سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بی گمان جام ملتها برای هر قاره یك پدیده جذاب و دیدنی است و شاید بعد از جام جهانی فوتبال جذابترین بازیهای فوتبال در سطح قاره ها باشد. تیم ایران همیشه در جام ملتهای آسیا یكی از بزرگان بود. از همان سالهایی كه این بازیها تازه ش...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پروین: خدائیش كمر همه را می شكستیم!


بی گمان جام ملتها برای هر قاره یك پدیده جذاب و دیدنی است و شاید بعد از جام جهانی فوتبال جذابترین بازیهای فوتبال در سطح قاره ها باشد. تیم ایران همیشه در جام ملتهای آسیا یكی از بزرگان بود. از همان سالهایی كه این بازیها تازه شروع شده بود، یكی از كسانی كه بارها قهرمانی در جام ملتها و حضور در ایران بازیها را تجربه كرد مرد سرد و گرم چشیده فوتبال ایران علی پروین بود. بد ندیدیم تا در مورد این بازیها حرف او را بشنویم.

علی آقا از جام ملتها بگوئید؟

جام ملتها برای هر قاره جذاب است جام ملتهای آسیا هم سمبل فوتبال این قاره است، همه تیم های بزرگ آسیا می آیند در این نمایشگاه و قدرت خود را به رخ می كشند. ایران هم یكی از بزرگان آسیاست.

شما بارها در این بازیها بودید پس خاطرات جالبی دارید؟

من دیگر پیر شدم زیاد چیزی به یاد ندارم اما خوب می دانم رو دست آن تیم ملی كه ما بودیم دیگر تیم نیست.

یعنی خیلی بهتر از نفرات فعلی بودید؟

آن زمان فوتبال خیلی سخت بود و رشد هم نكرده بود ولی خب ما انصافاً خیلی خوب بازی می كردیم خدائیش حرف نداشتیم، همه بچه ها ستاره بودند.

واقعاً آن زمان حرف اول را می زدیم؟

بله، ایران حرف اول را می زد باور كن ما 12 سال پشت سر هم قهرمان آسیا بودیم چه تیمی داشتیم حیف، حیف كه زمان زود گذشت اما كاش می شد الان در آن دوره بودیم و من برای تیم ملی بازی می كردم.

این تیم ملی را چطور می بینید؟

تیم خوبی است، نفرات خوبی دارد اما خب حالا فوتبال شانسی است هر كس شانس داشته باشد موفق است.

آن زمان شانس نبود؟

چرا، ولی ما خوب بودیم كمر همه را می شكستیم!

حالا به این تیم امیدوارید؟

چرا كه نه اگر چه كارشان سخت است اما می توانند نتیجه بگیرند فقط باید به هوش باشند.

كدام رقیب جدی تر از بقیه است؟

همه حریفان سخت هستند، نباید حریفی را دست كم گرفت، آنها با توپ پر به این بازیها می آیند. اما خب به نظر من ژاپن، كره و چین خطرناك هستند و باید مراقب آنها بود.

در زمان شما هم چنین بود؟

آن زمان این طوری ها نبود ما خیلی سرتر از بقیه بودیم. اما خب كره شمالی خیلی خوب بود، قطر و كویت برابر ما دست و پا بسته بودند اما حالا خیلی قدرتمند شده اند.

چرا فوتبال ما این قدر افت كرده است؟

ما افت نكرده ایم آنها خوب شده اند، امكانات خوبی دارند، شما الان نگاه كنید كره و ژاپن چه امكاناتی دارند، یا همین امارات چه امكانات خوبی دارد اما اینها فوتبالیست ندارند و افسوس بازیكنان ما را می خورند، شما نگاه كنید كریمی در امارات چه می كند یا این فرهاد مجیدی. ما جداً بازیكنان خوبی داریم اما خب باید امكانات خود را قوی كنیم. البته الان دادكان یك كارهایی كرده، این ساختمان جدید فدراسیون را نگاه كنید چقدر خوب شد، الان ما صاحب یك فدراسیون خوب شده ایم.

كدام بازیكن تیم ملی نقش مهمی در تیم دارد؟

همه خوب هستند، بچه ها باید یكدل باشند، اینها یك تیم هستند كه باید با قدرت وارد این بازیها شوند، این برانكو هم مربی خوبی است او كارش را در تیم ملی نشان داده باید این تیم را حمایت كرد باید پشت تیم ملی ایستاد.

شما حاضرید به تیم ملی كمك كنید؟

من هر زمان كه بخواهند حاضرم كمك كنم من مشكلی ندارم.

یعنی حاضرید در كنار این تیم باشید؟

ببین من هر كمكی كه بخواهند می كنم اما كنار این تیم نه، اما خب به عنوان یك ایرانی دوست دارم این تیم نتیجه بگیرد چون افتخاراتش برای این مملكت است.

می گویند مثل پروین، قلیچ خانِی، روشن نداریم واقعاً چه حسنی در فوتبال شما بود كه الان بچه ها ندارند؟

آن زمان عشق وسط بود ما صبح می رفتیم فوتبال، بعد ناهار می خوردیم، دوباره بعدازظهر فوتبال، دائم در زمین بودیم، صبح تا شب كارمان فوتبال بود. عشق خیلی مهم است آن زمان پول وسط نبود واقعاً بچه های آن زمان خیلی خوب بودند. البته این بازیكنان هم الحق خوب هستند مثلاً همین دایی خیلی خوب عمل كرد او در این مدت عالی كار كرد.

همه از تیم ملی آن زمان خیلی تعریف می كنند، تیمی كه در جام جهانی 78 هم عالی كار كرد؟

حشمت خان تیم خوبی ساخته بود، ما هم خیلی خوب تمرین می كردیم گفتم كه در آسیا رقیب نداشتیم، همیشه ما پیروز بودیم 12 سال قهرمانی در آسیا شوخی نیست، تداوم در این قهرمانی نشان از این می دهد كه واقعاً ما بهترین بودیم از درون دروازه گرفته تا نوك حمله بچه ها همه خوب بودند. حتی ذخیره های ما هم خوب بودند. رقابت آن زمان خیلی نزدیك بود و گفتم كه فوتبال هم مثل امروز نبود.

برانكو چقدر در فوتبال ما مؤثر بوده؟

او مربی خوبی است، سبك خوبی هم دارد در بوسان هم خوب نتیجه گرفت نباید از كنار كارهای او ساده گذشت، ضمن اینكه او فوتبال ما را خوب می شناسد با این تیم كاملاً آشناست. او می تواند با این تیم باز هم موفق باشد. قبلاً هم گفتم وظیفه همه این است كه این تیم حمایت شود. اگر این تیم كمی شانس داشته باشد قطعاً موفق خواهد شد.

حرف آخر؟

من آرزوی موفقیت برای من این تیم دارم و امیدوارم تیم ملی موفق باشد قهرمانی در جام ملتها آرزوی هر ایرانی است.
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین