تبیان، دستیار زندگی
IntraCytoplasmi Sperm microinjection, ICSI؛ تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم، روش موثر در درمان بسیاری از ناباروری‌های مرتبط به مردان است. همچنین برای تضمین موفقیت درمان به طریق IVF به کارگرفته می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درمان ناباروری مردان با روشی نوین

IntraCytoplasmi Sperm microinjection, ICSI؛ تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم، روش موثر در درمان بسیاری از ناباروری‌های مرتبط به مردان است. همچنین برای تضمین موفقیت درمان به طریق IVF به کارگرفته می‌شود.

بارورسازی به روش ریزتزریق درون سیتوپلاسمی

به دلیل اندازه‌های میکروسکوپی، مراحل درمانی دشوار است چراکه یک اسپرم کوچک 7 میکرومتری در زیر میکروسکوپ توسط یک میکرومانیپیولیتور به درون یک اووسیت 300 میکرومتری تزریق می‌شود.

استفاده از ICSI در مواردی نظیر تعداد کم اسپرم، تحرک کم اسپرم، کیفیت یا شکل نامناسب اسپرم به کار می‌رود. همچنین در مواردی که IVF نتیجه نمی‌دهد می‌توان با استفاده از ICSI احتمال بارورسازی را از 30 درصد به 70 درصد افزایش داد.

مراحل  ICSI نیز شامل تمام مراحل ذکر شده برای IVF است؛ ابتدا تخمک را تحریک می‌کنند که این عمل توسط داروهای هورمونی صورت می‌گیرد و با تزریق عضلانی HMG رشد فولیکول‌ها را تحریک می‌کنند و باعث بلوغ برخی تخمک‌ها و انجام تخمک گذاری می‌شوند. سپس با مهار تخمک گذاری از وقوع آن جلوگیری کرده و عمل تخمک گیری را انجام می‌دهند.

در مرحله‌ی سوم بعد از آنکه سلول اووسیت را از طریق هضم آنزیمی سلول‌های فولیکولی اطرافش برهنه کردند، اسپرم را با میکرومانیپیولیتور به درون تخمک تزریق می‌کنند.

پیش از تزریق و تلقیح، مرحله‌ی آماده سازی اسپرم‌ها به منظور بهبود کیفیت آنها صورت می‌گیرد. مرحله‌ی آماده سازی اسپرم‌ها مرحله‌ی تعیین کننده و دشوار این فرایند درمانی است که در آزمایشگاه صورت می‌گیرد. برای آماده سازی اسپرم‌ها آنها را شستشو و غربال می‌کنند. بعد از تهیه‌ی اسپرم‌ها آنها را چندین مرحل سانتریفیوژ می‌کنند و طی این سانتریفیوژها اسپرم‌های بدون تحرک یا کم تحرک و اسپرم‌های ناهنجار از اسپرم‌های سالم و با شکل و تحرک طبیعی جدا می‌شوند. علاوه بر غربال و شستشوی اسپرم‌ها برای آماده سازی اسپرم‌ها فعال‌سازی آکروزوم نیز انجام می‌شود. آکروزوم یک کیسه‌ی غشایی حاوی آنزیم‌های هیدرولازی، واقع در سر اسپرم است که در نفوذ اسپرم به درون تخمک نقش دارند و فعال شدن آن برای انجام لقاح ضروری است. آخرین مرحله‌ی آماده‌ سازی تغلیظ اسپرم‌ها به حدود 0.5 ml است.سپس باتزریق آن به تخمک، تخم لقاح یافته حاصل می‌شود.

از آنجا که برای افزایش درصد موفقیت چندین تخمک را تلقیح می‌کنند، تعداد جنین‌های تشکیل یافته بیشتر از حد نیاز خواهد بود و می‌توان تخم‌های اضافی با کیفیت مطلوب را منجمد کرد و برای بارداری‌های مجدد استفاده کرد.

بعد از رسیدن نطفه به مرحله‌ی بلاستولا همانند آنچکه در مورد IVF گفته شد با استفاده از کاتر استریل جنین را به رحم منتقل می‌کنند.

روش میکرواینجکشن این امکان را فراهم ساخته که حتی‌ با یک اسپرم سالم از مرد هم می‌توان تلقیح را انجام داد.