تبیان، دستیار زندگی
مواد لازم: 3عدد بادنجان 2عدد پیاز 3 فنجان عدس پخته 1 فنجان ماست پرچرب یا خامه ای به مقدار كافی نمك و فلفل به مقدار كافی روغن زیتون 1 قاشق غذاخوری تخم گشنیز 1 قاشق غذاخوری نعناع خشك 1 قاشق غذاخوری ریحان بنفش خشك طرز تهیه: پی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوراك عدس

مواد لازم:

3عدد

بادنجان

2عدد

پیاز

3 فنجان

عدس پخته

1 فنجان

ماست پرچرب یا خامه ای

به مقدار كافی

نمك و فلفل

به مقدار كافی

روغن زیتون

1 قاشق غذاخوری

تخم گشنیز

1 قاشق غذاخوری

نعناع خشك

1 قاشق غذاخوری

ریحان بنفش خشك

طرز تهیه:

پیازها را خرد كرده، در ماهی تابه تفلون ریخته و همراه با روغن زیتون تفت می دهیم. بعد كمی گشنیز را به پیازها اضافه می كنیم تا عطر آن به خوبی با پیاز تركیب شود. پیاز داغ را كنار می گذاریم تا بادنجان ها را تهیه كنیم. بادنجان ها را با پوست روی گاز می گذاریم و آنها را كبابی كنیم. وقتی پوست آنها چروك شد، آن ها را بر می داریم. وقتی بادنجان ها خنك شدند، آنها را پوست می كنیم و در ظرفی جداگانه می كوبیم. بعد از كوبیدن، آنها را به پیاز داغ اضافه می كنیم و در همان روغن، مقداری تفت می دهیم. بعد عدس پخته را به آن اضافه می كنیم. نمك، فلفل و سایر سبزی های معطر را اضافه كرده، مقداری تفت می دهیم. بعد از اینكه همه مواد با هم مخلوط شدند از روی حرارت بر می داریم و می گذاریم تا خنك شوند. بعد از 15 دقیقه ماست را مانند سس به آن اضافه می كنیم.

خورن این خوراك با نان و یا برنج بسیار لذید می باشد.

نكات تغذیه ای :

این غذا یك غذای كاملاً رژیمی است و دارای چندین نكته تغذیه ای است كه برایتان بازگو می كنم :

1-  به علت عدم استفاده از گوشت ، یك غذای مناسب برای افرادی است كه رژیم گیاهخواری دارند. عدس و ماست به جای گوشت، پروتئین را به مقدار كافی و لازم برای فرد فراهم می كنند.

2-  اگر به جای ماست پرچرب از ماست كم چرب یا كشك برای تهیه این غذا استفاده شود ، برای كسانی كه رژیم لاغری دارند نیز مناسب می باشد. در افرادی كه رژیم كاهش وزن دارند، اغلب به دلیل كاهش حجم غذا مشكل دفعی به وجود می آید ، ولی این غذا به علت دارا بودن عدس و بادنجان، یك غذای پرحجم می باشد كه فیبر غذایی را برای عمل بهتر دستگاه گوارشی تامین می كند.

كارشناس تغذیه تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.