تبیان، دستیار زندگی
پروانه معصومی معتقد است: كارگردانان فیلم و سریال‌های تلویزیون باید در انتخاب بازیگران دقت كنند، چون دیدن یك بازیگر در كارهای متعدد باعث خستگی بیننده می‌شود. این بازیگر سینما و تلویزیون درباره‌ی ضرورت راه اندازی بانك اطلاعاتی درباره‌ی بازیگرانی كه در برن
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

‌تله‌فیلم‌ها مانند دیگ زودپز شده‌اند

پروانه معصومی

گفت‌وگو با پروانه معصومی:

ساخت فیلم در 12 روز با گرفتن جان بازیگر و سایر عوامل امكانپذیر است!

پروانه معصومی معتقد است: كارگردانان فیلم و سریال‌های تلویزیون باید در انتخاب بازیگران دقت كنند، چون دیدن یك بازیگر در كارهای متعدد باعث خستگی بیننده می‌شود.

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره‌ی ضرورت راه اندازی بانك اطلاعاتی درباره‌ی بازیگرانی كه در برنامه‌های مختلف مشغول به كار هستند ، گفت: اطلاع از این موضوع آسان است و عوامل سازنده موقع امضای قرار داد می‌تواند متوجه شوند كه یك بازیگر مثلا در یك زمان در سه فیلم بازی می‌كند.

این پیشكسوت بازیگری اضافه كرد: با این گونه كار كردن، بازیگر خود را بی ارزش می‌كند. البته بازیگرانی كه همزمان در چند كار بازی می‌كنند را تحسین می‌كنم، ولی این كار برای من امكان پذیر نیست.

***

این بازیگر درباره‌ی استفاده از چند بازیگر حرفه‌یی در تله فیلم‌ها و حضور تعداد بیشتری نابازیگردر كنار آن‌ها و میزان ضربه‌ای كه این كار به بازیگران حرفه‌یی می‌زند، گفت: این كار به بازیگر حرفه‌یی خیلی ضربه می‌زند. متاسفانه به دلیل بودجه‌ای كه تله‌فیلم‌ها دارند می‌توانند فقط از چند بازیگر حرفه‌یی استفاده كنند. چون این گونه بازیگران در هر صورت دستمزد خود را می‌خواهند. بنابراین سازندگان فیلم‌های تلویزیونی ترجیح می‌دهند بازیگران غیر معروف را به كار گیرند.

معصومی با بیان این كه زمان در ساخت فیلم‌های تلویزیونی مهمترین مساله است، تاكید كرد: ساخت تله فیلم‌ها مانند دیگ زود پز شده است، چون تلاش می‌شود كه هر چه سریعتر ساخته و آماده‌ی پخش شوند. در صورتی كه برای هر كاری باید زمان مناسب صرف كرد. نباید در ساخت تله فیلم‌ها استرس وجود داشته باشد. درست است كه برای تولید چنین آثاری دو ماه وقت صرف نمی‌كنیم، اما 10 روزه و 12 روزه نمی‌توان فیلم تلویزیونی ساخت، مگر آن كه جان بازیگران و سایر عوامل را گرفت. در این شرایط كیفیت هم افت می‌كند.

***

با این گونه كار كردن، بازیگر خود را بی ارزش می‌كند. البته بازیگرانی كه همزمان در چند كار بازی می‌كنند را تحسین می‌كنم، ولی این كار برای من امكان پذیر نیست.

این بازیگر پیشكسوت سینما و تلویزیون كه نقش مادران زیادی ایفا كرده است همچنین در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا كه آیا تصویر درستی از مادران ایرانی در تلویزیون ارایه می‌شود گفت: در بیشتر مواقع تصویر درستی از مادران ایرانی در تلویزیون ارایه نمی‌شود، چون بیشتر سریال سازان به یك بعد مادر می‌پردازند. یا بعد دلسوزانه او را به تصویرمی‌كشند یا كارهای خانه و سرویس دهی به افراد خانواده را نشان می‌دهند.

معصومی اضافه كرد:در برخی از برنامه‌ها زن، فرد خشنی نمایانده می‌شود كه فرزندانش را از خود می‌راند در صورتی كه مادر ایرانی این گونه نیست. او یك زن كامل است، به هر حال اگر تصویر كاملی از این قشر ارایه شود جای تقدیر است.

وی در پایان با اشاره به ویژگی مادران ایرانی اظهار كرد: گفته می‌شود كه زن زمانی كه مادر می‌شود كامل می‌شود، البته این بدین معنا نیست كه زنی كه مادر نیست كامل نیست، بلكه زن زمانی كه مادر می‌شود، دیدگاهش و حتی منش او عوض می‌شود.او متوجه می‌شود كه چقدر همه را دوست دارد و همه را بچه‌های خود می‌داند.

گفتنی است از این بازیگر طی روزهای آینده نقش بی بی در سریال ماه رمضان «مثل هیچ كس» را شاهد خواهیم بود.

منبع : ایسنا