تبیان، دستیار زندگی
پیچیدگی روابط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه خصوصا جوامع شهری سبب شده تا بسیاری از افرادی كه در آستانه ازدواج هستند ، در رفتارها و ارتباط‌های اولیه چهره واقعی خود را نشان ندهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی ازدواج خطرناك می‌شود!

چند ماه مانده به ازدواج

همه افرادی كه مخاطب این مطلب هستند ، تاكنون تجربه خرید چیزی را در زندگی داشته‌اند. وقتی آدم‌ها قرار است با خرید وسیله‌ای خاص بخشی از نیازهای زندگی خود را تامین كنند ، ابتدا برای یافتن جنس و مدل دلخواه خود جستجو می‌كنند.

مدتی بعد از میان اجناس موجود آنچه را كه به سلیقه و قدرت خرید آنها نزدیك است انتخاب می‌كنند و سپس با فروشنده وارد مذاكره می‌شوند و در نهایت پس از چانه‌زنی با پرداخت قیمت آن جنس، وسیله موردنظر را می‌خرند و از آن استفاده می‌كنند.

اگر جنس خریداری شده ارزش و اهمیت خاصی داشته باشد ، به دست آوردن آن منوط به این است كه مراحل خرید و فروش در داخل یك سند رسمی ثبت شود. موتورسیكلت ، خانه ، خودرو و... مشمول چنین وضعیتی است. البته درباره ی برخی كالاهای دیگر ، فروشنده به خریدار ضمانت‌نامه و نیز كارت خدمات پس از فروش هم می‌دهد تا خیال او را بابت كیفیت جنس خریداری شده راحت كند.

چنین روالی هنگام ازدواج نیز به شكل بسیار دقیقی رعایت می‌شود. جستجو برای یافتن همسر مناسب، انتخاب فرد مناسب، خواستگاری، چانه زدن بر سر مهریه و جهیزیه ، توافق بر سر محل سكونت آینده ، برگزاری مراسم عروسی و در نهایت ثبت ازدواج در یك سند 24 برگی به علاوه ده ‌ها امضا در دفتر ثبت ، مراحل مختلفی است كه همسران برای رسیدن به یكدیگر طی كرده و خواهند كرد.

در این میان ، مهریه نیز حكم ضمانت‌نامه‌ای را دارد كه مرد به همسر خود ارائه می‌كند و مجموع تعهداتی كه قانون برای هر دو طرف تعیین كرده ، حكم خدمات پس از فروش را دارد. این مراحل از سوی افرادی كه در مرحله ازدواج قرار دارند ، كمابیش به شكل مشابه طی می‌شود.

در نگاهی دیگر، ازدواج مانند معامله‌ای است كه در آن مانند هر معامله دیگر امكان سود و زیان وجود دارد و حتی‌امكان كلاهبرداری هم هست. البته این كه در هر معامله‌ای سود و زیان تا چه اندازه منطقی باشد ، مساله‌ای است كه هر فردی خود قادر به درك آن است ، اما برخی رفتارها كه از آن تعبیر به مخ‌زنی، دزدیدن قاپ طرف مقابل و موارد مشابه می‌شود ، تفاوتی با كلاهبرداری ندارد و مانند هر كلاهبرداری دیگری دیر یا زود به شكست می‌انجامد.

وقتی ازدواج خطرناك می‌شود

یكی از دوستان تعبیر جالبی درباره ازدواج به كار می‌برد. او می‌گوید ، ازدواج امروز به بزرگ‌ترین ریسك زندگی دختران و پسران تبدیل شده است. بعید است كسی با این حرف مخالفتی داشته باشد. پیچیدگی روابط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در جامعه  خصوصا جوامع شهری سبب شده تا بسیاری از افرادی كه در آستانه ازدواج هستند ، در رفتارها و ارتباط‌های اولیه چهره واقعی خود را نشان ندهند.

ازدواج برخلاف تصور بسیاری از جوانان صرفا یك تصمیم عاطفی نیست كه مثلا بتوان زندگی را بر مبنای آن آغاز كرد و تا به آخر نیز عاشق ماند. كافی است كمی در جزییات این مساله دقیق شوید تا به این نتیجه یا نتیجه مشابه برسید كه تصمیم‌گیری درست درباره ی ازدواج ، رفتاری كاملا مهندسی و حساب گرانه را می‌طلبد تا همسران در طول زندگی مشترك ، با ته كشیدن اندوخته عشق به بن‌بست زندگی نرسند.

منظور از رفتار مهندسی و حسابگرانه در این مطالب به هیچ وجه داشتن نگاهی منفعت‌طلبانه نیست بلكه بیشتر بر یك شناخت دقیق از طرف مقابل شكل می‌گیرد. تجربه نشان داده هر چه این شناخت قوی‌تر و دقیق‌تر باشد ، رابطه موسوم به ازدواج به سرنوشت بهتری خواهد رسید.

آنچه امروز در جامعه ما در زیر عنوان « ازدواج » در حال انجام است ، تركیبی از قوانین مذهبی ، عرفی و قانونی است. طبیعی است كه این تركیب چندان كامل نیست و به همین دلیل سبب بروز مشكلات مختلف می‌شود. بیشتر آدم‌ها در زمان ازدواج دچار مصلحت‌اندیشی می‌شوند و به جای یافتن پاسخ‌های منطقی برای پرسش‌هایی كه ذهن آنها را درگیر كرده ، به صرف دریافت تضمین به درد نخوری مانند مهریه، همه چیز را به « آینده » موكول می‌كنند.

مثلا در شرایطی كه طبق روایات مذهبی و نیز فتوای صریح برخی مراجع، اگر مهریه مبلغی تعیین شود كه مرد قصد یا توانایی پرداخت آن را نداشته باشد ، این مهریه باطل است و حتی در برخی روایت‌ها اشاره شده كه اگر مردی مبلغی را مهر همسرش كند كه قصد پرداخت مهریه را به همسرش نداشته باشد ، رابطه او با همسرش در حد یك رابطه غیراخلاقی است، بسیاری همچنان بر تعیین مهریه‌های سنگین تاكید می‌كنند و از این نكته غافل هستند كه این مال حلال‌تر از شیر مادر، به سختی قابل دریافت است.

از سوی دیگر هنگام خواستگاری، اغلب مردان پول دار و ثروتمند هستند ، اما در زمانی كه قرار است مهریه را بپردازند ، به هزار شیوه و روش متوسل می‌شوند تا مقدار كمتری از این دین را بپردازند.

اگر مردی مبلغی را مهر همسرش كند كه قصد پرداخت مهریه را به همسرش نداشته باشد ، رابطه او با همسرش در حد یك رابطه غیراخلاقی است.

تشابه تحصیلاتی ، شغلی و حتی جسمی نیز از دیگر مواردی است كه بهتر است همسران هنگام انتخاب شریك خود به آن توجه كنند. به این نكته توجه كنید كه در ابتدای زندگی ، ممكن است كمبودهای زیادی وجود داشته باشد. خودرو ، خانه ، تفریح‌ گران‌قیمت ، مسافرت و... چیزهایی است كه هر كدام پس از آن كه در مرحله‌ای از زندگی برطرف شد ، نیاز دیگری جایگزین آن می‌شود.

البته برطرف شدن هریك از این نیازها نیز به معنای رفع آن نیاز نیست، بلكه در اغلب موارد به معنی جایگزین شدن نیازی تازه است. ضمن آن كه پس از یك رفاه نسبی باید چیزی به نام « همسران » در كنار هم حضور داشته باشند تا از این امكانات فراهم آمده استفاده شود.

مادیات تمام زندگی نیست ولی برای داشتن یک زندگی آرام حداقل هایی لازم است.اما امروزه شاهد هرروز پررنگ تر شدن ظواهر مادی در ازدواج ها وزندگی ها هستیم که خود بزرگ ترین عامل از بین رفتن آرامش در زندگی است.

تعریف درست روابط میان همسران‌

یكی از مهم‌ترین نكات قابل ‌توجه قبل از ازدواج ، « تعریف درست سطح روابط میان همسران » است. به عبارت ساده‌تر این نكته مهم است كه رابطه بین زن و مرد چگونه و در چه سطحی تعریف شود؟

مدتی پیش، در صفحه حوادث برخی روزنامه‌ها خبری درج شده بود كه خواندن آن چیزی جز تاسف نصیب مخاطب نمی‌كرد. خبر از این قرار بود كه مردی به جرم برداشتن لحاف و تشك همسرش و خارج كردن آن از خانه  از آنجا كه جهیزیه متعلق به زن بوده  زن از همسرش به جرم دزدی شكایت كرده بود. چنین مسائلی نشان می‌دهد كه این‌گونه همسران از ابتدای زندگی تعریف درستی از روابط ، اختیارات ، وظایف و امتیازهای خود نداشته‌اند.

باید به این نكته توجه داشت كه مشكل در حقوق قانونی این همسران نیست، بلكه مشكل در تعریف این حقوق است كه همسران خود تمایلی به تعریف دقیق آن ندارند.

رابطه میان همسران گاهی در حد یك مساله كاملا عادی تعریف می‌شود كه در آن زن چیزی جز یك سایه بالاسر نمی‌خواهد و در قبال ارائه خدماتی به مرد ، از او پول و امكانات دریافت می‌كند.

در چنین رابطه‌ای نباید توقع چندانی از دو طرف داشت ، اما گاهی اساس این رابطه به گونه‌ای است كه طرفین در طول زندگی قرار است در خوشی‌ها و غم‌ها شریك هم باشند و بر این مبنا مشكلات و راحتی‌های زندگی را میان خود تقسیم می‌كنند. طبیعی است كه هرچه توقع دو طرف از هم بیشتر باشد ، نیاز به تعریف دقیق و درست از روابط همسران بیشتر است.

بعد از آغاز زندگی مشترك، روابط آزادانه سابق معنی ندارد. ازدواج ، امكانات و مزایایی را برای دو طرف به وجود می‌آورد كه ممكن است حتی در دوستی‌های بسیار قدیمی هم ایجاد نشود. برخی چیزها در یك رابطه دوستانه ممكن است لطف باشد ، اما در ازدواج تبدیل به وظیفه می‌شود.

آنچه شرایط جدید را برای همسران پیچیده می‌كند ، این است كه آنها با شرایط جدیدی روبه‌رو می‌شوند كه تا پیش از آن در روابط دوستانه یا خانواده خود با آن مواجه نشده‌اند. این شرایط تازه هم این‌ گونه است كه طرفین می‌توانند برای اعمال نظر خود متوسل به قانون شوند و قانون نیز  در صورت حركت در مسیر درست  از آنها حمایت می‌كند.

نكته قابل تامل در این زمینه این است كه اغلب زوج‌های جوان در اولین برخورد می‌خواهند شمشیر تیز خود را بالا برده ، بر فرق حریف وارد كنند و اصطلاحا در اولین برخورد گربه را دم حجله بكشند. این ویژگی كه زن و شوهر بعد از ازدواج به حقی می‌رسند كه وظیفه آنها در قبال آن مبهم است ، زمینه‌ساز بروز مشكلات فراوانی است.

باید به زوج ها آگاهی داد که اگر با ازدواج صاحب حقی می شوند ، متضمن انجام وظیفه ای هم در مقابل همسر خود هستند.

مثلا زن می‌تواند تا مهریه به او داده نشده ، به وظایف زناشویی خود عمل نكند. مرد هم می‌تواند مانع از ادامه تحصیل و حتی كار زن شود و در اغلب موارد اعمال چنین حقی برای فردی كه احساس می‌كند به او دروغ گفته شده، لذتبخش هم هست.

به این صورت زندگی صحنه ی جنگ دو طرف می شود هرروز یکی می تواند برعلیه دیگری اقدام کند و در این صورت عاقبت کار معلوم است .

شاید بد نباشد همسران پیش از تشكیل زندگی مشترك سری به دادگاه بزنند و حضور در چنین محیطی را تجربه كنند و حتی با چند نفر كه به دلیل همین مشكلات به دادگاه آمده‌اند هم‌كلام شوند زیرا نسخه‌های تلخ زندگی افراد در چنین محیط‌هایی می‌تواند واكسن مناسبی برای سلامت زندگی آینده آن ها باشد.

منبع : جام جم - با تغییر و تلخیص

مقالات مرتبط :

پدری برای آینده

آرزو هایی مثل سراب

برای ازدواج هم برنامه می خواهی!

ازدواج نکنید اگر...

نگرانی های سقف مشترک

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.