تبیان، دستیار زندگی
مدرك تخصصی در زمینه فناوری سرویس‌دهی شبكه‌ای است. دارندگان این مدرك صلاحیت لازم در زمینه تخصیصIP در شبكه‌ها را خواهند داشت و ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدارك معتبر Cisco

قسمت سوم

مرور قسمت اول و دوم

دوره CCIP

Professional Cisco Certified Inetrnetwork

سطح تخصص: Professional

مدرك تخصصی در زمینه فناوری سرویس‌دهی شبكه‌ای است. دارندگان این مدرك صلاحیت لازم در زمینه تخصیصIP  در شبكه‌ها را خواهند داشت و با فناوری‌ها و سرویس‌هایی مانند: IP routing ، IP QoS،MPLS وBGP آشنایی پیدا می‌‌كنند. این مدرك تنها به مباحثIP و DSL می‌پردازد و پیش‌نیاز این دوره مدرك CCNA است و اعتبار آن از زمان اخذ نیز به‌مدت 3 سال خواهد بود.

دورهCCSP

Cisco Certified Security Professional

سطح تخصص: Professional

این مدرك در زمینه مفاهیم بنیادین و پیچیده حفاظت و امنیت شبكه‌های سیسكو است. دارندگان این مدرك، توانایی مدیریتی در زمینه برقراری راه‌حل‌های امنیتی در شبكه و تجهیزات شبكه‌ای و كاهش ترافیك شبكه را به‌دست خواهند آورد.

داوطلبان برای دریافت این مدرك باید دوره CCNA  را با موفقیت پشت‌سر گذاشته باشند و اعتبار این مدرك از زمان اخذ آن به‌مدت‌3 سال است.

شبکه

دوره CCVP

Cisco Certified Voice Professional

سطح تخصص: Professional

این مدرك بر پایه فناوری اطلاعات پیشرفته بنا نهاده شده و برای كسانی مناسب است كه علاقمند به فناوری صوت بر پایه شبكه هستند. دارندگان این مدرك توان ایجاد راه‌حل‌های تلفنی در شبكه‌های توسعه‌پذیر را خواهند داشت.

پیش‌نیاز این مدرك دوره مدركCCNA  یا مدرك ICND  است و اعتبار این مدرك از زمان اخذ آن به‌مدت  3 سال است.

پایان مسیر و دورهCCIE

سطح تخصص: Expert

CCNA به‌عنوان نصب و پشتیبانی تجهیزات شبكه‌ای سیسكو و نیز به‌عنوان مدرك ورودی به چرخه مدارك سیسكو است. در همین سطح مدرك CCDA قرار گرفته كه به‌عنوان طراحی مقدماتی و پایه‌ای شبكه‌های سیسكو است. در یك سطح بالاتر، 6 مدرك CCNP، CCDP، CCIP، CCSP و  CCVP در لایه میانی این هرم قرار گرفته است و به‌عنوان مدیریت و پشتیبانی شبكه‌های بزرگتر، پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر سیسكو شناخته می‌‌شود. و در نهایت با صعود به راس هرم سیسكو، شاهد پیشرفته‌ترین و بالاترین مدرك ارایه‌شده توسط سیسكو یعنیCCIE  خواهیم بود. كه به‌عنوان دكترای حرفه‌ای شبكه است.

این مدرك با این كه پیشرفته‌ترین مدرك شبكه و سیسكو است. اما برای اخذ آن هیچ پیش‌نیازی از طرف سیسكو در نظر گرفته نشده است. اما پیش از اخذ آن بهتر است كه دانشجو3 تا 5 سال سابقه كار و تجربه در شبكه‌های بزرگ و پیچیده داشته باشد.

مدرك CCIE دارای 5 گرایش در زمینه‌های گوناگون است. علاقمندان برای اخذ این مدرك باید یكی از گرایش‌ها را برپایه علاقمندی خود انتخاب كنند و بگذرانند. هركدام از گرایش‌ها دارای یك آزمون نظری و یك آزمون عملی است كه در یكی از نمایندگی‌های سیسكو برگزار می‌‌شود.

1- CCIE Routing  Switching

در این دوره، داوطلبان با انواع ارتباطات پیچیده Switching و Routing جهت افزایش پهنای باند، كاهش زمان پاسخ، افزایش كارایی و امنیت آشنا می‌شوند. همچنین نحوه نصب، نگهداری و رفع عیب از بزرگ‌ترین شبكه‌هایLAN ، WAN و سرویس‌های Dial Access را فرا می‌گیرند. مواردی چون Source Rout Briolging  و DLSW+ (Data Link Switching) و PIX Firewall از جمله سرفصل‌های مهم این دوره به شمار می‌روند.

2- CCIE Security

دوره امنیت در واقع از سال 2001 به سرفصل دروس CCIE اضافه شد كه البته سه سال بعد شركت سیسكو محتوای این دوره را به‌منظور هر چه نزدیك‌تر‌شدن به موضوعات امنیتی و فناوری روز، مورد بازبینی و ویرایش جدید قرارداد. در این دوره، ضمن بررسی انواع پروتكل‌های امنیتی شبكه و نقش سیستم‌عامل‌های مختلف در ارتباط با این پروتكل‌ها، مباحث پیچیده و مهمی چون: سیستم‌های كشف نفوذ (IDS) ، سیستم‌های برقراری امنیت در سطح شبكه‌های بزرگVPN ، پیاده‌سازی و پیكربندی سیستم‌های امنیتی برای شبكه‌های بی‌سیم و پروتكل‌هایEAP ، AES متعلق به آن‌ها، مطرح می‌شود.

شبکه

3- CCIE Voice

در این دوره، اطلاعات جامعی در مورد تكنولوژی انتقال صوت از طریق پروتكل IP یعنی همان VOIP در محیط‌هایEnterprise  از نصب و راه‌اندازی گرفته تا پشتیبانی و رفع عیب عرضه می‌شود.

4-  CCIE Service Provider

گذراندن این دوره بیانگر وجود اطلاعات و مهارت‌های فنی در بالاترین سطح آن در زمینه پروتكل IP و كلیه فناوری‌هایی است كه براساس آن بنا شده‌اند: مثلIP Routing ،Qos ،Multicast ،MPLS ،MPLS VPN ، MBGP و مهندسی ترافیك شبكه. به‌علاوه در این دوره، حداقل آخرین اطلاعات تخصصی در یك یا چند زمینه مهم ارایه سرویس‌های دیگر شبكه، مثلDSL ،Optical Cable ،WAN Switching ،Content networking ،IP telephony  و Metro Ethernet عرضه می‌شود.

5- CCIE Storage Networking

همان‌طور كه از نام این دوره برمی‌آید، سرفصل‌های آموزشی آن مربوط به انواع ادوات و روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات است. از آن‌جا كه مدیریت نگهداری از اطلاعات، مسایل مربوط به نگهداری آرشیو، نسخه‌های پشتیبان، سرعت دسترسی از روی دیسك و امثال آن در محیط‌های Enterprise  دارای اهمیت حیاتی است، در این دوره سعی شده انتخاب‌های متفاوت قابل ارایه جهت ذخیره‌سازی اطلاعات در چنین محیط‌های بزرگی همانندFICON ،FCIP ،ISCSI  و امثال آن مورد بررسی قرار گیرد.

وضعیت درآمد

بر اساس آماری كه از مجلهCertification  در سال 2003 گرفته شده است، داشتن مدركCCNA  حدود 7/16 درصد باعث افزایش درآمد شده است. و دارندگان آن به طور متوسط درآمدی سالانه‌ای معادل 48 تا 50 هزار دلار هستند.

مدرك CCNP، در حدود 64 هزار دلار در سال وIP Telephony  در حدود 78 هزار دلار در سال درآمد داشته‌اند. با مقاسه درآمد مدارك سیسكو با مدارك مایكروسافت كه در حدود‌43 هزار دلار در سال است. می‌توان به سختی اخذ این مدارك، اعتبار و نیاز آن در سطح بین المللی پی‌برد.

طبق ادعای مسئولان دوره‌های آموزشی سیسكو، این دوره‌ها، به‌ویژه دوره CCIE ، چنان تنظیم شده است كه هرگونه نیاز اشخاصی كه به كسب تخصص در امور شبكه تمایل دارند را برطرف می‌سازد. ضمن این‌كه با تكیه‌ای كه این دوره‌‌ها بر اصول علمی و فنی قضیه دارند، سعی شده است مفاد دروس صرفاً براساس تجهیزات خاصی كه خود شركت سیسكو ارایه می‌دهد بنا نشود و وابستگی كمتری به نوع تجهیزات شبكه‌ای مورد استفاده در هر یك از تكنولوژی‌های مورد بحث دوره‌ها لحاظ شود.

میانگین درآمد دارندگان مدركCCIE  در سال 2004 برابر 105 هزار دلار در سال برآورد شده است كه این رقم حاكی از یك افزایش 4/12 درصدی نسبت به سال 2003 است و به همین دلیل نه تنها موقعیت این مدرك را در زمینه میزان افزایش درآمد در سال در بین كلیه مدارك IT در مقام نخست قرار داده، بلكه بیانگر این مسئله است كه اصولاً سطح درآمد هیچ مدركی حتی معتبرترین و مشكل‌ترین مدارك متعلق به شركت‌هایی چون اوراكل، IBM ‌و مایكروسافت، به رقم میانگین یكصدهزار دلار در سال نرسیده است.

همچنین طبق آمار دیگری، مدرك CCIE  در زمینه اشتغال‌زایی نیز مقام اول را به خود اختصاص داده و این امر بیانگر این نكته است كه اولا هنوز تعداد زیادی از موقعیت‌های شغلی كه توسط صاحبان این مدرك می‌تواند كسب شود، خالی است و در ثانی وجود چنین افرادی چه در رده مدیریت و چه در رده آموزش افراد، می‌تواند به رونق كسب‌وكار شبكه‌ای برای سایر مدارك و مشاغل مربوط به این حوزه منجر شود.

منبع: هفته نامه کلیک