تبیان، دستیار زندگی
امروز كاملاً معلوم شده است كه: ورزش و حركات بدنی و رعایت اصول بهداشتی در دوران بارداری نه تنها برای مادران مفید است بلكه در سلامت جنین نیزاثرات بسیار خوبی دارد. انجام حركات ورزشی بخصوص در دوران بارداری باعث زیاد شدن سرعت گر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورزش در دوران بارداری

امروز كاملاً معلوم شده است كه: ورزش و حركات بدنی و رعایت اصول بهداشتی در دوران بارداری نه تنها برای مادران مفید است بلكه در سلامت جنین نیزاثرات بسیار خوبی دارد. انجام حركات ورزشی بخصوص در دوران بارداری باعث زیاد شدن سرعت گردش خون در بدن به ویژه در رحم می شود. زیاد شدن گردش خون و تغذیه بهتر باعث رسیدن اكسیژن به سلولها شده كه مهمترین قسمت آن مغز جنین است كه این خود باعث كم شدن ناراحتی های مغزی به هنگام تولد می گردد.

آسان شدن زایمان موقعی امكان پذیر است كه زنان جامعه، برنامه و دستورات حركات ورزشی را در دوران بارداری به دقت انجام دهند و بهترین راه برای كمك به این برنامه انجام مرتب حركات ورزشی روزانه به مدت 5 الی 20 دقیقه است كه مفیدترین و مهمترین آنها حركات تنفسی و تمریناتی است كه زن باردار را برای چند دقیقه به استراحت مطلق مجبور می كند.

از نظر روانی انجام حركات ورزشی باعث می شود كه زن باردار با اطمینان روحی بیشتری كودك خود را بدنیا بیاورد. معمولاً زنانی كه ورزش می كنند از درد دوران حاملگی كمتر شكایتی دارند و كم و بیش این دوران را به راحتی می گذرانند زیرا عضلات ناحیه شكم آنها قوی شده در نتیجه جنین را براحتی حمل می كنند

در مورد وضع حمل دو نظر وجود دارد:

اول اینكه چون در اثر ورزش كردن عضلات ناحیه لگن ضخیم و بزرگ می شوند. باعث می شود كه انعطاف پذیری در آنها كم شده و در نتیجه زایمان به سختی انجام می گیرد. گروهی از صاحب نظران معتقدند كه علاوه بر این بر اثر تقویت عضلات شكم و لگن زمان زایمان كوتاهتر می شود.

طبق تحقیقات انجام شده درباره میزان فعالیتهای ورزشی مناسب در دوران حاملگی چنین نتیجه گرفته  شده است كه زنان به علت اینكه در چهار ماهه اول دوران بارداری اتصال جنین با رحم كامل نیست و چنانچه باید و شاید بر جدار رحم نچسبیده است بایستی از انجام ورزشهای سنگین مثل وزنه برداری، پرشها، اسكی و غیره كه ممكن است باعث جابجا شدن یا پایین افتادن رحم زن می شود خودداری كنند و حتماً با مشورت پزشك به ورزشهای سبك و ژیمناستیك بپردازند، تا بین ماه چهارم و هفتم حاملگی می توانند به ورزشهای سبك مناسب داشته باشند. در هفته های آخر دوران حاملگی فقط حركات ژیمناستیكی  كه باعث آسان شدن زایمان می شود تحت نظر مربی می توان ادامه داشته باشد.

بطور خلاصه به چند فعالیت بدنی كه بر دوران حاملگی برای زنان مفید است اشاره می شود:

- پرشهای سبك از ماههای اول تا نیمه ماه شش مفید است.

- فعالیتهای آرام از ماه اول تا آخر ماه پنجم مجاز است.

- سفرهای كوتاه با ماشین و روابط زناشویی تا آخر ماه هفتم بلااشكال است.

- گردش ویژه دوران بارداری از ماه پنجم تا آخر ماه نهم می تواند انجام گیرد.

- پرواز با هواپیما از ماه اول تا آخر ماه ششم مجاز است.

- گردش و پیاده روی باید از روزهای اول بارداری تا آخر ماه نهم انجام گیرد.

علاوه بر این تحقیقات نشان می دهد ورزش باعث زیاد شدن اشتها در ماههای اول حاملگی، هضم غذا، اجابت مزاج بموقع، خواب راحت و مهمتر از همه آماده نمودن زن حامله برای یك زایمان راحت و تقریباً بدون درد و جلوگیری از عوارض حاصله از شل شدن ماهیچه های شكم، پایین افتادن رحم و قسمتی از احشاء و سایر قسمتهای داخلی لگن تغییر جهت های رحم و طولانی شدن و اشكالات غیر عضوی زایمان می شوند. با شل شدن ماهیچه هایی كه در كار زایمان دخالتی ندارند، رحم به انجام كار بهتری قادر بوده و با همان انرژی كار بیشتری انجام می دهد. بعلاوه زمان زایمان را تا 40 درصد كم كرده و آرامش و استراحت مادر را كم یا بطور كلی از آن بی نیاز می كند. بعلاوه نوزادان اینگونه زنان كمتر دچار علائم كم شدن اكسیژن می شوند.

با توجه به ناراحتیهایی كه زنان باردار را تهدید می كند نیاز به آموختن ورزشهای دوران بارداری و بعد از آن و آگاه ساختن زنان حامله به انجام حركات در این دوران و در نتیجه زایمان بدون درد بخوبی احساس می شود.

خلاصه اینكه حركات منظم ورزشی گردش خون را بهتر كرده و باعث با نشاط شدن عضلات می شود در نتیجه باعث شادابی و سرزندگی زنان باردار می شود. لازم به تذكر است مادرانی كه دوران حاملگی را با فعالیتهای ورزشی همراه می كنند بعد از زایمان دوران نقاهت بسیار كوتاهی را خواهند داشت.