 2 پاس گل برای همبازیانش بارها خط دفاعی حریف را برهم ریخت. یك هفته بعد نیز پیروزی در آبادان به مصاف تیم صنعت نفت این شهر رفت و به نتیجه ای بهتر از یك بر یك دست نیافت. مهدی در این مسابقه نود دقیقه بازی كرد. دو هفته بعد پیروزی باید به دیدار استقلال می رفت.

پیروزی 1- استقلال صفر

از یك هفته مانده به این دیدار مربیان پیروزی تمرینات تیمشان را فشرده تر برگزار كردند و مسئولان باشگاه نیز از 48 ساعت مانده به برگزاری مسابقه تیمشان را راهی اردوی شبانه روزی در هتل المپیك كردند تا بازیكنان به دور از مسائل حاشیه ای باشند. برای مسئولان باشگاه پیروزی این دیدار بسیاری حیثیتی بود زیرا 7 سال از آخرین برد آنها مقابل استقلال می گذشت و طرفداران تیم رقیب این موضوع را بارها به رخ آنها كشیده بودند.

روز جمعه27مهر ماه 75 – ساعت 16 و در ورزشگاه آزادی دو تیم پرطرفدار استقلال و پیروزی به قضاوت جمال الشریف و كمك های او محمود الرفاعی و محمد سالم هر سه از سوریه و با این تركیب به مصاف یكدیگر شتافتند:

استقلال: غلامپور، خرمگاه، نوری، پاشازاده، زرین چه، ورمزیار(كاپیتان)، منصوریان، تقوی، پرورش خواه، مرفاوی و اختر.

پیروزی: عابدزاده، گل محمدی، محرمی (كاپیتان)، رهبری فرد، سعداوی – مهدوی كیا، باقری، میناوند، شاهرودی، ترابیان و بزیك.

مهدی وقتی از شب قبل و داخل هتل خبردار شده بود كه در تركیب اصلی قرار گرفته در پوست خود نمی گنجید. این اولین باری بود كه او با پیراهن باشگاه محبوب خود و خانواده اش در برابر باشگاه رقیب بازی می كرد و این فرصت خوبی بود تا او لیاقت های خودش را بیش از پیش بروز دهد.

مهدوی كیا در این بازی به عنوان یك هافبك وسط به بازی آمد و جدال او با منصوریان و پرورش خواه هافبك های میانی استقلال در طول نود دقیقه تماشایی بود. این دیدار در نیمه اول متعادل بود. اما در نیمه دوم یاران پیروزی به واسطه نیروی جوانی خود بر حریف مسلط شدند و بالاخره در دقیقه (87) به گل برتری رسیدند. در این لحظه مهدوی كیا پاس بلند شاهرودی از چپ را با ضربه سر به بزیك رسانید و او نیز با كنترل و ضربه خوب توپ را دور از دستان غلامپور به تور دروازه رسانید تا طلسم نبردن استقلال بشكند. پس از بازی جشن بازیكنان و مربیان پیروزی از داخل رختكن تا محل هتل برپا بود. دو شب بعد نیز مسئولان باشگاه ضمن راه انداختن جشن مفصلی به هر كدام از بازیكنان و مربیان تیمشان هدایای نفیسی را اهداء كردند.

نتایج لیگ

سرخ پوشان پایتخت كه حالا با شكست رقیب سنتی خود بیش از پیش در نزد هواداران محبوب شده بودند قبل از اعزام به مسابقات قطر باید در چهار دیدار دیگر در چارچوب جام آزادگان به مصاف حریفان خود می رفتند. اینان ابتدا در اصفهان با حساب 2 بر 1 پلی اكریل را بردند، سپس در تهران و با نتیجه 2 بر2 درمقابل سپاهان مساوی كردند.

سپس در تهران و با گل دقیقه 83 مهدوی كیا بر برق شیراز غلبه كردند. در این مسابقه بازی گره خورده بود و جملات پیروزی بی اثر باقی مانده بود كه در دقیقه 83 ضربه كرنر میناوند از چپ به باقری رسید و با شلیك وی توپ جلوی دروازه برقی ها سرگردان بود كه مهدی از راه رسید و با ضربه ای زمینی و دقیق گل برتری تیمش را به ثبت رسانید. یك هفته بعد نیز پیروزی در تهران با حساب 5 بر1 شموشك نوشهر را در هم كوبید. مهدی در این روز نیز نمایش دلپذیری داشت و موفق شد در دقایق 4 و 80 دو گل بزند ( یكی با ضربه سرو دیگری با شوت محكم ) ضمن اینكه در دقیقه 18 یك پاس گل خوب برای باقری فراهم كرد.

مرحله سوم جام باشگاه های آسیا

این مرحله از مسابقات در آبان ماه و در ... قطر برگزارشد تا تیم های پیروزی ایران- آلزورا عراق – الریان قطر والنصر عربستان برای كسب 2 سهمیه مرحله نیمه نهایی به مصاف هم بروند. این مسابقات به صورت دوره ای برگزار شد و پیروزی تهران كه در این بازی ها از وجود خدا داد عزیزی به عنوان یار كمكی بهره مند بود در روز هجدهم آبان ماه با نتیجه 2 بر1 و با گل های شاهرودی و بزیك به برتری رسید. مهدوی كیا در این دیدار با بزیك خط آتش پیروزی را تكمیل كرده بودند.

دو روز بعد پیروزی به مصاف النصر عربستان رفت و در حالی كه با گل های بزیك و عزیزی برنده بازی بود ولی غرور بیجای بازیكنان این تیم كه خود را برنده و صعود كرده می پنداشتند باعث شد تا حریف عربستان در دقایق پایانی به 3 گل دست یابد. این باخت سرنوشت پیروزی را مبهم ساخت، بطوری كه این تیم اسیر اما و اگرهای معمول در فوتبال ما شد. مهدی باز هم نود دقیقه حضور در تركیب تیمش را تجربه می كرد، گل اول پیروزی روی پاس زیبای او بدست آمد.

روز 22- آبان تیم پیروزی برای اولین بار در تاریخ خود جواز صعود به مرحله نیمه نهایی را دریافت كرد. این تیم با توجه به نتایج كسب شده در گروه، با كسب برد مقابل میزبان یعنی الریان قطر راهی دور نیمه نهایی شد. یاران پیروزی با انگیزه بالا از ابتدا بر حریف تاختند و به گل هم رسید ولی در دقایق انتهایی بازی دریافت یك گل اتفاقی از حریف می رفت تا باعث ناكامی آنان شود كه خدا داد عزیزی هنرنمایی كرد و با گل دقیقه نود خود باعث صعود پیروزی شد.

روز جمعه 25 آبان ماه مایلی كهن 28 بازیكن را به مرحله سوم اردوی آمادگی تیم ملی دعوت كرد و مهدوی كیا بازهم جزء دعوت شدگان بود. از این زمان و به خاطر در پیش بودن جام ملت های آسیا، لیگ ایران تا اطلاع ثانوی تعطیل شد. روز پنجم آذرماه تیم ملی در آخرین دیدار تداركاتی خود قبل از اعزام به امارت در تهران به مصاف تیم نه چندان قدرتمند تركمنستان رفت و با ارایه یك بازی ضعیف و ناامید كننده مغلوب این تیم شد ( یك برصفر) تا منتقدان و صاحب نظران بختی را برای فوتبال ایران در امارات قائل نباشند. مهدی كه جزء 28 بازیكن اردوی تیم ملی بود می دانست كه قرار است از این جمع 7 نفر خط خورده و از همراهی تیم ملی محروم شوند. او از سویی ناراحت بود كه مبادا او جزء آن هفت نفر باشد و از طرفی امیدوار بود كه با توجه به بازی های خویش در لیگ و آسیا برای اولین بار تیم ملی را در یك جام معتبر همراهی كند. بالاخره روز 7 آذر اسامی نهایی اعلام شد و مهدوی كیا جزء مسافرین امارات بود. مهدی حال وصف ناپذیری داشته او پله های ترقی و پیشرفت را یك به یك فتح شده می دید.

حضور در جام ملت های آسیا

روزنهم آذر ماه تیم ملی عازم امارات شد. اسامی ملی پوشان ایران در این دوره به شرح زیر بود: عابدزاده، نكیسا، طباطبایی، پیروانی، خاكپور، فلاحت زاده، محرمی، سعداوی، باقری، میناوند، منصوریان، استیلی، یزدانی، عزیزی، موسوی، دین محمدی، مهدی مهدوی كیا، دایی، یوسفی، معماریان و میرزا استواری.
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین