سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برخی از كاربران عزیز سوالاتی در باب امام زمان (عج) را بیان نموده اند و كارشناسان بخش مذهبی تبیان به این سوالات پاسخ داده اند كه برای اطلاع جمیع كاربران آن را ارائه می نماییم. س : آیه ای صریح درباره امام زمان (عج) را بیان بفر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرسش و پاسخ ، گامی در جهت كسب معرفت

برخی از كاربران عزیز سوالاتی در باب امام زمان (عج) را بیان نموده اند و كارشناسان بخش مذهبی تبیان به این سوالات پاسخ داده اند كه برای اطلاع جمیع كاربران آن را ارائه می نماییم.

س : آیه ای صریح درباره امام زمان (عج) را بیان بفرمایید.

مفسران با استناد به روایات، آیات بسیار زیادی را بر امام زمان (عج) تطبیق داده و ایشان را مصداق اِكمال آن آیات دانسته اند؛ كه به سه آیه اشاره می شود:

 1- " و نُریدُ اَنَّ نَمنَّ عَلی الذینَ استضعفوا فی الارض و نَجعَلُّهُم اَئمة وَ نَجعَلُهُم الوارثین."(قصص/5)  یعنی اراده كرده ایم كه بر آن طایفه ضعیف نگاهداشته شده در آن سرزمین منت گذارده و آنها را پیشوایان خلق قرار دهیم و وارث ملك و جاه گردانیم.

 در برخی از روایات، این آیه بر ظهور امام زمان (عج) تطبیق داده شده است؛ از جمله حضرت علی (ع) كه درباره این آیه می فرمایند: منظور آل محمد (ص) می باشد كه خداوند، مهدی ( عج) ایشان را بعد از سختی هایشان ظاهر كرده و باعث عزت آنها و ذلت دشمنانشان می شود.(1)

2- " وعدالله الذین آمنوا منكم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض ..." (نور/55)

یعنی خداوند به كسانی از شما بندگان كه ایمان آورد و نیكوكار گردد وعده فرمود كه در زمین خلافت دهد. كه روایات مصداق اكمال این خلافت را دوران ظهور امام زمان (عج) معرفی می نمایند؛ از جمله امام صادق(ع) بعد از خواندن این آیه فرمود: مراد از آن حضرت قائم (عج) و اصحاب حضرت می باشند.(2)

3- " و لقد كتبنا فی الزبور من بعد الذكر ان الارض یرثها عبادی الصالحون." ( انبیاء /105 )  یعنی بعد از تورات در زبور داود نوشتیم كه حتماً بندگان نیكوكار من وارث زمین خواهند شد.

 امام باقر(ع) می فرماید: مراد این آیه اصحاب مهدی (عج) در آخرالزمان می باشند. نكته قابل توجه این است كه این گونه برداشتها از آیات قرآن كریم ناظر به جنبه تاویلی آیات است و بر اساس آن مصداق آیات قرآنی محدود به یك مورد خاص نیست و می تواند مصادیق و موارد متعددی را شامل شود. ولی آنچه مسلم و حتمی است این است كه تاویلات فوق، كه مستند به روایات معصومین است، از بارزترین مصادیق و مواردی است كه این آیات شریفه آنها را در برداشته است.

س: آیا در میان یاران حضرت مهدی(عج) زن وجود دارد؟ اگر وجود دارد چند نفرند؟

در روایاتی از اهل بیت علیهم السلام  به وجود زن در بین سربازان امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف اشاره شده است. در روایتی از امام صادق(ع) آمده است: با حضرت قائم(ع) سیزده زن همراه است.(3) و در روایتی از امام باقر(ع) چنین آمده است: سوگند به خدا ، سیصد و اندی مرد می آیند كه در میانشان 50 نفر زن می باشد.(4)

س: نخستین آیه ای كه امام زمان(عج) درهنگام ظهور، تلاوت می كنند چیست؟

 از امام باقر(ع) روایت شده است كه فرمودند: اولین سخنی كه حضرت مهدی (عج) بر زبان جاری می كند این آیه شریفه است:" بقیة الله خیر لكم ان كنتم مومنین."(5)

س: اغلب یاران حضرت مهدی (عج) در چه سنی بوده و كدامیك از پیامبران و امامان همچون ایشان در كودكی به امامت نائل گردیدند؟

روایتی از امیرالمومنین(ع) نقل شده است كه فرمودند:" اصحاب المهدی شباب لا كهل فیهم الا كالكحل فی العین او كالملح فی الزاد." ؛ اصحاب امام زمان (ع) جوانانند و پیر در بین آنان نیست، مگر به اندازه سورمه در چشم یا نمك در غذا - یعنی خیلی كم-(6)

در میان ائمه معصومین، امام جواد(ع) در كودكی به امامت رسیدند؛ و در میان پیامبران، حضرت عیسی(ع) از كودكی پیامبر بودند.

 س: اعتقاد ادیان مختلف را در مورد امام زمان(عج) توضیح بفرمایید.

تقریباً همه كسانی كه در زمینه مهدویت مطالعه دارند، بر این نظر متفقند كه تمام اقوام جهان در انتظار یك رهبر بزرگ انقلابی به سر می برند و با این كه هر كدام او را به نامی می نامند، ولی همگی در اوصاف كلی و اصول برنامه های انقلابی او اتفاق دارند. به این اتفاق جهانی در متون اسلامی نیز اشاره شده است: "السلام علی المهدی الذی وعد الله به الامم " یا " و لقد كتبنا فی الزبور من بعد الذكر ان الارض یرثها عبادی الصالحون. " یعنی همانا در زبور ( بعد از تورات) نگاشتیم كه زمین را بندگان صالح من به تصرف در خواهند آورد. (انبیاء/105)

نمونه های زیر، بشاراتی است كه در كتب ادیان مختلف آمده است:

 1- در كتاب " جاماسب نامه " از قول زرتشت چنین آمده است: مردی بیرون آید از سرزمین تازیان .... مردی بزرگ سر و بزرگ تن و بزرگ ساق و بر آئین جد خویش ."

 2- در"مزامیر" داود جمله 29 آمده است : صدیقان وارث زمین شده ، ابداً در آن ساكن خواهند شد.

" 3- در كتاب " وشن جوك " از كتب هندوها نیز چنین آمده است: سرانجام دنیا به كسی برمی گردد كه خدا را دوست دارد و از بندگان خاص او باشد و نام او فرخنده و خجسته باشد".

 4- و در انجیل " لوقا " فصل دوازدهم نیز این گونه بشارت داده شده است: و شما مانند كسانی باشید كه انتظار آقای خود را می كشند تا هر وقت بیاید و در را بكوبد، بی درنگ برای او باز كنید ."

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید از كتابهای زیر استفاده كنید :

1- حكومت جهانی مهدی ، تالیف آیة الله مكارم شیرازی ، قم : مطبوعاتی هدف .

2- سیر اندیشه ایرانیان در موعود آخرالزمان ، تالیف علی اصغر مصطفوی ، تهران : ندا .

3- مصلح آخرالزمان، تالیف سید حسن ابطحی، قم : بطحاء .

پی نوشت ها:

1- تفسیر نورالثقلین، عبد علی حویزی، ج 4، ص 110.

2- بحارالانوار، ج 51، ص 58 ، حدیث 50.

3- اثبات الهداة، ج 7، ص 150.

4- بحارالانوار، ج 52، ص 223.

5- المهدی فی القرآن ، ص 76.  

6- معجم الملاحم والفتن، ج1، ص 98.

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین