تبیان، دستیار زندگی
برای مقابله با تهدیداتی که کشتی ها و ناوها را در برمی گیرد، سیستم هایی ابداع شده است که در زمان کم تعداد زیادی گلوله را در مسیر حرکت موشک می پراکنند تا موجب انهدام ان گردد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گل کیپر(دروازه بان)

یکی از مهمترین خطراتی که ناوها وکشتی های جنگی را تهدید می کند موشک های ضد کشتی ما فوق صوتی است که در ارتفاع نزدیک سطح دریا حرکت می کند وبه علت وجود اغتشاش در این ارتفاع تا نزدیکی هدف قابل تشخیص نیستند و بعد از رسیدن به این ناحیه مواجهه با آنان توسط موشک تقریبا غیر ممکن است . برای مقابله با این تهدیدات سیستم هایی ابداع شده است که در زمان کم تعداد زیادی گلوله را در مسیر حرکت موشک می پراکنند تا موجب انهدام آن گردد . به علت سرعت بالای این نوع موشک ها باید لزوما به سر جنگی آنها شلیک ویا بدنه ی آنها به صورت کامل منهدم گردد .

موشک کروز روسی مسکیتموشک کروز روسی مسکیت

(پشه خاکی)

گل کیپر(دروازه بان) یک پدافند دریا پایه ی هلندی بر اساس درگیری از نزدیک است جهت مواجهه با تهدیداتی نظیر هوا پیما وموشک های ضد کشتی کاربرد دارد . لین سیستم آتشبارمحصول کمپانی هلندی سیگنال است که از توپ معروف GU/8A محصول جنرال الکتریک ملقب به تاندربولت (توفان گلوله) بهره می برد.

تاندربولت (توفان گلوله)

گل کیپر از دو رادار مختلف برای مواجهه با هدف بهره می گیرد که به صورت هماهنگ با یکدیگر عمل می کنند تا در صورت شلیک چند موشک هدفی را که دارای بیشترین اولویت مواجهه است انتخاب نماید . رادار اول که در باند I کار می نماید برای تشخیص هدف است و ماتوتند 18 هدف را به صورت همزمان رهگیری نماید . رادار دوم در هر دو باند IوK کار می کند و وظیفه ی تعقیب هدف و کنترل آتش را بر عهده دارد .استفاده از دو رادارو دو باند به صورت همزمان اثر نویز ها را که معمولا برای مواجهه با اهداف کم ارتفاع نظیر موشک های کروز ایجاد مزاحمت می نماید را به طرز چشمگیری کاهش می دهد وبه تصمیم گیری صحیح سیستم کمک می کند . رادار دوم و یک سیستم تلوزیونی بر عملکرد سیستم نظارت دارد ودر صورت لزوم تصحیحات لازم را انجام می دهد .

مقایسه ی توپ تاندر بولت با فولکس

توپ GU/8A تاندر بولت درحقیقت یک سلاح ضد زره است که برای استفاده در هواپیمای ضد تانک A10 طراحی و ساخته گردید . این توپ  30 میلیمتری از مکانیزم گتلینگ(ابداعی توسط دکتر گتلینگ در 1890) استفاده می نماید و دارای هفت لوله ساخنه شده از کامپوزیت پایه آلومینیوم است . نیروی پس زنی ناشی از شلیک این آتشبارمهیب آنقدر زیاد است که یک کامپیوتر مستقل وظیفه ی حفظ تعادل هواپیمای A10 را در زمان شلیک بر عهده داشت .

مهمات استفاده شونده عمدتا از نوع ضد زره با هسته ی سخت است . بدین صورت که یک فلز بسیار سخت مانند اورانیوم238 (6برابرسخت تر از از سخت ترین فولاد ) یا تنگستن کاربید درون ژاکتی از نایلون قرار می گیرد .قطر هسته ی سخت 21میلیمتر می باشد .  ژاکت نایلونی جهت افزایش عمر لوله استفاده می گردد .

به ابعاد مهمات در مقایسه با کلاه خلبان دقت کنید

پس از تشخیص و رهگیری هدف کامپیوتر به کمک رادار کنترل آتش فرمان شلیک 4200 گلوله را در دقیقه به سمت هدف صادر می نماید . زمان عکس العمل سلاح مقابل موشک هایی با دو برابر سرعت صوت نظیرمسکیت 5.5 ثانیه است .

برد عملیاتی پدافند 300متر الی 2500 متر می باشد و نقش دروازه بان یک تیم فوتبال را در آخرین لایه ی دفاعی بازی می کند این سیستم هم اکنون بر روی ناوهای  کشورهای مختلفی نصب گردیده است و هنوز در حال بهسازی بوده و قیمت هرواحد آن 13 میلیون دلار است .

موشک کروز آسیب دیده توسط سیستم دفاعی ناو

برای دریافت فیلم عملیات این سلاح جنگی با فرمت (FLV) اینجا و برای دانلود FLVPLAYER اینجا را کلیک کنید.

بخش دانش و فناوری سایت تبیان