تبیان، دستیار زندگی
رییس شانزدهمین نمایشگاه قرآن‌كریم گرد‌آوری 12 هزار جلد قرآن‌كریم بر اساس گفته مقام معظم رهبری را، مهم‌ترین رویداد نمایشگاه قرآن عنوان كرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رييس شانزدهمين نمايشگاه قرآن كريم:

نمايشگاه امسال اتفاقات مهمي را در پي دارد‌

محمدعلی خواجه‌پیری رییس شانزدهمین نمایشگاه قرآن كریم:

رييس شانزدهمين نمايشگاه قرآن‌كريم گرد‌آوري 12 هزار جلد قرآن‌كريم بر اساس گفته مقام معظم رهبري را، مهم‌ترين رويداد نمايشگاه قرآن عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، محمدعلي خواجه‌پيري با بيان اين كه نمايشگاه امسال شاهد اتفاق مهمي است، افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامي در نمايشگاه قرآن كه سال پيش برگزار شده بود، فرمودند آثار مكتوب در حوزه عالم اسلام، منابع اسلامي درخور توجه‌اي براي كشوري مانند ايران كه مدعي حكومت اسلامي است، ندارد. بر همين اساس فعاليت‌ عظيمي انجام شد كه گرد‌آوري 12 هزار جلد منابع داخلي و خارجي در حوزه قرآني و ديني از  آن جمله است.

وي با اشاره به اين مطلب كه منابع جمع‌آوري شده منبع تحقيقاتي مناسبي براي پژوهشگران و محققان به شمار مي‌رود، يادآور شد: براي در دسترس قرار دادن و ارائه راهنمايي‌هاي لازم، كتابداران خبره‌اي را نيز در اين مجموعه گرد آورديم كه به اطلاع‌رساني در اين خصوص مي‌پردازند.

خواجه‌پيري اذعان داشت: درصدديم كتابخانه‌ تخصصي دائمي با استفاده از اين منابع ايجاد كنيم تا علاقه‌مندان بتوانند به اين منابع دسترسي داشته باشند.

رييس نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌كريم با بيان اين كه اولين تفاوت نمايشگاه امسال با سال‌هاي پيشين در زمان برگزاري آن است، گفت: ساعت برگزاري نمايشگاه امسال براي نخستين‌بار نسبت به سال پيش تا نيمه‌شب افزايش يافته‌است تا مردم بتوانند با آسايش بيشتري براي بازديد به نمايشگاه بيايند.

وي تاكيد كرد: تمام بخش‌هاي شركت‌كننده در نمايشگاه امسال ملزم بودند تا كيفيت فعاليت‌هايشان را تغيير دهند و نوآوري و شكوفايي را در برنامه‌شان مطرح كنند كه در نتيجه اين اقدام كيفيت و ميزان برنامه‌ها افزايش چشمگيري داشت.

خواجه‌پيري خاطرنشان كرد: در بخش 30 سال پيروزي انقلاب اسلامي، آسيب‌ها، موانع و تهديدها به شكل هنري نمايش داده مي‌شوند. همچنين در بخش خانواده، درباره زندگي قرآني براي مردم بحث مي‌شود كه در كنار آن مراسم بزرگداشت، برنامه‌هاي جنبي و گروه‌هاي مشاوره نيز به نمايش گذاشته مي‌شود.

به گفته وي بخش كودك و نوجوان در اين دوره از نمايشگاه با رويكردي نوين در نمايشگاه قدم گذاشته‌است و برنامه‌هاي هنري زيباتر و مرتبط‌‌‌تري با قرآن را ارائه مي‌كند.

خواجه‌پيري همچنين از افزايش امكانات رفاهي از جمله 2 خط اتوبوس در ساعات پاياني شب، سرويس خودروي سواري بانوان و آقايان، افزايش تعداد استراحت‌گاه‌هاي داخل مصلي و‌ افزايش تعداد ون‌هايي كه مسافران را در مصلي جابجا مي‌كنند، خبر داد و البته يادآور شد كه خدمات نامبرده در شان نمايشگاه قرآن نيست.

رييس نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌كريم تصريح كرد: اين نمايشگاه از چند جنبه تاثير گذار بوده‌است كه از آن جمله مي‌توان به عرضه فعاليت‌ها و آثار موسسات قرآني و نهادها اشاره كرد كه سبب آشنايي بيشتر مردم با فعاليت‌هاي قرآني مي‌شوند. همچنين با ارائه آثار اين هنرمندان و ناشران قرآني، ميان اين موسسات فضاي رقابتي ايجاد مي‌شود و با پي بردن به نقاط ضعف، نقاط قوت را نيز تقويت مي‌كنند.

وي همچنين از برگزاري صد نشست علمي قرآني در طول نمايشگاه قرآن خبر داد كه به صورت مجموعه گزارش‌هاي نشست‌ها پس از اختتام نمايشگاه قرآن منتشر خواهند شد.

به گفته رييس نمايشگاه قرآن، تمام نشست‌هايي كه در اين دوره از نمايشگاه برگزار مي‌شوند، در حوزه مسائل روز بوده و كاربردي و جامع هستند. بنابراين اين نشست‌ها به صورت زنده‌ از شبكه قرآن سيما پخش مي‌شوند و كساني كه فرصت بازديد از نمايشگاه قرآن را ندارند، مي‌توانند به صورت مجازي از نمايشگاه بازديد كنند.

خواجه‌پيري اذعان داشت: آثاري كه در اين نمايشگاه به معرض نمايش گذاشته مي‌شوند، از نظر محتوايي و فني مميزي شده‌اند.

وي يادآور شد: در برخي از آثار ارائه شده خارجي نقاط ضعفي ديده مي‌شود در حالي كه در آثار ايراني كم‌تر اين نقاط ضعف به چشم‌ مي‌خورد.

خواجه‌پيري ادامه داد: ايران قطب عالم اسلام است و با وجود پژوهشكده‌هاي بسياري كه به فعاليت‌ و تحقيقات قرآني مشغولند و سابقه‌ ديرينه‌ چند هزار ساله ايران در حوزه‌هاي مختلف قرآني، تفاوت‌هاي چشمگيري را با كشورهاي ديگر دارد.

وي خاطرنشان كرد: برنامه‌ها و فضايي كه براي نمايشگاه قرآن طرح‌ريزي شده‌است، شرايط تفريحي سالم را براي مردم فراهم مي‌كند و اين امكان را به آنان مي‌دهد تا محصولات فرهنگي مورد نيازشان را با قيمت مناسب تهيه كنند.